Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Охорона рослин
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про рослини, які шанують в Україні, їх поширення, про необхідність берегти і примножувати рослинний світ; виробляти вміння розпізнавати рослини, які шанують в Україні, їх описувати; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображенням рослин різних місць проживання.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, що в приміщеннях люди вирощують кімнатні рослини.

Дидактична гра «Упізнай за описом».

Учень / учениця, що виходить до дошки, отримує ілюстрацію із зображенням кімнатної рослини. Не показуючи класу, що зображено на малюнку, він / вона має описати її так, щоб можна було упізнати. Коли діти впізнають рослину та назвуть її, учень / учениця демонструє ілюстрацію.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Яке значення мають рослини в житті людини? (Відповіді учнів.)

Без рослин неможливе життя людини, адже вони дають людям:

✵ продукти харчування (хліб, цукор, олію, крупи, макарони, овочі, фрукти тощо);

✵ одяг (з льону та бавовнику виробляють тканини);

✵ ліки (валеріана, ромашка, звіробій, шипшина, калина, подорожник, мати-й-мачуха тощо);

✵ папір, будівельні матеріали й меблі (виробляють з деревини);

✵ затишок у домі (кімнатні рослини);

✵ святковий настрій (троянди, тюльпани, гладіолуси).

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як потрібно ставитися до рослин, щоб бути для них другом. Ви навчитеся розпізнавати й описувати рідкісні рослини, які потребують охорони, щоб не завдати шкоди, коли зустрінете їх серед природи.

Тема сьогоднішнього уроку: «Охорона рослин».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою виховання бережного ставлення до рослин.

Пам’ятаючи про те, яке значення мають рослини у вашому житті, ви ніколи не завдасте їм шкоди. Людина не зможе існувати без рослин, тому потрібно берегти й охороняти їх.

Розгляньте малюнок на с. 18 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Де перебувають діти? Що вони роблять? (Відповіді учнів.)

— Як поводяться діти? Чи завдає шкоди рослинам їхня поведінка? Чому ви так вважаєте?

Діти відпочивають у лісі. Вони грають у рухливі ігри на галявині, збирають суниці. Своєю поведінкою діти не завдають шкоди рослинами. Вони не ламають гілки дерев і кущів, не висмикують з коренем кущики суниці, не зривають квітучі трав’янисті рослини, щоб зробити букети тощо.

Рослини — багатство природи, їх потрібно берегти й охороняти.

— Чому рослини називають природним багатством? (Відповіді учнів.)

Рослини — частина природи. Без рослин не було б ні тварин, ні людей. Рослини дають людям і тваринам їжу, очищають повітря, яким дихають усі живі організми, забезпечують притулок тваринам. Людині без рослин теж не прожити.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про причини зникнення дикорослих рослин і Червону книгу України.

Значної шкоди рослинам завдає господарська діяльність людини.

— Як господарська діяльність людей впливає на дикорослі рослини?

Унаслідок господарської діяльності людини міліють ріки, виснажується ґрунт, рідіють ліси, розорюються степи та луки, забруднюються вода і повітря. Усе це призводить до зменшення кількості або навіть до повного знищення дикорослих рослин. Значної шкоди природі завдає надмірне зривання дикорослих рослин із красивими квітками, лікарських рослин. Особливо багато знищують підсніжників, конвалій, пролісків, дзвоників.

— Чи можна уявити наш рідний край без дикорослих рослин? (Відповіді учнів.)

— Що станеться, якщо зникнуть дикорослі рослини?

Без дикорослих рослин природа нашого краю дуже збідніє. Зникнуть дикорослі рослини, не стане диких тварин, які живуть у лісі, на луках, поблизу водойм.

До рослин треба ставитись шанобливо, збільшувати їх кількість, дбати, щоб вони не зникли. У нашій країні під загрозою зникнення перебуває багато дикорослих рослин. Деякі вже втрачені назавжди та ніколи не відновляться. Щоб зберегти рослини і тварин, які зникають, було створено Червону книгу України. До неї занесено рідкісні рослини і тварини. Всі вони охороняються законом: їх не можна знищувати, використовувати для будь яких потреб.

— Як ви вважаєте, чому книгу, у яку записують назви рідкісних та зникаючих тварин і рослин, назвали «Червоною»? Про що свідчить червоний колір?

«Червона книга» названа так тому, що червоний колір — це сигнал, який попереджає про небезпеку, що нависла над багатством природи — рослинами і тваринами. Ця книга звертається до людей зі словами: «Зупиніться! Подумайте, що ви робите і чим це загрожує!».

3. Практична робота з метою формування вміння описувати рослини, занесені до Червоної книги України.

— Розгляньте на с. 19 у підручнику рослини, занесені до Червоної книги України. Прочитайте їх нáзви й опишіть.

Лілія лісова — трав’яниста рослина з видовженими листками й повислими квітками світло-рожевого кольору, зібраними у велику китицю.

Цибуля ведмежа — невисока трав’яниста рослина, яка має два видовжені листки. На верхівці стебла міститься зонтик з дрібних білих квітів.

Тюльпан Шренка — трав’яниста рослина з двома листками, хвилястими по краю. Стебло безлисте. Квітки великі, поодинокі, червоного кольору.

Ковила пірчаста — трав’яниста рослина з вузькими листками. Верхівки стебел укриті пухнастими волосками.

Півонія вузьколиста — трав’яниста рослина з листками, розсіченими на вузенькі смужки. Квітки великі, поодинокі, яскраво-червоні.

Білотка альпійська — невелика трав’яниста рослина з видовженими листками та квітками з білими пелюстками.

4. Практична робота з метою формування вміння описувати рослини, занесені до Червоної книги України, які ростуть у рідному краї.

Рослини, занесені до Червоної книги України, є і в нашому краї.

— Розгляньте й опишіть рослини, занесені до Червоної книги України, які ростуть у нашому краї. (Учитель /учителька демонструє 3-4 рідкісні рослини рідного краю, а учні їх описують.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 16.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями та розфарбувати.) Потрібно визначити, де яка рослина, а потім їх розфарбувати.

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 19 у підручнику.

Складіть правила поведінки в природі, щоб не завдавати шкоди рослинам.

✵ Не зривайте квітучі рослини.

✵ Не витоптуйте траву, ходіть стежками.

✵ Не ламайте гілок дерев і кущів, не обдирайте з них кору.

✵ Не залишайте після себе сміття.

✵ Не розпалюйте в лісі вогнище.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?