Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Дикі та свійські тварини
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про різноманітність тварин, їх поширення; розширити уявлення про диких і свійських тварин; виробляти вміння спостерігати за тваринами, розпізнавати тварин найближчого оточення, аналізувати, порівнювати, класифікувати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображеннями диких і свійських тварин.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, якими бувають тварини, як вони пересуваються, де живуть.

Фронтальна бесіда.

— До якої природи належать тварини?

— Чим відрізняються тварини?

— Чим схожі всі тварини?

— Як пересуваються тварини? Наведіть приклади.

— Де живуть тварини? Наведіть приклади.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ І ввечері, і зранку вартую я на ґанку.

І кусаю, і гарчу, у дім чужих я не пущу. (Собака)

✵ Хоч мала сама на зріст,

та великий маю хвіст.

Пухова руденька шуба,

із сосни стрибну на дуба. (Білка)

✵ Їсть траву, жує, мовчить,

а потім мукає-кричить:

— Вже доїть мене пора —

дам парного молока! (Корова)

✵ Вірно людям я служу,

їм дерева стережу,

дзьоб міцний і гострий маю,

шкідників ним здобуваю. (Дятел)

— Як можна одним словом назвати собаку, корову, білку і дятла? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, у які групи об’єднують тварин. Ви навчитеся розпізнавати тварин рідного краю, об’єднувати їх у групи, порівнювати між собою.

Тема сьогоднішнього уроку: «Дикі та свійські тварини».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Постановка та вирішення проблемного завдання з метою формування уявлення про диких тварин.

— Пригадайте, які умови необхідні тваринам для життя.

Тваринам для життя потрібні світло, тепло, вода, повітря та їжа. Вони живуть там, де є всі необхідні умови. Одні тварини живуть у лісі чи в річці, а інші — поряд з людиною.

Розгляньте малюнки на с. 22 в підручнику. Прочитайте назви зображених тварин і дайте відповіді на запитання.

— Де живуть ці тварини? Чи беруть люди участь у житті цих тварин: будують їм житло, годують їх та захищають від ворогів? (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Жук-сонечко живе на луках, карась, жаба, лебідь — у водоймах, гадюка, олень — у лісі. Вони самі добувають їжу, захищаються від ворогів, облаштовують собі житло (риють нори, будують гнізда тощо). Це — дикі тварини.

— Яких диких тварин ви знаєте? (Учитель / учителька може демонструвати ілюстрації із зображенням диких тварин, щоб діти їх називали.)

2. Постановка та вирішення проблемного завдання з метою формування уявлення про свійських тварин.

Розгляньте малюнки на с. 23 в підручнику. Прочитайте назви зображених тварин і дайте відповіді на запитання.

— Де живуть ці тварини? Чи беруть люди участь у житті цих тварин: будують їм житло, годують їх та захищають від ворогів? (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

Собака живе в буді, бджола — у вулику, курка — в курнику, вівця — у кошарі, кінь — у конюшні, коза — у стайні. Для цих тварин людина будує для життя спеціальні приміщення, годує їх, доглядає за ними, захищає від ворогів. Це — свійські тварини.

— Яких свійських тварин ви знаєте? (Учитель / учителька може демонструвати ілюстрації із зображенням свійських тварин, щоб діти їх називали.)

3. Узагальнююча розповідь з метою формування уявлення про диких та свійських тварин.

Отже, залежно від того, чи доглядають за ними люди, тварин можна об’єднати у дві групи:

✵ дикі тварини — які живуть у природі і самі собі шукають їжу, будують житло, яких ніхто не доглядає;

✵ свійські тварини — яких люди утримують, доглядають, годують, будують для них житло та використовують для своїх потреб.

4. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про користь, яку дають людині свійські тварини.

— Виконайте роботу в парі (групі), запропоновану на с. 23 в підручнику, й розкажіть, використовуючи ілюстрації, що дають свійські тварини людям.

✵ Молоко, сир, масло людина отримує від корови;

✵ мед виробляють бджоли;

✵ яйця несуть кури;

✵ шкіру для виготовлення взуття отримують від корови й свині;

✵ хутро для пошиття одягу дають вівці.

Тварини ще дають такий цінний продукт харчування, як м’ясо. Тварини — помічники людини у важкій роботі (коні, віслюки), це вірні друзі, домашні улюбленці (коти, собаки).

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 18.

— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.) Потрібно визначити, які тварини є дикими, а які — свійськими.

— Назвіть диких тварин. (Метелик, окунь, козуля, лисиця, вовк, вивільга.) Поставте цифру 1 у квадратиках біля зображення цих тварин.

— Назвіть свійських тварин. (Кінь, кріль, качка, курка, свиня, вівця.) Поставте цифру 2 у квадратиках біля зображення цих тварин.

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 19.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.) Потрібно визначити, що дають тварини людям.

— Яка тварина зображена першою зверху? (Вівця.) Що отримують люди від вівці? (Хутро, з якого шиють шуби й шапки, та вовну, з якої виготовляють одяг.) Знайдіть відповідні малюнки і з’єднайте лініями.

— Яка тварина зображена другою зверху? (Бджола.) Що отримують люди від бджоли? (Мед.) Знайдіть відповідний малюнок і з’єднайте лінією.

— Яка тварина зображена третьою зверху? (Курка.) Що отримують люди від курки? (Яйця.) Знайдіть відповідний малюнок і з’єднайте лінією.

— Яка тварина зображена першою знизу? (Свиня.) Що дає людині свиня? (М’ясо, шкіру.) Знайдіть відповідні малюнки і з’єднайте лініями.

— Яка тварина зображена другою знизу? (Корова.) Що отримують люди від корови? (Молоко, сметану.) Знайдіть відповідний малюнок і з’єднайте лінією.

2. Завдання на застосування знань.

— Чим свійські тварини відрізняються від диких? Наведіть приклади свійських тварин.

— Позмагайтеся, хто назве більше диких тварин.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?