Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Дикорослі й культурні рослини
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про культурні та дикорослі рослини, вміння спостерігати за рослинами, розпізнавати рослини найближчого оточення, порівнювати, формулювати висновки; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», кольорові олівці, ілюстрації із зображеннями культурних і дикорослих рослин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися, що дерева й кущі можуть бути листяними та хвойними.
Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».
Учитель / учителька читає речення. Учні уважно слухають і, якщо твердження правильне, показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. Хто помилиться, вибуває з гри.
✵ У листяних дерев листки схожі на пластинки.
✵ У листяних дерев листки називають хвоєю.
✵ Липа — це хвойна рослина.
✵ Шипшина — це листяний кущ.
✵ Береза — це листяне дерево.
✵ Сосна — це хвойне дерево.
✵ Калина — це хвойний кущ.
✵ Сосна, ялина — вічнозелені дерева.
✵ У вічнозелених дерев ніколи не опадають листки.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Розгляньте рослини, зображені на малюнках, і назвіть їх. (На дошці на вибір учителя / учительки розміщені зображення двох дерев, двох кущів і двох трав’янистих рослин, із яких по одній культурній рослині, а по одній — дикорослій, наприклад: яблуня і дуб, смородина і ліщина, суниці й огірок).
— У які відомі вам групи можна об’єднати ці рослини? (Рослини можна об’єднати у дерева, кущі й трав’янисті рослини.)
— Які рослини належать до дерев, які — до кущів, а які — до трав’янистих рослин? (Яблуня і дуб — це дерева, смородина й ліщина — це кущі, а суниці й огірок — трав’янисті рослини.)
— Чим відрізняються між собою дерева, кущі й трав’янисті рослини? (У дерев є одне міцне тверде стебло, у кущів декілька міцних твердих стебел, а у трав’янистих рослин стебла м’які й соковиті.)
Отже, рослини об’єднують у групи залежно від їхньої будови. Рослини ще можна також об’єднати в групи залежно від того, доглядають за ними люди чи вони ростуть самі собою.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, у які групи об’єднують рослини залежно від того, доглядають за ними люди чи вони ростуть самі собою. Також довідаєтеся, які рослини належать до цих груп. Ви навчитеся порівнювати рослини різних груп.
Тема сьогоднішнього уроку: «Дикорослі й культурні рослини».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про культурні рослини.
Розгляньте рослини. зображені на малюнку (с. 10 у підручнику) і дайте відповіді на запитання.
— Де ростуть зображені на малюнку рослини? Хто їх вирощує? (Відповіді учнів.)
Соняшник, кукурудзу, буряк та огірок люди вирощують у полі. Смородину та сливу — у саду.
Рослини, які люди висівають, висаджують і за якими доглядають, називають культурними.
Розгляньте наступний малюнок на с. 10 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Що люди отримують із культурних рослин?
Із культурних рослин люди отримують різноманітні продукти харчування. Рослини є також сировиною для промисловості. З льону та бавовнику виробляють тканини.
— Які культурні рослини ви знаєте? (Учитель / учителька може демонструвати ілюстрації із зображенням культурних рослин, щоб учні їх називали.)
2. Бесіда з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про дикорослі рослини.
Розгляньте рослини, зображені на малюнку (с. 11 у підручнику), і дайте відповіді на запитання.
— Де ростуть зображені на малюнку рослини? Хто їх вирощує? (Відповіді учнів.)
Дуб, ялина, ліщина, підсніжник ростуть у лісі. Кульбаба, деревій, грицики, ромашка — на луці.
Рослини, які людина не висіває, не висаджує і за якими не доглядає, називають дикорослими.
— Які дикорослі рослини ви знаєте? (Учитель / учителька може демонструвати ілюстрації із зображенням дикорослих рослин, щоб учні їх називали.)
Отже, залежно від того, саджають і доглядають їх люди чи ні, рослини можна об’єднати у дві групи:
✵ дикорослі рослини — які ніхто не саджає і не доглядає;
✵ культурні рослини — які люди саджають і доглядають, вирощують для своїх потреб.
3. Практична робота з метою формування уміння розпізнавати й називати культурні та дикорослі рослини.
Розгляньте ілюстрації (на дошці на вибір учителя /учительки розмішені дикорослі та культурні рослини).
— Які рослини належать до дикорослих? Чому ви так вважаєте?
— Які рослини належать до культурних? Чому ви так вважаєте?
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 8.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.) Потрібно визначити, які рослини є дикорослими, а які — культурними.
— Назвіть культурні рослини. (Соняшник, яблуня, пшениця, буряк.) Поставте цифру 1 у клітинках біля зображення соняшника, яблуні, пшениці й буряка.
— Чому ці рослини є культурними?
— Де ростуть культурні рослини?
— Назвіть дикорослі рослини. (Кропива, береза, горобина, ліщина, кульбаба.) Поставте цифру 2 в клітинках біля зображення кропиви, берези, горобини, ліщини й кульбаби.
— Чому ці рослини є дикорослими?
— Де ростуть дикорослі рослини?
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 8.
— Що пропонується зробити? (Розмалювати.) Потрібно розмалювати зображення рослин, які вирощують у нашому краї.
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 9.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.) Що люди отримують від культурних рослин?
— Яка рослина зображена під цифрою 1? (Льон.)
— Що виробляють з льону? (Тканину.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 1.
— Яка рослина зображена під цифрою 2? (Соняшник.)
— Що виробляють із соняшника? (Олію.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 2.
— Яка рослина зображена під цифрою 3? (Пшениця.)
— Що виробляють із пшениці? (Хліб.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 3.
— Яка рослина зображена під цифрою 4? (Цукровий буряк.)
— Що виробляють із цукрового буряка? (Цукор, цукерки.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 4.
— Які рослини зображено під цифрою 5? (Огірок, помідор.)
— Що виробляють з огірків і помідорів? (Овочеві консерви.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 5.
— Які рослини зображено під цифрою 6? (Яблуко, вишні.)
— Що виробляють із яблук і вишень? (Варення, компот.) Знайдіть відповідний малюнок і поставте в клітинці цифру 6.
2. Дидактична гра «Назви відому тобі рослину».
Групи (пари) учнів мають по черзі називати спочатку відомі їм культурні рослини, а потім — дикорослі. Перемагають групи, які останніми назвуть рослину.
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?