Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Листяні та хвойні рослини
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити уявлення учнів про рослини; формувати уявлення про листяні та хвойні рослини, вміння розпізнавати хвойні та листяні рослини, визначати їх ознаки, розпізнавати рослини найближчого оточення, аналізувати, порівнювати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображеннями дерев, кущів, трав’янистих рослин, хвойних та листяних дерев; гілки сосни та ялини; гербарні зразки або малюнки із зображенням листків дерев і кущів.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, що за будовою рослини об’єднують у дерева, кущі й трав’янисті рослини.

1. Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».

Учитель / учителька читає речення. Учні уважно слухають і, якщо твердження правильне, показують зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. Хто помилиться, вибуває з гри.

✵ У дерева є одне міцне стебло — стовбур.

✵ Кущ — це рослина з м’яким соковитим стеблом.

✵ Кущ — це рослина, у якої є декілька дерев’янистих стебел.

✵ Липа — це кущ.

✵ Конюшина — це трава.

✵ Шипшина — це кущ.

✵ Береза — це дерево.

✵ Конвалія — це кущ.

✵ Айстра — це трав’яниста рослина.

✵ Калина — це кущ.

✵ У трав’янистої рослини м’яке та соковите стебло.

2. Фронтальна бесіда.

— Які дерева ростуть поблизу школи чи дому?

— Які кущі ростуть поблизу школи чи дому?

— Які трав’янисті рослини ростуть поблизу школи чи дому?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадки.

✵ В сукні зеленій стою цілий рік:

сонечко світить, чи падає сніг.

Голок багато при собі маю,

тільки не шию і не вишиваю. (Ялина)

✵ Стовбур жовтий, мов янтар,

досягає стеля хмар,

і колючі, й довгі, й тонкі

на гілках зелені голки.

Шишок безліч, та маленькі,

і не довгі, а кругленькі. (Сосна)

✵ Гарне дерево, міцне,

листя різьблене, рясне.

А на гілочках крислатих

буде жолудів багато. (Дуб)

✵ Стоїть чудо-дерево,

на дереві — м’ячики:

влітку зелені,

восени рум’яні. (Яблуня)

— До якої групи належать ялина, сосна, дуб, яблуня?

— За якою ознакою ви віднесли ці рослини до дерев?

Ялина, сосна, дуб, яблуня — це дерева. Вони мають одне міцне дерев’янисте стебло — стовбур. Проте дерева й кущі можна об’єднати в групи залежно від вигляду їх листків.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, у які групи об’єднують дерева й кущі за формою листків. Ви також довідаєтесь, які рослини належать до цих груп. Ви навчитеся порівнювати дерева різних груп.

Тема сьогоднішнього уроку: «Листяні та хвойні рослини».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з елементами розповіді та використанням ілюстративного матеріалу з метою формування уявлення про листяні та хвойні рослини.

Ви вже знаєте, що за будовою рослини об’єднують у дерева, кущі й трав’янисті рослини. Дерева й кущі можна об’єднати в групи залежно від форми їхніх листків.

Розгляньте ілюстрації на с. 8 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Чим відрізняються листки дерев і кущів, зображених на малюнках?

У клена й ліщини листки мають вигляд пластинок різних розмірів. Такі дерева й кущі називають листяними.

У сосни та ялівцю листки мають вигляд голок — хвоїнок. Такі дерева й кущі називають хвойними.

Тому за формою листків дерева й кущі об’єднують у:

✵ листяні, у яких листки широкі, схожі на пластинки різних розмірів;

✵ хвойні, у яких листки вузенькі, у вигляді голок (хвоїнок).

— Які листяні рослини ростуть у лісах нашого краю?

— Які хвойні рослини ростуть у лісах нашого краю? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про листяні та хвойні рослини рідного краю.)

2. Бесіда та робота з ілюстраціями з метою формування уявлення про вічнозелені дерева.

Розгляньте ілюстрації на с. 9 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Чим відрізняється взимку хвойний ліс від листяного?

Ялина, сосна та більшість хвойних дерев, на відміну від листяних, восени не скидають листя. Хвоїнки на хвойних деревах тримаються по 2-3 роки й опадають неодночасно. Хвойні дерева цілий рік зелені, тому їх називають вічнозеленими. Лише у такого хвойного дерева, як модрина, восени опадає вся хвоя.

Дерева, з яких листки опадають восени з настанням холодів, називають листопадними.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 7.

— Що пропонується зробити? Потрібно з’єднати: де листяні дерева, а де — хвойні. (Діти самостійно виконують завдання, після чого вчитель / учителька проводить фронтальну бесіду, у ході якої перевіряє правильність виконання завдання.)

— Які дерева належать до листяних? Чому ви так вважаєте? (Яблуня, ясен, береза, дуб, клен — листяні дерева, тому що в них широкі листки.)

— Які дерева належать до хвойних? Чому ви так вважаєте? (Модрина, сосна, ялина — хвойні дерева, тому що в них вузенькі листки у вигляді голок.)

2. Завдання на застосування знань.

— Знайдіть три відмінності та три подібності між листяними і хвойними деревами.

Відмінності:

✵ у листяних дерев листки широкі, а у хвойних — вузькі у вигляді голок;

✵ у листяних дерев є квітки та плоди, а у хвойних — шишки;

✵ у листяних дерев листки восени опадають, а у хвойних — ні.

Подібності:

✵ у листяних і хвойних дерев є органи;

✵ листяні та хвойні дерева — багаторічні рослини;

✵ листяні та хвойні дерева утворюють ліси.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці? Дослідіть, які листяні й хвойні дерева та кущі ростуть поблизу школи чи дому.