Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Рослини лісу
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про рослини лісу, вміння спостерігати за рослинами, розпізнавати рослини лісу, об’єднувати їх у групи, порівнювати, формулювати висновки; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображеннями рослин лісу.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, що рослини є дикорослі й культурні.

Вправа «Доповніть речення».

✵ Рослини, які люди висівають, висаджують і за якими доглядають, називають...

✵ Культурні рослини люди вирощують у.

✵ Рослини, які люди не висівають, не висаджують і за якими не доглядають, називають.

✵ Дикорослі рослини ростуть у.

✵ Від культурних рослин люди отримують.

✵ До культурних рослин належать.

✵ До дикорослих рослин належать.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадки і дайте відповідь на запитання.

✵ Що ж це за дівчина:

і не швачка, і не майстриня,

нічого сама не шиє,

а в голках цілий рік? (Ялина)

✵ Маю плаття зелененьке,

гнучкі, ніжні віти,

білу кору, стан тоненький ...

Як я звуся, діти? (Береза)

✵ Із зеленої сорочки,

що зіткав весною гай,

білі дивляться дзвіночки.

Як зовуть їх? Відгадай! (Конвалії)

✵ Перша квіточка весняна

тихо під сніжком куняла.

Дмухнув вітерець тепленький,

і з’явився цвіт біленький. (Підсніжник)

— Де ростуть рослини, назви яких ви відгадали? (Відповіді учнів.)

Ялина, береза, конвалія, підсніжник та ще багато інших рослин ростуть у лісі.

— За якою ознакою можна впізнати ліс? (Відповіді учнів.)

Ліс — це місце, де росте багато різних рослин, серед яких обов’язково мають бути дерева.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які рослини ростуть у лісі. Ви навчитеся розпізнавати рослини лісу та об’єднувати їх у групи.

Тема сьогоднішнього уроку: «Рослини лісу».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про рослини лісу та їх різноманітність.

Розгляньте рослини, зображені в підручнику на с. 12-13, і дайте відповіді на запитання.

— Які рослини ростуть у лісі? (Відповіді учнів.)

— До культурних чи дикорослих рослин вони належать? Поясніть, чому ви так вважаєте.

У лісі ростуть різноманітні дикорослі рослини, які ніхто не висіває, не висаджує і за ними не доглядає.

Основні рослини лісу — це дерева, без яких не було б лісу: дуб, граб, ясен, клен, липа, береза, горобина, вільха, сосна, ялина. Ліс нагадує багатоповерховий будинок. Дерева — найвищі рослини лісу, вони займають найвищий «поверх». Дерева потребують багато світла, тому вони тягнуться догори.

Середній «поверх» — це кущі: ліщина, шипшина, калина, малина, ожина, чорниця.

На нижньому «поверсі» ростуть трав’янисті рослини: підсніжник, медунка, конвалія, проліска, ряст, суниці, звіробій, квасениця.

— Як люди використовують рослини лісу? (Відповіді учнів.)

Ліс — це безцінний дар природи, який потрібно берегти.

Рослини лісу — це:

✵ деревина, яку використовують для виробництва будівельних матеріалів, паперу, меблів;

✵ ягоди, які людина використовує в їжу;

✵ лікарські рослини, з яких виготовляють ліки;

✵ свіже повітря, яким так корисно дихати.

2. Робота в парі (групі) з метою формування уміння об’єднувати рослини лісу в групи за будовою.

— Об’єднайте рослини лісу в групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.

— Які рослини належать до дерев? Чому ви так вважаєте?

— Які рослини належать до кущів? Чому ви так вважаєте?

— Які рослини належать до трав’янистих рослин? Чому ви так вважаєте?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 10-11.

Що пропонується зробити? (Пронумерувати.) Потрібно визначити, яким рослинам лісу належать зображені частини.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 1? (Ліщини.) Поставте цифру 1 у клітинці біля зображення ліщини.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 2? (Суниці.) Поставте цифру 2 в клітинці біля зображення суниці.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 3? (Дуба.) Поставте цифру 3 в клітинці біля зображення дуба.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 4? (Ялини.) Поставте цифру 4 в клітинці біля зображення ялини.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 5? (Чорниці.) Поставте цифру 5 у клітинці біля зображення чорниці.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 6? (Шипшини.) Поставте цифру 6 у клітинці біля зображення шипшини.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 7? (Берези.) Поставте цифру 7 у клітинці біля зображення берези.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 8? (Медунки.) Поставте цифру 8 у клітинці біля зображення медунки.

— Частини якої рослини на малюнку позначено цифрою 9? (Липи.) Поставте цифру 9 у клітинці біля зображення липи.

2. Дидактична гра «Упізнай рослину лісу за описом».

Учитель / учителька зачитує опис рослини лісу.

✵ Вічнозелене дерево з довгою хвоєю, зібраною в пучки, та округлими шишками. (Сосна.)

✵ Високий розгалужений кущ, на якому восени дозрівають плоди, що їх називають лісовими горіхами. (Ліщина.)

✵ Невисока трав’яниста рослина з трійчастими листками. Цвіте дрібними білими квітками, після відцвітання яких дозрівають червоні соковиті плоди. (Суниці.)

✵ Могутнє листопадне дерево з товстим стовбуром. Листки видовжені лопатеві. Плоди гладенькі з шапочкою. (Дуб.)

✵ Розлогий куш, який навесні пишно цвіте білим цвітом. Восени дозрівають кетяги круглих червоних ягід, якими люблять ласувати птахи. (Калина.)

✵ Невисока трав’яниста рослина зі стеблом, укритим невеликими листками. Квітки фіолетові або сині у вигляді маленьких дзвіночків. (Медунка.)

Групи (пари) учнів мають упізнати рослину за описом. Перемагають групи, які впізнають більше рослин.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?