Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Дерева, кущі, трав'янисті рослини
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити уявлення учнів про рослини; формувати вміння розпізнавати дерева, кущі й трав’янисті рослини, визначати їх ознаки; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображеннями дерев, кущів, трав’янистих рослин.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, яку будову мають квіткові рослини.

Фронтальна бесіда з використанням ілюстрацій.

— З яких частин складаються рослини?

— Покажіть на малюнку та назвіть частини рослини.

— Назвіть відомі вам рослини. Де вони ростуть?

— Розкажіть, яка у вас улюблена рослина. Назвіть усі її частини.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

Розгляньте малюнки на с. 6 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Чим відрізняються між собою зображені рослини? (Відповіді учнів.)

— Чим вони схожі?

Рослини відрізняються між собою зовнішнім виглядом, розмірами, будовою. Спільним є те, що вони складаються з частин — органів.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, у які групи об’єднують рослини за будовою, які рослини належать до цих груп. Ви навчитеся розпізнавати та порівнювати рослини різних груп.

Тема сьогоднішнього уроку: «Дерева, кущі, трав’янисті рослини».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про дерева, кущі й трав’янисті рослини.

Повернемося до рослин, які ми з вами розглядали.

— Яку будову мають зображені рослини? Назвіть їхні органи.

Усі зображені рослини мають корінь, стебло, листки, квітки, плоди з насінням. Цим вони подібні між собою.

— Поміркуйте, чим відрізняються ці рослини.

У берези одне міцне дерев’янисте стебло — стовбур. У калини кілька міцних, але тонших, ніж у берези, дерев’янистих стебел. У кропиви стебла м’які й соковиті.

— Поміркуйте, у які три групи можна об’єднати ці рослини.

Береза — це дерево, калина — кущ, а кропива — трав’яниста рослина.

Отже, за будовою рослини об’єднують у:

✵ дерева, у яких є одне міцне дерев’янисте стебло — стовбур;

✵ кущі, у яких є декілька дерев’янистих стебел, тонших, ніж у дерева;

✵ трав’янисті рослини, або трави, у яких м’які й соковиті стебла.

2. Робота в парі (групі) з метою формування уміння розпізнавати дерева, кущі й трав’янисті рослини.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 7 у підручнику.

— Порівняйте конюшину, бузок і дуб. Чим вони подібні? Чим відрізняються?

— Об’єднайте ці рослини в три групи. Поясніть, чому ви так вважаєте.

Дуб — дерево, тому що має одне міцне дерев’янисте стебло — стовбур. Бузок — кущ, тому що має декілька дерев’янистих стебел. Конюшина — трав’яниста рослина, тому що має м’які, соковиті стебла.

3. Бесіда та дидактична гра з метою формування уявлення про різноманітність дерев, кущів і трав’янистих рослин.

— Назвіть дерева, які ви знаєте.

— Назвіть відомі вам кущі.

— Назвіть відомі вам трав’янисті рослини. (Учитель / учителька вислуховує відповіді та робить узагальнюючу розповідь.)

Дерев, кущів і трав’янистих рослин дуже багато. До дерев належать тополя, дуб, береза, вишня, каштан, яблуня. Кущі — це смородина, шипшина, малина, калина, ліщина, бузок. До трав’янистих рослин належать айстра, сон, конвалія, тюльпан, проліска, подорожник, кульбаба. (Учитель /учителька демонструє зображення дерев, кущів і трав’янистих рослин, які він називає.)

— Пограємо в гру «До якої групи належить рослина?». Ви будете відгадувати загадки про рослини. Той, хто відгадає загадку, має сказати, до якої групи належить ця рослина: дерев, кущів чи трав.

✵ Стоїть над водою з розплетеною косою. (Верба)

✵ Чорно-біла одежина, зверху — листяна хустина.

Як весна — дарує сік, п’ємо радо цілий рік. (Береза)

✵ Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)

✵ Сонечко в траві зійшло, усміхнулось, розцвіло.

Потім стало біле-біле і за вітром полетіло. (Кульбаба)

✵ І красива, і пахуча квітка ця, на жаль, колюча. (Троянда)

✵ У вінку зеленолистім, у червоному намисті

видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина)

✵ Всі її минають, бо зачеплять — вжалить. (Кропива)

✵ У зеленім кожушку, в кістяній сорочечці

я росту собі в ліску, всім зірвати хочеться. (Ліщина)

✵ За хатиною в садочку у зеленому віночку

та в червоних намистинах стоїть дівка молода.

І збігаються всі діти, щоб не неї поглядіти:

за намисто кожен смик, та й укине на язик. (Вишня)

✵ Виріс весняної днини із малої цибулини,

до нарциса привітався та на клумбі запишався. (Тюльпан)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Дидактична гра «Що зайве?».

Розгляньте рослини (на дошці вчитель виставляє зображення 2-3 дерев та однієї трав’янистої рослини).

— Яка рослина, на вашу думку, «зайва»? Чому ви так вважаєте?

— Як відрізнити дерево від інших рослин?

Розгляньте рослини (на дошці вчитель виставляє зображення 2-3 кущів та одного дерева).

— Яка рослина, на вашу думку, «зайва»? Чому ви так вважаєте?

— Як відрізнити кущ від інших рослин?

Розгляньте наступні рослини (на дошці вчитель виставляє зображення 2-3 трав’янистих рослин та одного куща).

— Яка рослина, на вашу думку, «зайва»? Чому ви так вважаєте?

— Як відрізнити трав’янисту рослину від інших рослин?

2. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 6.

— Що пропонується зробити? Потрібно з’єднати лініями: де дерева, де кущі, а де — трав’янисті рослини. (Діти самостійно виконують завдання, після чого вчитель / учителька проводить фронтальну бесіду, у ході якої перевіряє правильність виконання завдання.)

— Які рослини є деревами? Чому ви так вважаєте? (Береза і дуб — дерева, тому що в них одне міцне дерев’янисте стебло.)

— Які рослини є кущами? Чому ви так вважаєте? (Бузок і шипшина — кущі, тому що в них кілька дерев’янистих стебел.)

— Які рослини є травами? Чому ви так вважаєте? (Полуниці й подорожник — трав’янисті рослини, тому що в них м’які й соковиті стебла.)

3. Дидактична гра «Назви відому тобі рослину».

Групи (пари) учнів мають по черзі називати спочатку відомі їм дерева, потім — кущі, а потім — трав’янисті рослини. Перемагають ті групи, які останніми назвуть рослину.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці? Дослідіть, які дерева, кущі й трав’янисті рослини ростуть поблизу школи чи дому.