Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Рослини, їх будова
Жива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: розширити уявлення учнів про рослини, будову рослин; формувати вміння розпізнавати та показувати органи рослин, спостерігати за рослинами найближчого оточення, аналізувати, порівнювати, формулювати висновки; розвивати мислення, увагу, спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до рослин.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображеннями рослин, кімнатні рослини.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадки.
✵ На сонечко я схожий і сонечко люблю,
за сонцем повертаю голівоньку свою. (Соняшник)
✵ Гарне дерево, міцне, листя різьблене, рясне.
А на гілочках крислатих буде жолудів багато. (Дуб)
✵ Маю жовтий вусок, запашний колосок.
Буде з мене мука й паляниця м’яка. (Пшениця)
✵ Білі горошини на зеленій стеблині. (Конвалія)
— Як можна одним словом назвати соняшник, пшеницю, конвалію та дуб? (Відповіді учнів.)
— До якої природи належать рослини?
— Які ознаки властиві рослинам як організмам?
— Пригадайте, які умови необхідні рослинам для життя.
Соняшник, пшениця, конвалія та дуб — це рослини. Рослини належать до живої природи. Як усі організми, вони дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмножуються і відмирають. Рослинам для життя потрібні світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини.
Сьогодні розпочинається мандрівка у світ живої природи. На уроці ви дізнаєтеся, якими бувають рослини, яку будову мають квіткові рослини. Ви навчитеся розпізнавати рослини рідного краю, порівнювати між собою, називати та показувати частини рослин.
Тема уроку: «Рослини, їх будова».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про різноманітність рослин у природі.
Рослини — це частина живої природи. Вони оточують нас усюди. Під ногами росте подорожник, угорі шелестить листям клен, око милують яскраві жоржини. Ви їсте борщ, зварений з картоплі, буряка, моркви та капусти, п’єте сік із яблук.
Розгляньте малюнки на с. 4 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Чим рослини відрізняються між собою? Чим вони схожі? (Відповіді учнів.)
Рослин на Землі багато, і вони дуже різноманітні. Рослини різні за розмірами та зовнішнім виглядом. Поруч із великою яблунею зовсім маленькими здаються подорожник і калюжниця. Ми милуємося квітками шипшини та вживаємо в їжу капусту.
Дивовижні рослини є не лише в заморських краях, вони поряд з нами. Найменша рослина, яка росте в Україні, — це ряска. Ця крихітна рослина живе на поверхні води. Її розміри менші за монету вартістю 1 коп. Найвище дерево України — це модрина, заввишки з двадцятиповерховий будинок (54 м), яка росте в Карпатах.
Отже, рослини дуже різноманітні. Та всі квіткові рослини мають однакову будову.
2. Бесіда на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про будову рослини.
Розгляньте на малюнку (с. 5 у підручнику) будову квасолі й шипшини та назвіть частини квіткової рослини.
— Який орган рослини розташований у ґрунті? (Корінь.)
— Якого кольору корінь? (Коричневого.)
— Який орган рослини є продовженням кореня над земною поверхнею? (Стебло.)
— Якого кольору стебло? (Зеленого.)
— Які органи рослини розташовані на стеблі? (Листок, квітка, плід з насінням.)
— Якого кольору листя? (Зеленого.)
— Якого кольору квітки? (Білого та рожевого.)
— Якого кольору плоди? (Зеленого і червоного.)
Рослини складаються з частин, які називаються органами. Частинами рослини є корінь, стебло, листок, квітка, плід і насіння.
Корінь — це підземна частина рослини, а стебло, листок, квітка, плід і насіння — надземні частини. Починати розглядати та називати органи рослини потрібно з кореня.
— Порівняйте між собою квасолю та шипшину.
3. Робота в парі (групі) з метою формування уміння впізнавати органи рослин і визначати, яким рослинам вони належать.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 5 у підручнику.
— Назвіть, які частини рослин зображені на малюнках. Яким рослинам вони належать? (Відповіді учнів.)
4. Практична робота з метою формування уміння називати та показувати органи рослин.
— Розгляньте кімнатні рослини (будь-яку кімнатну рослину, у якої чітко виражені органи), знайдіть і покажіть її органи. (Цю роботу можна провести в групах. Кожна група отримує кімнатну рослину або ілюстрацію із зображенням рослини.)
— Чим відрізняються ці рослини? (Розмірами кореня, формою і розмірами листків, кольором і розмірами квіток та плодів.)
— Що спільного в цих рослин? (У цих рослин є корінь, стебло, листок, квітка, плід.)
5. Дидактична гра «Назви відому тобі рослину».
Групи (пари) учнів мають по черзі називати відому їм рослину. Перемагає та група, яка останньою називає рослину.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 42.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)
— Яка рослина зображена на малюнку? (Квасоля.)
— З яких органів складається ця рослина?
— Поставте цифру 1 у клітинці біля зображення кореня.
— Поставте цифру 2 у клітинці біля зображення стебла.
— Поставте цифру 3 у клітинці біля зображення листка.
— Поставте цифру 4 у клітинці біля зображення квітки.
— Поставте цифру 5 у клітинці біля зображення плоду.
— Поставте цифру 6 у клітинці біля зображення насіння.
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 4.2
— Що пропонується зробити? (Поміркувати та з’єднати лініями.)
— Які частини рослини зображені на малюнках? (Плоди з насінням і листки.)
— Яким рослинам належать плоди та листки? (Зліва на малюнку зображені плоди дуба, клена, каштана, горобини. Справа — листки каштана, дуба, клена, горобини.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 5.
— Що пропонується зробити? (Пронумерувати.)
— Де ростуть рослини?
1. Ліс: підсніжник, ялина, дуб.
2. Поле і город: пшениця, морква, соняшник, буряк.
3. Сад: смородина, абрикос, вишня.
4. Парк і сквер: чорнобривці, каштан, троянда.
V. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?
2 Я досліджую світ. Робочий зошит інтегрованого курсу для 1 класу закладів загальної середньої освіти. У 2 ч. Ч. 2 / І. Жаркова, Л. Мечник. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2022. — 64 с.