Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Повітря та його властивості
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про повітря та його властивості, про використання властивостей повітря людиною; виробляти вміння проводити досліди, спостерігати, формулювати висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», грудочки ґрунту, шматки цегли або крейди, пластмасові трубочки, склянки з водою, порожня пластикова пляшка.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися, яке значення має вода, чому її потрібно берегти.

Фронтальна бесіда.

— До якої природи належить вода?

— Де в природі міститься вода?

— Для чого потрібна вода?

— Які рослини і тварини живуть у воді?

— Для чого людина використовує воду?

— Яку небезпеку становить для рослин, тварин і людей забруднена вода?

— Чим забруднюється вода?

— Що потрібно робити, щоб вода була чистою?

— Яких порад слід дотримуватися, щоб економно витрачати воду?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.

✵ Таке велике, що займає увесь світ,

таке маленьке, що в щілину зайде. (Повітря)

— До якої природи належить повітря? (Відповіді учнів.)

Повітря належить до неживої природи.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, де міститься повітря, як його можна побачити та відчути, які властивості має повітря. Ви навчитеся виявляти повітря, робити висновки про його властивості.

Тема сьогоднішнього уроку: «Повітря та його властивості».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Практична робота з метою формування уявлення про наявність повітря в навколишньому просторі.

Повітря ми не помічаємо. Проте воно є всюди. Повітря огортає Землю.

— Чому повітря не видно? Чому крізь повітря видно все довкола?

Повітря прозоре, безбарвне й без запаху, тому його не видно.

Хоча повітря й невидиме, у вітряну погоду ви його добре відчуваєте. Повітря можна побачити і відчути.

— Щоб переконатись у тому, що повітря можна побачити та відчути, виконаємо досліди, запропоновані на с. 84 в підручнику.

Виконаємо дослід 1. Дмухніть через соломинку в склянку з водою.

— Що ви побачили?

Ви побачили бульбашки. Це — повітря. Отже, ви переконалися в тому, що повітря можна побачити.

Виконаємо дослід 2. Помахайте зошитом перед обличчям.

— Що ви відчули?

Ви відчули рух повітря.

Виконаємо дослід 3. Дмухніть на свою руку.

— Що ви відчули?

Ви відчули рух повітря. Отже, ви переконалися в тому, що повітря можна відчути.

2. Практична робота з метою формування уявлення про поширення повітря в навколишньому просторі.

Повітря є скрізь навколо нас.

— Щоб переконатися в тому, що повітря є повсюди, виконаємо досліди, запропоновані на с. 85 у підручнику.

Виконаємо дослід 1. Опустимо порожню пластикову пляшку в посудину з водою. Стиснемо пляшку.

— Що ви побачили?

З пляшки виходять бульбашки. Отже, пляшка тільки видається порожньою, насправді в ній є повітря.

Виконаємо дослід 2. У склянку з водою вкиньте шматок цегли (крейди чи грудочку ґрунту).

— Що ви побачили?

З’являються бульбашки — це повітря. Отже, у шпаринках ґрунту (цеглини чи крейди) міститься повітря.

Виконаємо дослід 3. Ми заздалегідь поставили склянку з водою в тепле місце.

— Що ви бачите?

У склянці з водою з’явилися бульбашки. Отже, у воді міститься повітря.

З дослідів ви переконалися, що повітря є всюди, воно нас оточує, заповнює всі порожнини.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 56.

— Що пропонується зробити? (Намалювати.)

— Що побачите, коли у воду занурите порожню пляшку або кинете грудочку ґрунту? Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 56.

— Що пропонується зробити? (Намалювати.)

— Які предмети можна використовувати лише тоді, коли вони наповнені повітрям?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?