Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Вітер
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про вітер, його використання людиною та шкоду, якої він завдає; виробляти вміння проводити спостереження, формулювати висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися, які властивості має повітря, та як його можна побачити й відчути.
1. Фронтальна бесіда.
— До якої природи належить повітря?
— Де міститься повітря?
— Які досліди потрібно провести, щоб відчути повітря? Продемонструйте один із них.
— Які досліди потрібно провести, щоб побачити повітря?
— Що є в порожній пляшці?
2. Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».
— Я читатиму речення. Ви уважно слухаєте і, якщо твердження правильне, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження коментують і виправляють.)
✵ Повітря є скрізь.
✵ У грудочці ґрунту міститься повітря.
✵ Повітря прозоре.
✵ Повітря має смак.
✵ Повітря безбарвне.
✵ Повітря має запах.
✵ Запаху повітрю надають домішки, які в ньому присутні.
✵ Повітря без домішок не має запаху.
✵ М’ячем можна гратися лише тоді, коли він наповнений повітрям.
✵ На надувному матраці можна плавати тоді, коли він не наповнений повітрям.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Коли можна відчути повітря, якщо перебуваєте на подвір’ї?
Отримати відповідь на це запитання ви зможете, якщо відгадаєте загадки.
✵ Рукавом махнув, дерево зігнув. (Вітер)
✵ Хоч без крил, але літаю,
вербі коси розплітаю.
Погойдаю в лісі гілку,
заколишу в квітці бджілку.
Якщо добре розлютити,
можу шкоди наробити. (Вітер)
Повітря можна відчути, коли дме вітер.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке вітер, яким він буває. Ви також довідаєтеся, що вітер може бути корисним, а може й завдавати людині шкоди. Ви навчитеся визначати силу вітру, спостерігаючи за навколишнім світом.
Тема сьогоднішнього уроку: «Вітер».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про вітер і його силу.
Ви вже знаєте, що повітря є скрізь. Його не видно, але можна відчути, коли дме вітер. Коли повітря рухається над земною поверхнею, виникає вітер.
Вітер — це рух повітря.
Розгляньте малюнки на с. 86 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Яким може бути вітер?
Вітри бувають різні. Одні приносять приємну прохолоду, інші — задушливу спеку. Одні вітри легенькі, ледь погойдують листям на деревах, інші — зривають дахи з будинків.
Коли повітря рухається повільно, ми кажемо «дме вітерець». Тоді шелестить листя і хитаються лише дрібні гілки дерев.
Вітер може бути сильним, тоді ми кажемо, що це вітрище. Він розгойдує великі гілки та стовбури дерев.
Дуже сильний вітер називають буревієм. Він може ламати дерева та руйнувати будівлі.
Отже, вітер може бути різним.
— Визначте, спостерігаючи за деревами, слабкий чи сильній вітер дме сьогодні.
— Як його можна назвати?
2. Практична робота з метою формування уявлення про значення вітру в житті людини.
Розгляньте малюнки на с. 87 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Якої шкоди завдає людині буревій?
✵ Руйнує будівлі, зриває дахи з будинків;
✵ спричинює шторм на морі, великі хвилі топлять кораблі;
✵ приносить піщані бурі, які засипають піском міста;
✵ вириває з корінням дерева, ламає гілки.
Розгляньте наступні малюнки на с. 87 у підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Як користь приносить вітер людині?
✵ Рухає по воді вітрильники;
✵ крутить лопаті вітряних млинів;
✵ крутить лопаті вітряних електростанцій.
— Яку користь приносить вітер природі?
✵ Поширює плоди з насінням.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 57.
— Що пропонується зробити? (Написати.)
— Відгадайте загадку й напишіть відгадку.
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 57.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)
— Де робота вітру корисна, а де — ні?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів /не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?