Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Значення води в природі та житті людини
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про значення води в природі та житті людини, необхідність бережного ставлення до води; виробляти вміння спостерігати, формулювати висновки, висловлювати судження, застосовувати здобуті знання; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи, бережне ставлення до води.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням рослин і тварин водойм.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися, які властивості має вода.
Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».
— Я читатиму речення. Ви уважно слухаєте і, якщо твердження правильне, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження коментують і виправляють.)
✵ Вода-рідина має форму.
✵ Вода — прозора рідина.
✵ Вода безбарвна.
✵ Вода має смак.
✵ Вода не має запаху.
✵ Вода може розчиняти деякі речовини.
✵ Вода набуває форми посудини.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Де в природі міститься вода?
— Поміркуйте, чому так кажуть: «Без води і не туди, і не сюди»?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, яке значення має вода в природі та житті людини. Ви навчитеся пояснювати прислів’я та складати поради щодо економного використання води вдома.
Тема сьогоднішнього уроку: «Значення води в природі та житті людини».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про значення води для живих організмів.
Послухайте вірш і дайте відповіді на запитання.
— Чому все живе радіє воді? Навіщо потрібна вода? (Відповіді учнів.)
А вода — це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
з нею в нас нема біди.
Є вода — ростуть рослини:
ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини,
і радіє вся земля.
Надія Красоткіна
Без води наша планета перетворилася б на пустелю. Там, де є вода, є життя.
Розгляньте малюнки на с. 82 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Для чого рослинам і тваринам потрібна вода?
— Що сталося б із живими організмами, якби зникла вода?
Вода є домівкою для багатьох тварин і рослин. Тварини п’ють воду, а рослини вбирають її з ґрунту за допомогою кореня.
— Які тварини живуть у воді?
Карась, щука, окунь, дельфін, кит, рак, краб, жаба — це тварини, які живуть у воді постійно, або певний період свого існування.
— Які рослини живуть у воді?
У воді живуть водорості, латаття біле, глечики жовті, очерет, комиш, рогіз.
2. Практична робота з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про значення води для людини.
Розгляньте малюнки на с. 83 в підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Для чого людям потрібна вода?
Людина використовує воду для того, щоб:
✵ пити;
✵ готувати їжу;
✵ мити посуд;
✵ прати;
✵ митися;
✵ гасити пожежу;
✵ поливати рослини;
✵ напувати свійських тварин.
Отже, вода потрібна для життя рослинам, тваринам, людям.
3. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою виховання бережного ставлення до води.
Без води людина не зможе жити. Воду людина не лише вживає, а й використовує на різні потреби.
— Що відбувається з водою після її використання людьми?
У побуті, на фабриках і заводах люди використовують чисту воду, а випускають у водойми забруднену різними отруйними речовинами. Великої шкоди воді завдають аварії танкерів і теплоходів, під час яких у моря й океани потрапляє нафта. Нафта легша за воду, тому вона розливається, утворюючи на поверхні отруйну плівку, забруднює воду й убиває все живе.
— Яку загрозу становить для живих організмів забруднена вода? Чому?
У забрудненій воді гинуть рослини і тварини. Вживання забрудненої води може стати причиною захворювань людей.
— Поміркуйте, що потрібно робити, щоб вода не забруднювалася.
Потрібно очищати воду після використання її в побуті, на фабриках і заводах. Не викидати у водойми сміття. Воду слід берегти, не витрачати даремно, бо вона дорожча за золото.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 83 в підручнику, й складіть поради щодо економного використання води вдома.
✵ Коли чистите зуби, для полоскання рота набирайте воду в склянку і закривайте кран.
✵ Коли миєтеся, не вмикайте воду на повну силу.
✵ Після користування водою міцно закривайте кран, щоб вона не витікала.
✵ Коли набираєте воду в посудину, стежте, щоб вона не перетікала через край.
Виконання цих порад не тільки дозволить зберегти воду, а й зекономити гроші ваших батьків.
Бережіть воду, не витрачайте її даремно.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 54.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, як-що неправильно — у червоний.)
— Для яких організмів вода є середовищем життя, а для яких — ні?
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 55.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)
— Хто бережно ставиться до води, а хто — ні?
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 55.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати.)
— Складіть за малюнками розповідь «Як берегти воду».
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?