Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Навчання - це твій обов'язок
Розділ 1. Людина серед людей
Мета: формувати уявлення про навчання як основний обов’язок учнів, правила поведінки під час уроку та на перерві; розвивати увагу та пам’ять, вміння спостерігати, висловлювати судження; виховувати бажання навчатися, дисциплінованість, ввічливість, охайність, шанобливе ставлення до старших та однокласників, повагу до праці вчителів.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.
На попередньому уроці ви ознайомлювалися зі своєю школою.
1. Фронтальна бесіда.
— Які приміщення є в школі? Які речі там розміщені?
— Люди яких професій працюють у школі? Яку роботу вони виконують?
— Як потрібно ставитися до праці людей, які працюють у школі?
2. Вправа «Складіть ранець».
Я називатиму предмети. Якщо предмет є шкільним приладдям, ви піднімаєте зелену сигнальну картку (або зелену цеглинку «Лего»). Якщо предмет зайвий на уроці — то червону.
Зошит, лінійка, цукерка, простий олівець, телефон, фарби, пензлик, лялька, підручник, альбом для малювання, іграшковий автомобіль, гумка, ручка, яблуко, подушка, підстругачка, кольорові олівці, жувальна гумка.
— Як потрібно ставитися до шкільного приладдя?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Поміркуйте, чому в народі кажуть «Школа вчить, як на світі жить».
Переступивши 1 вересня поріг школи, ви стали учнями. Ви перегорнули нову сторінку вашого життя. Школа дасть вам знання, уміння й навички, можливість здобути в майбутньому обрану вами професію, підготує до дорослого життя.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що навчання — це ваш основний обов’язок. Ви також довідаєтеся, як потрібно поводитися у школі під час уроків і на перерві, щоб бути дисциплінованими і ввічливими учнями.
Тема сьогоднішнього уроку: «Навчання — це твій обов’язок».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та робота з ілюстраціями з метою формування уявлення про навчання як основний обов’язок учнів.
Розгляньте малюнки на с. 12 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Чого навчають у школі? Які предмети ви вивчаєте? (Відповіді учнів.)
На уроках з української мови та літературного читання, англійської мови, математики, «Я досліджую світ», мистецтва, дизайну і технологій, фізкультури ви будете щодня пізнавати щось нове. Ви навчитеся:
✵ писати й читати рідною мовою;
✵ писати й читати іноземною мовою;
✵ рахувати, розв’язувати математичні вирази й задачі;
✵ малювати та співати;
✵ грати в спортивні ігри;
✵ досліджувати навколишній світ;
✵ своїми руками втілювати в життя різноманітні творчі задуми.
— Чого ще можна навчитися у школі? (Відповіді учнів.)
Школа — це заклад, у якому ви не тільки навчаєтеся. Ви вчитеся спілкуватися, ввічливо поводитися, бути акуратними, працьовитими, любити і шанувати батьків, свою Батьківщину тощо.
У школі ви знайдете нових друзів — ваших однокласників, з якими вам буде цікаво та весело проводити дозвілля, влаштовувати шкільні свята.
У кожної людини є певні обов’язки, тобто те, що вона має безвідмовно виконувати.
— Які обов’язки є у вас вдома? (Відповіді учнів.)
Ви зобов’язані поважати й любити своїх батьків, допомагати їм, виконувати посильну домашню роботу, стежити за чистотою свого тіла, застеляти своє ліжко, прибирати за собою посуд тощо. Коли ви стали учнями, у вас з’явився ще один важливий обов’язок — навчання в школі. Навчання — це ваша праця.
Людині потрібно багато вчитися і працювати, щоб чогось досягти в житті. Розумну й обізнану людину, яка багато чого вміє і знає, поважають, хочуть з нею спілкуватися. Недарма в народі кажуть: «За одного вченого десять невчених дають».
— Чого ви хочете навчитися в школі? (Відповіді учнів.)
2. Бесіда з елементами розповіді на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про правила поведінки у школі.
Щоб у школі ніщо не заважало успішному навчанню, потрібно дотримуватися певних правил поведінки. Розгляньте малюнки на с. 13 у підручнику і складіть за малюнками правила поведінки в школі.
Ось основні правила, які повинні знати й дотримуватися всі школярі:
✵ приходьте до школи завчасно, не запізнюйтеся;
✵ будьте чистими й охайними, знімайте верхній одяг і залишайте його на вішалці чи ховайте в шафу;
✵ готуйте все необхідне для уроку навчальне приладдя, підручник і зошит;
✵ коли продзвенів дзвінок на урок, займіть своє місце за партою;
✵ на уроках відповідайте голосно та виразно;
✵ якщо знаєте відповідь на запитання вчителя або щось не зрозуміли, не вигукуйте, а підніміть руку;
✵ під час перерви в коридорі не штовхайтеся, не бігайте, підтримуйте чистоту й порядок;
✵ у їдальні перед їдою мийте руки, поводьтеся культурно, не турбуйте інших.
— Які ще правила поведінки у школі ви можете назвати? (Відповіді учнів.)
✵ Бережіть шкільне майно, підтримуйте чистоту і порядок у школі.
✵ Будьте ввічливими, вітайтеся з учителями та однокласниками.
✵ На уроках будьте уважними, не відволікайтеся самі та не відволікайте інших сторонніми справами.
✵ Якщо під час занять необхідно вийти з класу, то попросіть дозволу у вчителя.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Дидактична гра «Доповни правила».
— Я читатиму правило для учнів, а ви — доповнюватимете. Коли я зупинюся, ви маєте доповнити правило і виконати те, що воно вимагає.
✵ Заходить вчитель — ... (треба встати). (Діти встають.)
✵ Коли дозволить, ... (тихо сядь). (Діти сідають.)
✵ Спитати хочеш — не гукай, а тільки ... (руку піднімай). (Діти піднімають руку.)
✵ У школі парту бережи і на парті не лежи.
Щоб урок минув не марно, треба сісти ... (рівно й гарно). (Діти сідають рівно й кладуть руки на парту.)
2. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 8-9.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, а якщо неправильно — у червоний. Пояснити свій вибір.)
— Чого навчають у школі, а чого — ні?
— Що зображено на першому (і т. д.) малюнку? Чи вчать цього в школі? (Діти коментують цю та наступні ситуації і зафарбовують кружечки у відповідні кольори.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 9.
— Що пропонується зробити ? (Поміркувати й розказати.)
— Які правила поведінки в школі порушили діти? (Не підтримують чистоту і порядок; бігають і штовхаються в коридорі під час перерви; відволікають увагу інших учнів сторонніми справами на уроці.)
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?