Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твій розпорядок дня
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про розпорядок дня учня в будні дні та необхідність його дотримання; виробляти вміння складати свій розпорядок дня на будні та вихідні дні, висловлювати судження; розвивати вміння спостерігати, увагу та пам’ять; виховувати дисциплінованість, охайність.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

II. Перевірка знань, умінь і навичок учнів.

На попередньому уроці ви дізналися, що навчання в школі — це ваш основний обов’язок. Ви також довідалися, як поводитися в школі, щоб навчання було успішним.

1. Фронтальна бесіда.

— Для чого потрібно навчатися у школі?

— Чого навчають у школі?

2. Вправа «Доповніть правила поведінки у школі».

✵ До школи потрібно приходити ... (вчасно).

✵ Учителя потрібно слухати ... (уважно).

✵ На перерві не можна ... (галасувати, надміру бігати).

✵ Шкільне майно потрібно ... (берегти).

✵ У школі потрібно підтримувати ... (чистоту і порядок).

✵ Усе необхідне до наступного уроку потрібно ... (готувати на перерві).

✵ Коли продзвенів дзвінок на урок, ... (займи своє місце за партою).

✵ Коли заходить учитель / учителька, потрібно ... (встати).

✵ На уроках відповідай ... (голосно і виразно).

✵ Якщо знаєш відповідь на запитання вчителя / вчительки, ... (не вигукуй з місця, а підніми руку).

✵ Зустрів учителя / учительку чи однокласника / однокласницю — ... (привітайся).

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

Коли ви стали учнями, у вас з’явилися нові обов’язки. Ви вже менше граєтеся, а більше навчаєтеся. Потрібно добре виспатися, вчасно встати зранку, щоб не запізнитися до школи. Після занять у школі відвідати гурток чи спортивну секцію тощо.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, як правильно розподілити свій час, щоб встигати все зробити, навчитеся складати свій розпорядок дня.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твій розпорядок дня».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді на основі роботи з ілюстраціями з метою формування уявлення про розпорядок дня першокласників у будні дні.

Щодня на вас чекає чимало справ. Щоб усе встигнути зробити, потрібно діяти за розпорядком дня.

Розпорядок дня — це чіткий план дій на день. Завдання розпорядку дня — так розподілити час і сили, щоб встигнути все зробити.

Розгляньте малюнки на с. 14-15 у підручнику та розкажіть.

— Яким має бути розпорядок дня першокласників? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і після кожного пункту розпорядку дня робить узагальнюючу розповідь з елементами бесіди.)

7.00-7.15 — пробудження, підйом, ранкова гімнастика, застилання ліжка. Ранок часто буває напруженим, особливо коли дорослі поспішають на роботу, підганяють вас, а вам хочеться ще спати. Щоб зранку вставати, потрібно вчасно лягати спати. Піднімайтеся одразу, як пробудилися, та привітайтеся з рідними. Обов’язково зробіть ранкову гімнастику та застеліть ліжко. Перед проведенням ранкової гімнастики бажано провітрити приміщення, можна увімкнути музику. Гімнастика вас збадьорить, надасть наснаги на новий день.

7.15-7.30 — водні процедури, ранковий туалет. Ретельно мийтеся та правильно чистіть зуби, не забувайте чистити вуха.

7.30-8.00 — сніданок. Снідати потрібно обов’язково, адже попереду на вас чекає навчання.

8.00-8.15 — дорога до школи. З дому виходьте вчасно, щоб не запізнитися.

8.30-12.00 — заняття в школі. Від того, як минув ваш ранок, залежить успішність навчання.

12.00-13.00 — повернення зі школи. Якщо є можливість, намагайтеся йти додому пішки.

13.00-14.00 — обід. Перед обідом не забувайте перевдягнутися та помити руки. Після обіду обов’язково приберіть за собою посуд і наведіть порядок.

14.00-19.00 — післяобідній відпочинок, перебування на свіжому повітрі, заняття в гуртках, читання, розваги. Щоб бути здоровими, обов’язково гуляйте на свіжому повітрі, грайте в рухливі ігри, відпочивайте активно. Не забувайте скласти в ранець усе необхідне для занять у школі.

— Як ви проводите свій вільний час?

19.00-19.30 — вечеря.

19.30-20.30 — заняття улюбленими справами. Цей час можна використати для спілкування з батьками та іншими членами сім’ї, щоб погратися, подивитися по телевізору дитячі передачі.

— Якими улюбленими справами ви любите займатися ввечері?

20.30-21.00 — підготовка до сну. Перед сном прийміть душ, або хоча б помийте ноги.

21.00-7.00 — сон. Не забувайте перед сном побажати всім доброї ночі.

Першокласникам потрібно спати 10-11 годин на добу. Якщо ви лягатимете спати за розпорядком дня, то будете швидше засинати, а отже й висипатися. Зранку вставатимете бадьорими, сповненими сил.

Отже, розпорядок дня — це правильний розподіл часу. Щоб все встигати зробити, дотримуйтеся розпорядку дня.

2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про розпорядок дня першокласників у вихідні дні.

— Чи відрізняється ваш розпорядок дня в будні дні від розпорядку у вихідні дні? Чому?

— Яким є ваш розпорядок дня у вихідні?

У вихідні дні можна більше часу приділити заняттям улюбленою справою, іграм з друзями на свіжому повітрі, прогулянкам із батьками, походам у гості, театр тощо. Можна допомогти батькам по господарству.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 10-11.

— Що пропонується зробити? (Установити послідовність, що за чим потрібно робити, щоб дотримуватися розпорядку дня.)

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 11.

— Що вам пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Чи завжди ви ретельно дотримуєтеся розпорядку дня? Що вам інколи не вдається виконувати? Чому?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці? Складіть разом із дорослими свій розпорядок дня на будні дні та дотримуйтеся його.