Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Значення Сонця для Землі
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про Сонце — джерело світла і тепла на Землі, про вплив Сонця на природу; формувати вміння спостерігати за явищами природи, формулювати висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», пластилін, ілюстрації із зображенням кульбаби та соняшника.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, що шкодить природі, чому і як потрібно її берегти. Ви навчилися розповідати про красу природи, дізналися, як потрібно поводитися серед природи.
Розв’язування ситуативних завдань.
Послухайте оповідання і дайте відповідь на запитання.
На лісову галявину прийшла Галинка. Побачила багато гарних квітів і вирішила принести додому великий букет. Зірвала вона одну квітку, потім другу, третю... Раптом дівчинка зупинилася, задумалася і їй стало дуже соромно.
— Про що подумала дівчинка? Чому їй стало соромно?
Послухайте наступне оповідання і дайте відповідь на запитання.
Прийшли на прогулянку до лісу учні першого класу. Коли всі зголодніли, сіли на галявині поїсти. У лісі співали пташки, шуміли листям дерева, навкруги було дуже гарно. Перекусивши канапками та випивши соку, діти почали збиратися додому. Одні зібрали те, що залишилося, і поклали їх у свої рюкзаки. Інші покидали залишки їжі, пакети та пляшки в кущі.
— Хто з дітей вчинив правильно? Чому ви так вважаєте?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Щоб дізнатися, про що йтиметься на сьогоднішньому уроці, вам потрібно відгадати загадку.
✵ І світить нам, і гріє,
і всяк йому радіє.
Радіють поле, луки, гай.
Що це за диво? Відгадай. (Сонце)
— До якої природи належить Сонце?
— Коли можна побачити Сонце на небі?
Сьогодні розпочинається наша мандрівка у світ неживої природи. Сонце — одне із тіл неживої природи, яке можна бачити на небі вдень. На уроці ви дізнаєтеся, як Сонце впливає на природу, що отримує природа від Сонця. Ви продовжуватимете спостерігати за змінами у природі, які відбуваються під впливом Сонця.
Тема сьогоднішнього уроку: «Значення Сонця для Землі».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та практичної роботи з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про природу Сонця.
Розгляньте малюнки на с. 72 в підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Коли на небі видно Сонце? (Відповіді учнів.)
Тільки вдень на безхмарному небі видно Сонце. Коли небо вкрите хмарами, вони закривають Сонце. Але й крізь хмари частково проходить сонячне світло.
Розгляньте наступні малюнки на с. 72 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— На що схоже Сонце? Якого воно кольору й форми?
Плід апельсина та повітряна кулька нагадують Сонце не лише кольором, а й формою. Вони, як і Сонце, — помаранчеві кулі. Квітка кульбаби і соняшника теж своїм кольором нагадують Сонце. Ці рослини дуже люблять його. Кульбаба відкриває свої квіти лише за сонячної погоди. Якщо вдень ви побачите, що квіти кульбаби закриті, то незабаром буде дощ. Соняшники завжди повертають за Сонцем голівки своїх квітів. Соняшник навіть отримав свою назву за схожість із цим небесним тілом.
— Виліпіть із пластиліну модель Сонця.
Сонце — це зоря. Від усіх зірок, які є на небі, Сонце найближче до Землі, тому зорі видаються набагато меншими за нього. Сонце істотно більше за розмірами від Землі — планети, на якій ми з вами живемо. Розміри Сонця і Землі можна порівняти з розмірами кавуна та його насінини. Кавун — це Сонце, а насінина — Земля.
2. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про Сонце як джерело світла і тепла.
Як і всі зорі, Сонце — це величезна розпечена куля.
— Що випромінюють розпечені тіла?
— Відгадайте загадку і дайте відповіді на запитання.
✵ Бродить одиноко вогняне око,
на всіх поглядає, теплом зігріває. (Сонце)
— Які підказки в тексті дозволили вам відгадати загадку?
— Чи можна дивитися на Сонце незахищеними очима? Чому?
Сонце — це величезна розпечена куля. Як усі розпечені тіла, наприклад, вогнище чи електрична лампочка, Сонце випромінює світло і тепло.
3. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про значення Сонця для живих організмів.
— Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання: Чому все живе в природі радіє сонечку?
Ось сонечко з’явилося над світом.
І стало видно, тепло — скрізь краса!
Все заквітчалось зеленню та цвітом,
на травах срібно виграє роса.
З’явилось сонечко, і все живе радіє
і ніжиться в приємному теплі.
А сонце промінці гарячі сіє.
І стало весело і радісно землі.
Земля співає, і радіють люди,
рослини, звірі і пташки малі.
Як сонце є, тепло і світло буде,
життя цвістиме на усій землі.
Надія Красоткіна
— Що сталося б, якби Сонце перестало світити та гріти?
— Що сталось би з живими організмами, якби зникло Сонце? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про значення сонячного світла й тепла для рослин, тварин і людей.)
Сонце, як величезна розпечена куля, випромінює дуже багато світла і тепла. Частина сонячного світла й тепла потрапляє на Землю. Сонце освітлює Землю, а тепло її зігріває. Без сонячного світла на Землі була б повна темрява, а без сонячного тепла не змогли б жити рослини, тварини, люди. Без Сонця на Землі загинуло б усе живе.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 73 в підручнику. Розгляньте кімнатні рослини на вікні у класі. Визначте, куди повернуті їх листки. Чому?
— Коли тепліше: удень чи вночі? Чому?
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 на с. 46.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати та намалювати.)
— Відгадайте загадку. Намалюйте відгадку.
Виконаємо завдання 2 на с. 46.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати та написати.)
— Що дає Сонце? (Світло, тепло.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 47.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)
— Яким тілам природи потрібне сонячне світло і тепло, а яким — ні? Чому ви так вважаєте?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?