Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

День і ніч
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: формувати уявлення про зміну дня і ночі та її вплив на діяльність людини; виробляти вміння пояснювати, чому впродовж доби Сонце світить і гріє по-різному, працювати з підручником, встановлювати при- чинно-наслідкові зв’язки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Перевірка засвоєних знань, умінь і навичок учнів.

На попередньому уроці ви дізналися про те, яке значення для життя на Землі має Сонце.

Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».

— Я читатиму речення. Ви уважно слухаєте і, якщо твердження правильне, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження коментують і виправляють.)

✵ Сонце — це зоря, величезна розпечена куля.

✵ Сонце набагато менше за Землю.

✵ Сонце випромінює світло і тепло.

✵ Без сонячного світла і тепла неможливе життя.

✵ Тварини можуть жити без сонячного світла і тепла.

✵ Рослини не можуть жити без сонячного світла і тепла.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми і мети уроку.

— Відгадайте загадки.

✵ Наче вимкнули враз світло,

заховали в скриньку день,

небо зорями розквітло,

місяць заспівав пісень. (Ніч)

✵ У цій порі на небі Сонце,

радо скаче промінець.

Видно все через віконце,

бавить листя вітерець. (День)

— Чи можливо, щоб на зміну ночі не прийшов день, а на зміну дня не прийшла ніч?

Ми з вами живемо на планеті, яка називається Земля. День на Землі завжди змінюється на ніч і навпаки. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що таке доба та як упродовж доби світить і гріє Сонце. Ви також довідаєтеся, як зміна дня і ночі впливає на діяльність людини.

Сьогодні на уроці ми будемо вивчати тему: «День і ніч».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про добу, упродовж якої змінюється день і ніч.

— Коли на небі можна побачити Сонце?

Сонце видно на небі лише вдень. Він триває від сходу до заходу Сонця. На зміну дню приходить ніч. Вона триває від заходу до сходу Сонця.

День і ніч разом — це доба.

Упродовж доби Сонце світить і гріє по-різному.

— Розгляньте малюнок на с. 74 у підручнику, на якому зображено ранок, і зверніть увагу на розташування Сонця над земною поверхнею.

Зранку Сонце сходить. Воно перебуває низько над земною поверхнею. Тому земна поверхня освітлюється та зігрівається слабо.

— Розгляньте наступний малюнок на с. 74 у підручнику, на якому зображено полудень, і зверніть увагу на розташування Сонця над земною поверхнею.

Зранку до полудня Сонце піднімається над земною поверхнею, і в полудень воно перебуває високо над земною поверхнею. Тому земна поверхня освітлюється та зігрівається найдужче.

— Розгляньте наступний малюнок на с. 74 в підручнику, на якому зображено вечір, і зверніть увагу на розташування Сонця над земною поверхнею.

З полудня до вечора Сонце опускається все нижче над земною поверхнею, а ввечері воно заходить. Сонце ввечері низько над земною поверхнею, і тому вона освітлюється та зігрівається слабо.

Ранок, полудень, вечір — частини дня. Упродовж дня Сонце світить і гріє по-різному. Найменше світла й тепла отримує земна поверхня зранку та ввечері, а найбільше — у полудень.

— Розгляньте наступний малюнок на с. 74 в підручнику, на якому зображено ніч, і зверніть увагу на відсутність Сонця над земною поверхнею.

Уночі Сонце зайшло. Його не видно над земною поверхнею. Сонце не освітлює та не зігріває земну поверхню.

— Які небесні тіла перебувають над земною поверхнею вночі?

На зміну Сонцю на небі з’являються Місяць і зорі, яких не було видно вдень.

Отже, упродовж доби відбувається зміна дня і ночі.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про вплив зміни дня і ночі на діяльність організмів.

Зміна дня і ночі впливає на життя людини. Її діяльність упродовж доби змінюється.

— Розгляньте малюнки на с. 75 у підручнику та складіть за ними розповідь про те, як змінюється ваша діяльність упродовж доби. Поміркуйте, від чого вона залежить. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)

✵ Зранку наш організм починає прокидатися, готуючись до майбутнього дня.

✵ Ми активно починаємо новий день із ранкової гімнастики, гігієнічних процедур, сніданку.

✵ Упродовж дня ми навчаємося, працюємо, займаємося улюбленими справами, обідаємо, вечеряємо.

✵ Увечері наш організм починає готуватися до сну, час лягати спати до наступного ранку.

Отже, упродовж доби внаслідок зміни дня і ночі, діяльність людини змінюється.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 48-49.

— Що пропонується зробити? (Намалювати.)

— На якій висоті над земною поверхнею перебуває Сонце впродовж доби?

Виконаємо завдання 2 на с. 49.

— Що пропонується зробити? (Намалювати.)

— Які небесні тіла перебувають над земною поверхнею вночі?

2. Фронтальна бесіда.

— З яких частин складається доба?

— Чому в полудень земна поверхня освітлюється та зігрівається найдужче, а зранку і ввечері — слабо?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці? Проведіть дослідження. Визначте, коли ваша тінь довша: зранку чи в полудень? Поміркуйте чому.