Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Бережливе ставлення до природи
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: формувати уявлення про те, чому і як потрібно берегти природу, вміння поводитися серед природи так, що не завдавати їй шкоди; розвивати вміння складати розповідь, робити висновки, висловлювати судження, доводити твердження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», репродукції картин відомих пейзажистів, ілюстрації із зображенням негативного впливу людини на природу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, яке значення має природа для людини.
Вправа «Доповніть речення».
✵ Нежива природа дає людині ... (світло, тепло, воду, повітря, ґрунт, каміння, пісок).
✵ Жива природа дає людині ... (рослини і тварин).
✵ З каміння і піску люди виготовляють ... (житло, дороги, посуд).
✵ З рослин люди виготовляють ... (меблі, їжу, одяг, папір, ліки).
✵ З тварин люди виготовляють ... (їжу, одяг, взуття, ліки).
✵ За зразками природи людина створила ... (підводний човен, літак, гелікоптер, екскаватор, локатор).
✵ Природа нашої планети дарує людям ... (життя).
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Доведіть, що життя людини неможливе без природи. (Відповіді учнів.)
Неможливо уявити життя людини без природи. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, що шкодить природі, чому і як потрібно її берегти. Ви навчитеся розповідати про красу природи, складати правила поведінки серед природи.
Тема сьогоднішнього уроку: «Бережливе ставлення до природи».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій і складання колективної розповіді з метою формування уявлення про природу як джерело краси у житті людини.
Розгляньте картини видатних художників, на яких зображена природа, і опишіть, що ви на них бачите.
— Які враження викликають у вас картини про природу?
— Що вам подобається в природі? Чим ви милувалися і захоплювалися, перебуваючи серед природи?
— Що з того, що ви бачили в природі, справило на вас велике враження і добре запам’яталося?
— Чому кажуть, що природа є джерелом краси?
Природа планети Земля, на якій ми живемо, не тільки дає нам усе необхідне для життя. Природа — це неповторна краса, якою ми милуємося і захоплюємося. Її велич робить людину добрішою, мудрішою, вчить любити.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про негативний вплив людини на природу.
Сучасна людина збудувала фабрики, заводи, виготовила автомобілі, сучасне житло. Своєю діяльністю людина створює не лише добробут для людей, а й завдає шкоди природі.
Розгляньте світлину на с. 70 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Чому природа втрачає свою красу і багатства? (Відповіді учнів.)
— Як це впливає на життя людини? Яку шкоду природі завдають люди? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.)
Природа втрачає красу, тому що люди її забруднюють і знищують. Колись давно, коли в людей не було фабрик, заводів, автомобілів, сучасного житла, вони менше впливали на природу. Але поступово з’явилися поля і ферми, заводи і машини та багато іншого. Людям здалося, що вони вже не залежать від природи, що вони сильніші за неї й можуть робити з нею все, що завгодно. Озброївшись могутньою технікою, люди вирішили приборкати природу.
— До чого призвело приборкання природи?
Це призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунтів, загибелі лісів, зникнення рослин і тварин. Тоді люди зрозуміли: вони тисячами ниток пов’язані з природою і так само залежать від неї, як дерево від коренів. Якщо вони доведуть природу до знищення, то й самі перестануть існувати.
Ви повинні це знати і пам’ятати. Адже через якийсь десяток років ви станете дорослими, і вже від вас залежатиме, чи буде здоровою наша планета та люди на ній.
— Як впливає на рослин, тварин і людей забруднення повітря, води, ґрунту?
Рослини і тварини дуже болісно реагують на забруднення середовища. Кількість їх зменшується, а деякі й зовсім гинуть, зникаючи з лиця Землі. Люди, які живуть у забруднених місцях, часто хворіють.
— Отже, наша планета серйозно «захворіла». Хто в цьому винен?
Сталося це з вини людей. І тепер «хвороба» природи загрожує життю людей на Землі.
— Що потрібно робити, щоб оздоровити Землю?
Потрібно охороняти від забруднення повітря, воду і ґрунт, берегти рослинний і тваринний світ.
Природа — дім, у якому ми живемо і частинкою якого ми є. Забруднюючи воду, повітря, ґрунт, знищуючи рослини і тварин, ми руйнуємо свій дім.
3. Практична робота з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про правила поведінки серед природи.
Намагайтеся жити так, щоб природа не бідніла, а залишалася красивою і багатою.
Розгляньте малюнки на с. 71 у підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Як діти сприяють охороні природи?
Піклуються про природу діти, які садять дерева, підгодовують пташок, розвішують шпаківні, прибирають сміття тощо.
— Які добрі справи для збереження і збагачення природи робите ви? (Відповіді учнів.)
4. Робота в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки серед природи.
— Який внесок у справу охорони природи можуть зробити молодші школярі?
Діти можуть разом із дорослими виготовляти і розвішувати шпаківні, годівнички для птахів, заготовляти для тварин корм на зиму, брати участь в озелененні свого міста (села), виявляти й загороджувати мурашники, стежити за чистотою водойм тощо.
Діти мають стати друзями природі, любити й берегти її. Для цього потрібно знати і дотримуватись правил поведінки в природі.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 71 у підручнику, й складіть правила про те, як потрібно поводитися серед природи, щоб не завдавати їй шкоди. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь.) Правила поведінки в природі:
✵ не ламайте гілок дерев і кущів, не зривайте квітів;
✵ у лісі ходіть стежками, не витоптуйте траву;
✵ не галасуйте, не лякайте тварин;
✵ не руйнуйте мурашників, пташиних гнізд, не вбивайте тварин;
✵ не залишайте після себе сміття;
✵ не розпалюйте у лісі вогнище;
✵ не забирайте додому диких тварин.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 с. 44-45.
— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)
— Хто з дітей піклується про природу, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?
Виконаємо завдання 2 на с. 45.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)
— Як ви сприяєте збереженню і примноженню природних багатств?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?