Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Жива природа
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: розширити й узагальнити уявлення про живу природу, приналежність людини до живої природи; виробляти вміння зіставляти, групувати предмети, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до живої природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням тіл живої природи.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися, що належить до неживої природи.
Фронтальна бесіда з використанням ілюстрацій.
— Як по-науковому називають предмети?
— Що належить до неживої природи? Назвіть їх і покажіть.
— Як потрібно ставитися то тіл неживої природи? Чому?
— Які тіла неживої природи є небесними тілами?
— Що ви знаєте про планету Земля?
— Що вам відомо про Місяць?
— Що ви знаєте про зорі?
— Що ви дізналися про Сонце?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
— Якою буває природа? (Відповіді учнів.)
— Які тіла належать до живої природи?
Послухайте уривок з вірша «Жива планета» і дайте відповідь на запитання.
— Чому авторка назвала нашу планету живою?
Дитино, підніми голівку вгору.
Ти бачиш, скільки зір там мерехтить?
Серед цього безмежного простору
ми маєм щастя на Землі прожить.
Земля — планета і найбільше диво.
Не знаємо, чи є десь світ такий.
А на Землі так гарно, так красиво.
Наш світ чарівний, дивний і живий...
Надія Красоткіна
Планета Земля — це небесне тіло, на якому існує життя. Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про те, що належить до живої природи, навчитеся розпізнавати та розподіляти живу природу.
Тема сьогоднішнього уроку: «Жива природа».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою розширення уявлення про тіла живої природи.
— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 64 в підручнику.
1-ша група називає тіла, зображені в першому рядку, та дає назву цій групі тіл;
2-га група називає тіла, зображені в другому рядку, та дає назву цій групі тіл;
3-тя група називає тіла, зображені у третьому рядку, та дає назву цій групі тіл.
Калина, ялина, мак — це рослини.
— Назвіть відомі вам рослини. Опишіть їхній зовнішній вигляд, розкажіть, де вони ростуть.
Дятел, короп, собака — це тварини.
— Назвіть відомих вам тварин. Опишіть їхній зовнішній вигляд, розкажіть, де вони живуть.
— Чим схожі між собою рослини і тварини?
Спільним для рослин і тварин є те, що вони належать до живої природи.
— До якої природи належать люди?
Люди, як і рослини та тварини, належать до живої природи.
— Чи зможе людина існувати без рослин і тварин? Чому ви так вважаєте?
Рослини і тварини — це багатства живої природи, без яких людина не зможе існувати. Від рослин і тварин люди отримують їжу, одяг, житло. Рослини і тварин потрібно берегти, дбати про їх примноження.
Рослини, тварини та люди — це тіла живої природи. Тіла живої природи називають організмами.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про ознаки, властиві організмам.
Організми мають ознаки, якими вони відрізняються від тіл неживої природи.
— Розгляньте малюнки на с. 65 у підручнику і назвіть ознаки, властиві організмам.
Усім організмам властиві такі ознаки: вони дихають, живляться, ростуть і розвиваються, розмножуються.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 65 у підручнику.
1-ша група розповідає, чим відрізняються тіла живої та неживої природи.
2-га група розповідає, що об’єднує тіла живої та неживої природи.
3. Дидактичні ігри з метою формування вміння називати тіла живої природи та групувати їх.
— Пограємо в гру «Ланцюжок». Учнів об’єднують у команди. Учасники команд мають почергово називати тіла, що належать до живої природи. Хто не зможе в черговий раз назвати тіла живої природи — вибуває з гри. Виграє команда, у якій залишиться більше учасників.
— Пограємо в гру «Рослина чи тварина?». Ви відгадуватимете загадки. Якщо те, що ви відгадали, належить до рослин, то ви показуєте зелену сигнальну картку, якщо до тварин — червону.
✵ Хоч сама мала на зріст,
та великий має хвіст.
Пухова руденька шуба
із сосни стриба на дуба. (Білка)
✵ Золоте решето,
а в ньому чорних хатинок повно. (Соняшник)
✵ На «я» починається, на «я» закінчується,
у саду росте, плоди дає. (Яблуня)
✵ Сидить баба на грядках,
вся закутана в хустках. (Капуста)
✵ Я найперша зацвітаю
синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
бо мене не стане влітку. (Пролісок)
✵ Навесні барвиста квітка
на галявині розквітла.
Лиш поглянути хотіли,
враз знялась і полетіла. (Метелик)
✵ Вірно людям я служу,
їм дерева стережу,
дзьоб міцний і гострий маю,
шкідників ним добуваю. (Дятел)
✵ Хто гнізда свого не має, яйця іншим підкладає
та у лісі в холодку все кує: ку-ку, ку-ку. (Зозуля)
✵ Влітку сіренький, взимку біленький.
Довгі вуха має, швидко в ліс стрибає. (Заєць)
✵ Біла кора, тоненькі віти.
Що це таке, відгадайте, діти. (Береза)
✵ Сонечко в траві зійшло,
усміхнулось, розцвіло,
потім стало біле-біле
і за вітром полетіло. (Кульбаба)
✵ У лісі проживає,
довгий хвіст пухнастий має,
а як вийде полювати —
бережись, мишва хвостата. (Лисиця)
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 40.
— Що пропонується зробити? (Відгадати загадки та намалювати відгадки.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 40.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)
— Про яку природу йдеться у загадках? (Про живу природу.)
Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 41.
— Що пропонується зробити? (Підкреслити. Поміркувати й розказати.)
— Що «зайве» в кожному ряду? Чому ви так вважаєте?
2. Завдання на застосування знань.
— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 65 у підручнику.
— Чим відрізняються тіла живої та неживої природи?
— Що в них спільного?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?