Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Нежива природа
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа
Мета: розширити й узагальнити уявлення про неживу природу; формувати уявлення про небесні тіла як тіла неживої природи; виробляти вміння зіставляти, групувати предмети, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до неживої природи.
Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», ілюстрації із зображенням тіл неживої природи, небесних тіл.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися що таке природа, якою вона буває.
Дидактична гра «Що правильно, а що — ні?».
— Я читатиму речення. Ви уважно слухаєте і, якщо твердження правильне, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо твердження правильне. Кожне неправильне твердження діти коментують і виправляють.)
✵ Природа — це все, що існує навколо нас.
✵ Природа — це все, що існує навколо нас, крім створеного людиною.
✵ Природа буває неживою і живою.
✵ Природа буває тільки живою.
✵ Сонце належить до неживої природи.
✵ Сонце належить до живої природи.
✵ Рослини належать до живої природи.
✵ Тварини належать до неживої природи.
✵ Люди належать до живої природи.
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
Послухайте уривок з вірша «Завірюха» і дайте відповідь на запитання.
— Які тіла природи згадуються у вірші? До якої природи вони належать?
Звечоріло; ніч заходить,
місяць з хмари не виходить;
ані зіроньки не мріє,
тільки сніг кругом біліє.
Яків Щоголів
Місяць, хмари, зорі, сніг належать до неживої природи. Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про те, що належить до неживої природи, навчитеся розпізнавати небесні тіла.
Тема сьогоднішнього уроку: «Нежива природа».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою розширення уявлення про те, що належить до неживої природи.
Нежива природа оточує вас всюди. Людина не зможе існувати без повітря, води, їжі. Без глини, піску, каміння не збудує дорогу й житло. Розгляньте малюнки на с. 62 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Які тіла зображені на малюнках? Де вони містяться? До якої природи вони належать?
Вода, лід, сніг, хмари, повітря, пісок, глина, каміння, ґрунт — це тіла Землі. Вони належать до неживої природи.
— Що вам відомо про хмари?
Хмари утворюються високо на земною поверхнею. Вони бувають різного кольору, розмірів і форми. З хмар випадають дощ, сніг, град.
— Що вам відомо про повітря?
Повітря перебуває довкола нас, воно невидиме. Без повітря неможливе життя. Ми постійно вдихаємо його і видихаємо. Повітря легке. Наповнені повітрям тіла плавають на воді. Повітрям накачують колеса велосипедів та автомобілів.
— Що вам відомо про воду?
Вода є в озерах, річках, морях. Рідку воду неможливо втримати у руках. Без води неможливе життя. Вода потрібна рослинам, тваринам, людям.
— Що вам відомо про ґрунт?
Ґрунт можна побачити на городі, у полі, у лісі, у саду. Він темного кольору, у ґрунті ростуть рослини, живуть тварини.
— Що вам відомо про пісок і каміння?
Пісок і каміння — тверді тіла. Вони містяться на земній поверхні та під землею. Пісок і каміння використовують у будівництві.
— Чи зможе людина існувати без води, повітря, ґрунту? Чому ви так вважаєте?
Вода, повітря, ґрунт, каміння, пісок — це багатства неживої природи, без яких людина не зможе існувати. Тіла неживої природи потрібно берегти, економно витрачати, дбати про їх чистоту.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про небесні тіла як тіла неживої природи.
Розгляньте малюнки на с. 63 в підручнику та дайте відповіді на запитання.
— Які тіла зображені на малюнках?
— Де вони розташовані? До якої природи вони належать?
Сонце, Місяць, зорі, планети — це небесні тіла. Вони розташовані дуже далеко від Землі. Усі небесні тіла належать до неживої природи.
— Де можна побачити Сонце і Місяць? Коли можна спостерігати на небі Сонце, а коли — Місяць і зорі?
Сонце, Місяць і зорі можна побачити на небі. Вони дуже високо над земною поверхнею. Сонце можна спостерігати на небі вдень, а Місяць і зорі — вночі. Якби ми з вами опинилися на Місяці, то побачили б небесне тіло блакитного кольору. Це — планета Земля, на якій ми живемо. (Учитель /учителька демонструє ілюстрації із зображенням вигляду Землі з космосу.)
— Відгадайте загадку.
✵ Буває кругленький, з ріжками буває,
вночі його видно, а вдень він зникає. (Місяць)
— Що вам відомо про Місяць?
Місяць — це супутник Землі. Він обертається навколо Землі. Місяць менший за Землю. (Учитель /учителька демонструє ілюстрації із зображенням орбіти Місяця.)
Земля обертається навколо Сонця. (Учитель /учителька демонструє ілюстрації із зображенням орбіти Землі.) Земля не єдина планета. Навколо Сонця рухається ще сім планет. Деякі з них, які ближче до Землі, можна спостерігати вночі на небі. (Учитель / учителька демонструє ілюстрації із зображенням Марса чи Венери.)
— Відгадайте загадку.
✵ Із заходом сонця запалюються,
світять ніч всю безперервно,
а зранку вимикаються. (Зорі)
— Що вам відомо про зорі?
Зорі — це дуже великі небесні тіла. Вони дуже далеко від Землі, тому видаються маленькими крапочками, які виблискують на нічному небі.
— Відгадайте загадку.
✵ Із-зі моря випливає, промінці ласкаві має,
заглядає у віконце — це яскраве, кругле ... (Сонце).
— Що вам відомо про Сонце?
Сонце — це зоря. З усіх зірок Сонце найближче до нашої планети, тому ми бачимо його у вигляді великої жовтої кулі. Сонце за розмірами набагато більше за Землю.
Сонце, Місяць, зорі, планети — це небесні тіла. Вони розташовані дуже далеко від Землі. Усі небесні тіла належать до неживої природи.
Отже, вода, повітря, ґрунт, каміння, сніг, лід, хмари, пісок, глина, Сонце, Місяць, зорі, планети — це тіла неживої природи.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
1. Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 39.
— Що пропонується зробити? (Відгадати загадки та намалювати відгадки.)
Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 39.
— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)
— Про яку природу йдеться у загадках? (Про неживу природу.)
2. Завдання на застосування знань.
— Позмагайтеся, хто знає більше загадок про тіла неживої природи.
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
— Що ви навчилися робити на уроці?