Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Умови, необхідні організмам для життя
Нежива природа
Розділ 2. Людина і природа

Мета: розширити й узагальнити знання про живу природу; формувати уявлення про умови, необхідні організмам для життя, взаємозв’язки між живою та неживою природою; виробляти вміння робити висновки, висловлювати судження; розвивати спостережливість, бажання пізнавати навколишній світ; виховувати любов і бережне ставлення до живої природи.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, хто такі організми та які вони мають ознаки.

Фронтальна бесіда з використанням ілюстрацій.

— Як по-іншому називають тіла живої природи?

— Наведіть приклади організмів.

— Назвіть ознаки, властиві організмам.

— Чим відрізняються тіла живої та неживої природи?

— Що в них спільного?

— Назвіть організми, які є у вас вдома.

— Розкажіть про одного з організмів, які є у вас вдома. Доведіть, що це — організм.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Послухайте уривок з вірша «Сонце» і дайте відповідь на запитання: Чому все живе радіє Сонцю?

З’явилось сонечко, і все живе радіє

і ніжиться в приємному теплі.

А Сонце промінці гарячі сіє.

І стало весело і радісно Землі.

Земля співає, і радіють люди,

рослини, звірі і пташки малі.

Як Сонце є, тепло і світло буде.

Життя цвістиме на усій Землі.

Надія Красоткіна

— Без чого не можуть жити рослини, тварини, люди?

Усе живе радіє Сонцю, тому що воно дає світло й тепло. Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які умови необхідні організмам для життя, навчитеся робити висновки, доводити свою думку.

Тема сьогоднішнього уроку: «Умови, необхідні організмам для життя».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про умови, необхідні організмам для життя.

Для життя організмам потрібні певні умови. За відсутності цих умов організми загинуть.

Розгляньте верхні малюнки на с. 66 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Що потрібне рослинам для життя, тобто які умови потрібні рослинам для життя?

Світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини, які вони отримують із ґрунту, — це умови, необхідні для життя рослин.

— Що дає рослинам Сонце?

Сонце дає рослинам світло й тепло.

— Що дає рослинам ґрунт?

Ґрунт дає рослинам поживні речовини.

Отже, можна зробити висновок, що рослинам для життя потрібні світло, тепло, вода, повітря та поживні речовини.

Розгляньте наступні малюнки на с. 66 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Що потрібне тваринам для життя, тобто які умови потрібні тваринам для життя?

Тваринам для життя потрібні Сонце, вода, повітря, їжа.

Розгляньте малюнки на с. 67 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Що потрібне людям для життя, тобто які умови потрібні людям для життя?

Світло, тепло, вода, повітря, поживні речовини, які вони отримують з їжею, — це умови, необхідні для життя не тільки тварин, а й людей.

— Що дає тваринам і людям Сонце?

Сонце дає тваринам і людям світло й тепло.

— Що дає тваринам їжа?

Їжа дає тваринам і людям поживні речовини.

Усім організмам — рослинам, тваринам і людям — для життя необхідні такі умови: світло, тепло, повітря, вода та поживні речовини. Без цього вони не зможуть існувати.

— Відгадайте загадку.

✵ Що таке: пливе і ллється,

як немає — все всихає,

звір і птаха помирає? (Вода)

— Доведіть, що організми не зможуть прожити без води.

У воді живе багато різноманітних тварин і рослин. Воду рослини вбирають із ґрунту. Без води рослини зів’януть і загинуть. Воду п’ють тварини і люди. Люди використовують її у промисловості, побуті, для приготування їжі.

— Відгадайте наступну загадку.

✵ Куди не ступиш — всюди маєш,

хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

— Доведіть, що організми не зможуть прожити без повітря.

Повітря потрібне для дихання. Без повітря організми не можуть прожити навіть кілька хвилин.

— Відгадайте наступну загадку.

✵ Всі його люблять, всі його чекають,

а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)

— Доведіть, що організми не зможуть прожити без Сонця.

Сонце посилає на земну поверхню світло й тепло, без яких неможливе життя. Рослини живляться тільки тоді, коли на них потрапляє світло.

2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про взаємозв’язки в природі.

— До якої природи належить Сонце?

— До якої природи належить вода?

— До якої природи належить повітря?

Організми не можуть жити без неживої природи.

Отже, жива і нежива природа тісно пов’язані між собою.

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 67 у підручнику.

1-ша група розповідає, що ми отримуємо для життя від неживої природи.

2-га група розповідає, що ми отримуємо для життя від живої природи.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 на с. 42.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

— Де живуть і ростуть зображені організми?

— Які рослини і тварини живуть у лісі? (Дуб, білка, козуля, підсніжник.)

— Які рослини і тварини живуть у полі? (Пшениця, горох, кріт.)

— Які рослини і тварини живуть у водоймі? (Латаття біле, окунь, лебідь.)

Виконаємо завдання 2 на с. 42.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Які необхідні умови є там, де вони живуть?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?