Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Навчись робити самостійно
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: розширити й узагальнити уявлення про те, що можна навчитися робити самостійно; формувати вміння бути охайним і самостійним, висловлювати судження, формулювати висновки, встановлювати при- чинно-наслідкові зв’язки; розвивати спостережливість, увагу; виховувати працьовитість, відповідальність, самостійність, охайність.

Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего», аркуш паперу кожному учневі / кожній учениці.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про обов’язки батьків і дітей у сім’ї.

Фронтальна бесіда.

— Які обов’язки в родині має мама?

— Які обов’язки в родині має тато?

— Які обов’язки в родині мають діти?

— Які обов’язки в родині маєте ви?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

Послухайте розповідь про двох дівчаток-однокласниць і дайте відповіді на запитання.

— Хто з дівчаток заслуговує на повагу та на кого ви хотіли би бути схожими? Чому ви так вважаєте?

Валя та Оля приходять до школи завжди охайними, у чистому одязі та взутті, гарно зачесаними. У їхніх портфелях лежать обгорнуті підручники та зошити, завжди є все необхідне шкільне приладдя.

На початку навчального року Оля обгорнула всі підручники та зошити. Щовечора Оля готує собі одяг на наступний день, чистить взуття, складає все необхідне в портфель. Зранку Оля швиденько встає, застеляє своє ліжко, миється, одягається, зачісується.

Валі на початку навчального року всі підручники та зошити обгорнула старша сестра. Щовечора мама готує Валі одяг на наступний день, чистить взуття, складає все необхідне у портфель. Зранку Валя довго не хоче вставати, тому ліжко за нею застеляє мама, а зачісує її сестра.

На повагу заслуговує Оля, яка все робить самостійно. Більшість із вас не хоче бути схожим на Валю, яка не вміє нічого робити.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, що ви можете навчитися робити самостійно, які переваги отримує самостійна людина. Ви навчитеся робити те, що допоможе вам стати охайними та самостійними.

Тема сьогоднішнього уроку: «Навчись робити самостійно».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про те, що можна навчитися робити самостійно.

У вашому житті відбулися зміни. Ви навчаєтеся у школі й уже багато чого вмієте робити самостійно. Удома, у школі, у різноманітних гуртках, студіях, спортивних секціях, із книжок і телебачення ви ще багато чого дізнаєтеся та навчитеся робити.

Розгляньте малюнки на с. 46-47 у підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Що вміють робити діти?

— Хто з вас уміє це робити?

— Що ще можна навчитися робити самому? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і перелічує справи, які можна навчитися робити самостійно.)

✵ Мити посуд.

✵ Витирати пил із меблів.

✵ Пилососити чи підмітати підлогу.

✵ Мити підлогу.

✵ Чистити взуття.

✵ Застеляти ліжко.

✵ Складати і вішати одяг у шафу.

✵ Обгортати підручники та зошити.

✵ Доглядати за домашніми тваринами.

✵ Прибирати своє робоче місце.

✵ Складати портфель у школу.

✵ Поливати кімнатні рослини.

✵ Класти речі на свої місця.

Усього цього потрібно не лише навчитися, а й постійно це робити.

— Поміркуйте, які переваги ви отримаєте, якщо будете виконувати те, що навчилися робити самостійно. (За підсумками бесіди вчитель перелічує переваги, які отримує людина, яка вміє робити щось самостійно.)

✵ Ви будете завжди охайними та привабливими.

✵ У вашій квартирі буде чисто й затишно.

✵ Ваші батьки будуть вам вдячні, хвалитимуть вас і гордитимуться вами.

2. Дидактична гра «Доповни правило» з метою формування уявлення про те, що слід робити, щоб бути охайним і самостійним.

— Я буду зачитувати початок правил, виконання яких допоможуть вам бути охайними і самостійними. Вам потрібно доповнити правило за зразком, який я наведу.

✵ Отримав підручники — обгорни.

✵ Порозкидав іграшки — ... (позбирай).

✵ Зняв одяг — ... (поскладай чи повісь).

✵ Насмітив на підлогу — ... (підмети, пропилососи).

✵ Використав посуд — ... (вимий).

✵ Розлив — ... (повитирай).

✵ Узяв річ — ... (поклади на місце).

✵ Забруднив взуття — ... (почисти).

✵ Встав із ліжка — ... (застели).

✵ Повикладав речі з портфеля — ... (поскладай).

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 30.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

— Що ви вже вмієте робити самостійно?

2. Дидактична гра «Перевір, чи ти самостійна людина».

— У кожного на парті є аркуш паперу. Поділіть його лінією на два стовпчики. Я буду перелічувати справи, які можна навчитися робити самостійно. Якщо ви робите те, що я буду називати, ставите на аркуші знак «+» в одному стовпчику, а якщо не робите — знак «-» в іншому стовпчику. (Пояснення правил гри вчитель ілюструє на дошці.)

✵ Мию посуд.

✵ Витираю пил із меблів.

✵ Пилосошу чи підмітаю підлогу.

✵ Мию підлогу.

✵ Чищу взуття.

✵ Застеляю ліжко.

✵ Складаю і вішаю одяг у шафу.

✵ Обгортаю підручники та зошити.

✵ Доглядаю за домашніми тваринами.

✵ Прибираю своє робоче місце.

✵ Складаю портфель у школу.

✵ Поливаю кімнатні рослини.

✵ Кладу речі на свої місця.

Полічіть і запишіть у кінці кожного стовпчика, скільки у вас вийшло «+», а скільки «-». У кого знаків «+» вийшло більше, ніж знаків «-»? Вас можна назвати самостійними. Тим, у кого «-» більше, ніж «+», потрібно розпочати робити те, що можна навчитися робити самостійно.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?