Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022
Обов'язки в сім'ї
Розділ 1. Людина серед людей
Мета: розширити й узагальнити уявлення про обов’язки батьків і дітей у сім’ї, необхідність розподілу обов’язків між членами родини відповідно до їхніх можливостей, про побутові прилади, які полегшують домашню роботу; формувати вміння висловлювати судження, формулювати висновки, встановлювати при- чинно-наслідкові зв’язки; розвивати спостережливість, увагу; виховувати любов і повагу до членів родини, працьовитість, відповідальність, бережне ставлення до їхньої праці.
Обладнання: підручник, робочий зошит, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».
Хід уроку
І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
На попередньому уроці ви дізналися про те, які є професії та яке вони мають значення.
1. Доповніть речення.
✵ Роблять меблі ... (столярі).
✵ Продають товари ... (продавці).
✵ Навчають дітей ... (учителі).
✵ Лікують людей ... (лікарі).
✵ Стежать за громадським порядком ... (поліціянти).
✵ Ремонтують машини ... (слюсарі).
✵ Готують їжу ... (кухарі).
✵ Доглядають за коровами, доять їх ... (доярі).
✵ Збирають урожай ... (комбайнери).
✵ Печуть хліб ... (пекарі).
✵ Проєктують машини, мости і дороги ... (інженери).
✵ Стрижуть і роблять зачіски ... (перукарі).
2. Фронтальна бесіда.
— Хто за професією ваші батьки?
— Що вони роблять, чим корисна їхня праця для людей?
— Як потрібно ставитися до праці людей різних професій?
ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.
Ваші батьки працюють на роботі. Це їхній обов’язок. Вони заробляють гроші на їжу, одяг, іграшки, навчання, відпочинок для себе і непрацездатних членів родини. Проте в них є ще багато інших обов’язків у родині, які вони мають виконувати.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, які обов’язки мають батьки і діти в родині. Розкажете, як ви допомагаєте батькам. Ви навчитеся розпізнавати побутові прилади, які полегшують домашню працю.
Тема сьогоднішнього уроку: «Обов’язки в сім’ї».
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про розподіл обов’язків у родині.
Щоб удома було затишно, щоб усі були здорові й щасливі, кожен член сім’ї має виконувати свої сімейні обов’язки.
Розгляньте малюнки на с. 44 в підручнику та дайте відповідь на запитання.
— Які обов’язки в дорослих членів сім’ї?
У ваших родинах домашня робота між членами родини розподілена по-різному. У декого більшість домашніх справ виконує мама, у декого — бабуся, у декого домашню роботу виконують усі члени родини: мама чи бабуся варять їсти, тато чи дідусь ремонтують різні речі, старші сестрички чи братики миють посуд, а ви поливаєте квіти.
— Хто у вас вдома варить їсти, миє посуд, ремонтує різні речі, поливає кімнатні рослини?
Послухайте вірш і дайте відповіді на запитання.
— Що вміє робити дівчинка? Чого дівчинка ще не може робити? Чому?
Є у мами доня,
гарна, білолиця.
Є у мами доня —
Леся-помічниця.
Устає раненько,
підмете чистенько.
Ще й до мами каже:
— Відпочиньте, ненько!
Посуд я помию,
гарно стіл накрию,
тільки борщ зварити
я іще не вмію.
Ольга Стрілець
Домашня робота займає багато часу, тому в родині обов’язки повинні бути розподілені відповідно до можливостей кожного її члена.
2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про обов’язки в родині батьків і дітей.
— Які обов’язки є у ваших батьків: у мами, у тата?
Усі батьки зобов’язані, у першу чергу, піклуватися про своїх дітей, виховувати та навчати, дбати, щоб вони мали все необхідне для життя, навчання та відпочинку. Тому в батьків дуже багато обов’язків у родині. Мама варить їсти, стежить, щоб усі були охайними, чисто одягнутими, піклується про дітей, коли вони хворіють тощо. Тато допомагає мамі в домашніх справах, виконує важку домашню роботу, ремонтує речі.
Прочитайте вірш «Таня-помічниця» і дайте відповідь на запитання.
— Як Таня допомогла мамі?
Вранці мама борщ зварила,
Таня моркву принесла.
Мама вдень спідничку шила,
Таня хату замела.
Мама в кухні посуд мила,
Таня витерла стола.
Швидко мама все зробила,
бо їй Таня помогла.
Григорій Биченюк
Як ви почули із віршів, діти можуть виконувати різноманітну, посильну для них роботу. Проте в кожної дитини є певні обов’язки як члена родини.
— Які обов’язки є у вас?
— Які обов’язки є у ваших старших братів і сестер?
— Як ставляться до вас дорослі члени сім’ї, коли ви їм допомагаєте виконувати посильну домашню роботу?
Усі діти зобов’язані ходити до школи і старанно вчитися, виконувати завдання, які задає вчитель. Вдома для дітей обов’язковою є посильна домашня робота: помити посуд, застелити своє ліжко, допомогти прибрати в домі, позамітати, піти в магазин за покупками, скласти свої речі на місце, погратися з молодшими братиками чи сестричками, тримати в чистоті свій одяг і взуття, доглядати за кімнатними рослинами, за домашніми тваринами, допомагати зібрати урожай у саду чи на городі тощо.
За вашу допомогу батьки та інші дорослі члени сім’ї вам будуть дуже вдячні, тому виконуйте свої домашні обов’язки.
V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.
Робота в зошиті з друкованою основою.
Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 28-29.
— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)
— Які обов’язки мають члени вашої сім’ї?
VI. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».
— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.
Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».
Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».
Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».
— Що ви навчилися робити на уроці?