Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Професії твоїх батьків
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про зміст і значення професій; розширити й узагальнити уявлення про професії батьків і про користь їхньої праці для людей; формувати вміння висловлювати судження, розпізнавати знаряддя праці людей різних професій; розвивати спостережливість, увагу; виховувати працьовитість, повагу до людей різних професій і бережне ставлення до результатів їхньої праці.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, хто належить до членів сім’ї та як мають ставитися одне до одного в сім’ї.

Фронтальна бесіда.

— Хто є членами сім’ї? З яких членів складається ваша сім’я? Як їх звати?

— Яку сім’ю можна назвати дружною?

— Як члени сім’ї мають ставитися одне до одного?

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Відгадайте загадки.

✵ Разом стіл я і стілець.

Хто вгадає, молодець. (Парта)

✵ Мовчить, а багато людей навчить. (Книжка)

✵ Захищають наші ноги,

не поранять їх дороги. (Черевики)

✵ Дерев’яний та довгенький, маю носик я гостренький.

На папері слід лишаю, усіх діток потішаю. (Олівець)

✵ Білий зайчик по чорному полю стрибає. (Крейда й дошка)

✵ Їх на ручки одягнемо,

в сніжки гратися підемо. (Рукавиці)

— Чи можете ви уявити себе без цих речей? Чому? (Відповіді учнів.)

— Звідки беруться речі, необхідні для життя?

Парта, дошка, олівці, книжки потрібні для навчання у школі. Одяг призначений для того, щоб захистити тіло від пошкоджень і холоду. Речі, необхідні для життя, виготовляють люди різних професій.

— Хто вас навчає і лікує? (Відповіді учнів.)

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, яке значення має праця людей різних професій та як потрібно ставитися до результатів праці дорослих. Ви розкажете про професії своїх батьків та про користь їхньої праці для людей. На уроці ви навчитеся розпізнавати знаряддя праці людей різних професій.

Тема сьогоднішнього уроку: «Професії твоїх батьків».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про професії, їх зміст і значення.

Усе необхідне для вашого життя забезпечують люди різних професій. Усі професії потрібні й корисні. Розгляньте малюнки на с. 42 в підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Люди яких професій зображені на малюнках? Чим вони займаються?

Праця будівельника, столяра, інженера, слюсаря, тракториста, комбайнера, швачки забезпечує людей будинками, меблями, машинами, продуктами харчування, одягом.

Розгляньте малюнки на с. 43 в підручнику та дайте відповіді на запитання.

— Люди яких професій зображені на малюнках? Чим вони займаються?

— Які ще професії вам відомі? Чим вони займаються, яке значення має їхня праця для людей? Пожежник, перукар, лікар, продавець надають різні послуги, дбають про ваше здоров’я та безпеку. Усі професії потрібні й важливі: поліціянт стежить за громадським порядком, захищає людей і забезпечує їхній спокій; учитель навчає і виховує дітей; слюсар ремонтує машини та різне обладнання; лікар лікує людей, стежить за їхнім здоров’ям; інженер проєктує та будує обладнання для заводів, машини, дороги.

Крім цих, є ще багато інших професій, без результатів праці яких ми не зможемо жити: кухар готує їжу; швачка шиє одяг; пекар пече хліб; столяр виготовляє меблі, двері й вікна; перукар стриже й робить зачіски; водій керує транспортними засобами; продавець продає товари в магазині; будівельник будує будинки; тракторист і комбайнер орють землю, сіють, збирають урожай; доярка доїть корів і доглядає за ними тощо.

2. Бесіда з метою формування уявлення про професії батьків.

— Хто за професією ваші батьки? (Відповіді учнів.)

— Що вони роблять? Хто з вас був на роботі в батьків? Що ви там бачили?

— Яка професія вам цікава? Чи є у вас знайомі люди, які мають таку професію?

— Яку професію ви мрієте обрати в майбутньому? Що для цього потрібно робити?

Щоб у майбутньому здобути омріяну професію, недостатньо лише старанно вчитися, потрібно змалку привчатися до роботи, бути працьовитим, не лінуватися.

3. Дидактична гра «Упізнай професію» з використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про професії людей, які дбають про дітей у школі.

— Упізнайте за описом результатів праці професії людей, які дбають про вас у школі.

✵ Готують смачну їжу ... (кухарі).

✵ Навчають і виховують ... (учителі).

✵ Прибирають, стежать за чистотою ... (прибиральники).

✵ Допомагають, коли щось заболить, ... (лікарі, медсестри).

✵ Ремонтують водопровідні крани ... (слюсарі).

✵ Будують спортивні зали ... (будівельники).

✵ Малюють картини, прикрашають школи ... (художники).

4. Бесіда з елементами розповіді з метою формування уявлення про ставлення до результатів праці людей різних професій.

Над забезпеченням вашого добробуту трудяться люди багатьох професій. Робота, яку вони виконують, потребує значних затрат часу та сили, тому працю людей усіх професій потрібно поважати, бережно ставитися до речей, які вони виробляють.

— У чому, на вашу думку, проявляється ваша повага до праці вчителів? (Поважає працю вчителів той / та, хто уважно слухає їх на уроці, не порушує дисципліну, сумлінно виконує усі завдання.)

— У чому проявляється ваша повага до праці прибиральників? (Поважає працю прибиральників той / та, хто не смітить, витирає взуття, коли заходить у приміщення школи, прибирає за собою посуд у їдальні.)

— У чому проявляється ваша повага до праці слюсарів? (Поважає працю слюсарів той / та, хто не псує шкільного обладнання.)

— У чому проявляється ваша повага до праці будівельників? (Поважає працю будівельників той / та, хто не малює по стінах, не ламає вікон і дверей.)

— У чому проявляється ваша повага до праці кухарів? (Поважає працю кухарів той / та, хто з’їдає усе, що приготували у школі на сніданок чи обід.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 26.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати й розказати. З’єднати лініями.)

— Люди яких професій зображені на малюнках? Хто з них збудував дім?

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 27.

— Що пропонується зробити? (Поміркувати і розказати.)

— Люди яких професій зображені на малюнках?

Виконаємо завдання 3 в зошиті на с. 27.

— Що пропонується зробити? (Розфарбувати.)

— Люди яких професій із зображених на малюнках піклуються про вас у школі?

2. Завдання на застосування знань.

— Виконайте завдання для роботи в парі, запропоноване на с. 43 в підручнику. Розкажіть, які інструменти та прилади використовують люди різних професій.

Зразок: швачка у своїй роботі використовує ножиці, голку, нитки, швейну машинку.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?