Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Твоя сім'я
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про склад родини, рідні, роду, про належність до них кожної людини, значення для людини родини; розвивати вміння висловлювати самостійно сформульовані судження, узагальнювати й робити висновки; виховувати родинні почуття, любов і повагу до кожного члена родини та рідні, шанобливе ставлення до свого роду.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як потрібно поводитися за столом та правильно його сервірувати.

Дидактична гра « Можна — не можна».

— Пограємо в гру «Можна — не можна». Я читатиму твердження. Ви уважно слухаєте і, якщо так поводитися можна, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону.

✵ Очікувати громадський транспорт на зупинці;

✵ виходити на проїзну частину, очікуючи транспорт;

✵ коли транспорт наближається до зупинки, ставати на край тротуару;

✵ заходити у транспорт тільки після його повної зупинки;

✵ стояти перед дверима, намагатися зайти першим у транспорт;

✵ оплатити проїзд;

✵ заходити у транспорт, додержуючи черги;

✵ пропускати вперед пасажирів похилого віку та з дітьми;

✵ голосно розмовляти;

✵ поступатися місцем пасажирам похилого віку та з дітьми;

✵ у транспорті сидіти або стояти, тримаючись за поручень;

✵ стояти біля дверей, спираючись на них;

✵ не смітити, не бешкетувати, бути ввічливим.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Відгадайте загадки.

✵ Пестить, ніжить і голубить,

розуміє, дуже любить.

Я до неї пригорнуся,

бо вона моя ... (матуся).

✵ З ним ніколи не сварюся,

іграшками поділюся.

Буду з ним дружити, грати.

Познайомтесь, це мій ... (братик).

✵ Сильний, добрий, справедливий,

біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато.

Гордимось, бо це наш ... (тато).

✵ Він чимало літ прожив,

на повагу заслужив.

Для матусі він — татусь,

а для мене він — ... (дідусь).

✵ Хитрі очі, дві косички,

у веснянках ніс та щічки.

Непосида невеличка

називається ... (сестричка).

✵ Ніжна, лагідна, рідненька,

як голубонька, сивенька.

Нам би небо прихилила.

Це ... (бабуся) наша мила.

— Ким для вас є мама, тато, братики і сестрички, бабусі й дідусі? (Відповіді учнів.)

Мата, тато, братики і сестрички, бабусі й дідусі — це найрідніші для кожного люди.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь, з яких людей складається сім’я, яке значення вона має в житті кожної людини, що вона дає кожній людині. Ви навчитеся визначати, хто належить до вашої сім’ї.

Тема сьогоднішнього уроку: «Твоя сім’я».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про склад родини та її значення в житті дитини.

Найближчими для вас людьми є члени вашої сім’ї: батьки, брати, сестри та інші близькі родичі, які живуть разом. Ваша сім’я — це найрідніші для вас люди.

Розгляньте малюнок у підручнику на с. 40 і дайте відповіді на запитання.

— Кого з членів сім’ї зображено на малюнку? Чим вони займаються?

— Чи можна цю сім’ю назвати дружною? Чому ви так вважаєте? (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про дружну сім’ю.)

На малюнку зображено сім’ю, яка складається з чотирьох членів: мами, тата та їхній дітей (брата й сестри). Усі члени сім’ї займаються приготуванням обіду: мама варить борщ, тато нарізає салат, хлопчик розкладає тарілки, а дівчинка ставить на стіл хліб.

Це дружна сім’я. У дружній сім’ї поважають одне одного, допомагають, дбають одне про одного. Головний обов’язок батьків — любити і виховувати своїх дітей, а дітей — любити і шанувати своїх батьків.

— З яких членів складається ваша сім’я? Як їх звати?

— З ким із вас живуть бабусі та дідусі? Як звати бабусь та дідусів, які живуть із вами?

Родина або сім’я — це мама, тато, брати і сестри. Якщо разом із вами живуть дідусі й бабусі, вони теж є членами родини. Кожен із вас є членом своєї сім’ї.

— Хто вас найбільше любить, піклується про вас, виховує?

— До кого ви звертаєтеся по допомогу?

— Хто завжди вас підтримує у важкі хвилини та розділяє вашу радість?

— З ким вам затишно й надійно, хто ніколи не відмовиться від вас?

— Кому ви зробите боляче, коли вчините погано?

Люблять вас, піклуються про вас, виховують, завжди допомагають і підтримують найрідніші для вас люди — члени вашої родини. Родина займає важливе місце в житті людини.

Мама і тато — ваші батьки. Вони віддають вам усе найкраще, бажають вам добра і хочуть, щоб ви виросли хорошими людьми.

Щасливою є та родина, у якій не лише батьки люблять дітей, піклуються про них. Діти теж мають любити батьків. У родині всі мають поважати одне одного, піклуватися, не робити поганих вчинків, щоб не ганьбити родину. Діти мають бути помічниками і радістю для всіх членів родини.

— Як ви звертаєтеся до своєї мами?

— Що дає вам ваша мама, чого вона вас навчає?

Мамо, матусю, матінко, мамусю, ненько — це слова, якими ви звертаєтеся до найріднішої для вас людини. Вона вас народила, дала вам життя. Вона вас любить і пестить, ростить, виховує, вчить добра.

— Як ви звертаєтеся до свого тата?

— Чого навчає вас тато?

Тату, татусю, таточку, татку, батьку — це слова, якими ви звертаєтеся ще до однієї найріднішої для вас людини. Він разом із мамою вас любить і пестить, ростить, виховує, вчить добра.

2. Бесіда з елементами розповіді та використанням ілюстрацій з метою формування уявлення про шанобливе ставлення до членів родини.

Піклуйтеся про своїх рідних, не робіть поганих учинків, приносьте їм тільки радість.

Розгляньте малюнки на с. 41 у підручнику та дайте відповідь на запитання.

— Які вчинки дітей порадують членів сім’ї?

— Як ви ставитеся до членів своєї сім’ї? Наведіть приклади вчинків, які свідчать, що ви піклуєтеся про членів своєї сім’ї, допомагаєте їм, шануєте та поважаєте їх.

— Як піклуються одні про одних у вашій сім’ї?

— Хто знає, коли дні народження членів вашої сім’ї?

— Як ви вітаєте з днем народження членів вашої сім’ї?

Любіть і поважайте членів своєї сім’ї, допомагайте їм.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

1. Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 24.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто з дітей дбайливо ставиться до своїх рідних, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?

Виконаємо завдання 2 в зошиті на с. 25.

— Що пропонується зробити? (З’єднати лініями.)

— Як у вашій сім’ї піклуються про дітей?

2. Завдання на застосування знань.

— Як ви розумієте прислів’я: «Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько»?

— Виконайте завдання для роботи в парі (групі), запропоноване на с. 41 у підручнику. Розкажіть, чи відомі вам випадки, коли в дитини немає сім’ї.

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?