Я досліджую світ 1 клас - Розробки уроків - Ірина Жаркова, Лариса Мечник 2022

Правила поведінки в громадському транспорті
Розділ 1. Людина серед людей

Мета: формувати уявлення про правила культурної поведінки в громадському транспорті; розвивати вміння висловлювати судження, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати ввічливість, чемність, працьовитість, манери гарної поведінки, повагу до себе та інших людей.

Обладнання: підручник, робочий зошит, кольорові олівці, сигнальні картки або різнокольорові цеглинки «Лего».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку. Ранкова зустріч.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

На попередньому уроці ви дізналися про те, як потрібно поводитися за столом і правильно його сервірувати.

Дидактична гра «Культурно — некультурно».

— Пограємо в гру «Культурно — некультурно». Я читатиму твердження. Ви уважно слухаєте і, якщо так поводитися культурно, показуєте зелену сигнальну картку, якщо ні — червону. (За відсутності сигнальних карток діти плескають у долоні, якщо поведінка культурна. Кожне твердження, яке сигналізується червоною карткою, діти коментують і пояснюють, чому така поведінка некультурна.)

✵ За стіл сідають лише з чистими руками.

✵ Сидять за столом прямо, на краю стільця, не спираючись на нього ліктями.

✵ Сидячи за столом, можна гойдатися на стільці та займатися сторонніми справами.

✵ Ложку тримають пальцями у правій руці. Набирають у неї стільки супу, щоб він не виливався.

✵ Коли користуються ножем і виделкою, то ніж весь час тримають у лівій руці, а виделку — у правій.

✵ Якщо їжа не потребує використання ножа, то виделку тримають у правій руці.

✵ Із загальної тарілки беруть те, що найбільше подобається.

✵ Хліб беруть руками із хлібниці і відламують маленькими кусками від скибки.

✵ Цукор із цукернички беруть ложечкою, якою розмішували чай.

✵ Десерт їдять десертною ложкою чи виделкою.

✵ Руки за столом витирають скатертиною.

✵ Коли закінчили їсти, столові прибори кладуть на стіл.

✵ Коли закінчили їсти, дякують тому, хто приготував їжу.

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Повідомлення теми уроку.

— Відгадайте загадки і скажіть, як одним словом можна назвати відгадки. (Відповіді учнів.)

✵ Від села і до села,

де дорога пролягла,

перевозить дім людей —

і дорослих, і дітей. (Автобус)

✵ Замість рейок дві дротини

визначають рух машини,

щоби взуті в гуму ноги

не збивалися з дороги. (Тролейбус)

✵ В червонім будиночку повно людей.

Ти теж, певно, бачив будиночок цей.

По рейках сталевих будиночок мчить.

— Увага! Я їду! — дзвінок дзеленчить. (Трамвай)

✵ Під землею — дивне місто:

все в вогнях, як у намисті.

В нім будинки не стоять,

по залізних рейках мчать. (Метро)

Автобус, тролейбус, трамвай, метро — це громадський транспорт. Громадський транспорт перевозить багатьох людей, на противагу приватному.

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як поводитися в громадському транспорті. Ви навчитеся складати за малюнками правила поведінки в громадському транспорті.

Тема сьогоднішнього уроку: «Правила поведінки в громадському транспорті».

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки на зупинці громадського транспорту.

Людей перевозять автобуси, тролейбуси, трамваї, метро. Цей транспорт називають громадським. Якщо ви користуєтеся таким транспортом, то ви — пасажири.

— Яким громадським транспортом ви користуєтеся?

Громадський транспорт зупиняється у певних визначених для цього місцях, які називають зупинками громадського транспорту. Місця зупинки громадського транспорту позначають дорожніми знаками.

— Розгляньте на с. 38 у підручнику дорожні знаки, якими позначають зупинки громадського транспорту, і прочитайте їх назви.

— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 38 у підручнику. Складіть за малюнком правила поведінки пасажирів на зупинці громадського транспорту.

1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком;

2-га група складає правила поведінки за другим малюнком. (Учитель / учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила поведінки на зупинці громадського транспорту.)

На зупинці громадського транспорту потрібно:

✵ очікувати транспорт на зупинці, не виходячи на проїзну частину;

✵ коли транспорт наближається до зупинки, не ставати на край тротуару;

✵ заходити у транспорт тільки після його повної зупинки;

✵ не стояти перед дверима, пропустити пасажирів, які виходять.

2. Бесіда з елементами розповіді та роботи в парі (групі) з метою формування уявлення про правила поведінки в громадському транспорті.

Ми з вами щодня користуємось громадським транспортом: автобусом, маршрутним таксі, тролейбусом чи трамваєм. І мало хто замислювався над тим, що скупчення людей у замкнутому просторі, який пересувається з великою швидкістю, означає певну небезпеку. Досвід користування громадським транспортом сприяв створенню правил, які допомагають людині почуватися безпечно.

— Виконайте завдання для роботи в групі, запропоноване на с. 39 у підручнику. Складіть за малюнком правила поведінки пасажирів у громадському транспорті.

1-ша група складає правила поведінки за першим малюнком;

2-га група складає правила поведінки за другим малюнком;

3-тя група складає правила поведінки за третім малюнком;

4-та група складає правила поведінки за четвертим малюнком. (Учитель /учителька вислуховує відповіді учнів і робить узагальнюючу розповідь про правила поведінки в громадському транспорті.)

У громадському транспорті потрібно:

✵ оплатити проїзд;

✵ заходити у транспорт, додержуючи черги, пропускати вперед пасажирів похилого віку та з дітьми;

✵ у транспорті не штовхатися і не розмовляти голосно;

✵ поступатися місцем пасажирам похилого віку та з дітьми;

✵ у транспорті сидіти або стояти, тримаючись за поручень;

✵ не стояти біля дверей і не спиратися на них;

✵ не смітити, не бешкетувати, бути ввічливим / ввічливою.

Запам’ятайте, якщо ви будете дотримуватися правил поведінки в громадському транспорті, тоді ваша поїздка в ньому буде безпечною.

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів.

Робота в зошиті з друкованою основою.

Виконаємо завдання 1 у зошиті на с. 22.

— Що пропонується зробити? (Розфарбувати.)

— Якими знаками позначають місця зупинки громадського транспорту?

Виконаємо завдання 2 і 3 в зошиті на с. 22.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний.)

— Хто дотримується правил поведінки на зупинці громадського транспорту, а хто — ні?

— Що ще вам пропонується зробити? (Поміркувати й розказати.)

— Які правила порушили діти?

Виконаємо завдання 4 в зошиті на с. 23.

— Що пропонується зробити? (Вибрати і зафарбувати кружечки: якщо правильно — у зелений колір, якщо неправильно — у червоний. Поміркувати й розказати.)

— Хто з дітей дотримується правил поведінки пасажирів, а хто — ні? Чому ви так вважаєте?

VI. Підсумок уроку.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Відповідь розпочніть словами «Сьогодні на уроці я дізнався / дізналася, що...».

— За допомогою сигнальних карток (або цеглинок «Лего») визначте, як ви засвоїли матеріал на уроці.

Картка зеленого кольору: «Я зрозумів /зрозуміла! Можу пояснити матеріал іншим».

Картка жовтого кольору: «Мені потрібно трохи більше пояснень».

Картка червоного кольору: «Я не зрозумів / не зрозуміла матеріал!».

— Що ви навчилися робити на уроці?