Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 116. Повторення. Числівник. Займенник

Мета: узагальнити і систематизувати знання, які отримали діти, вивчаючи розділ; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, критичне мислення, виховувати зацікавленість до вивчення української мови.

Обладнання: картки

Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь, навичок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

— Сьогодні ми повторимо вивчений матеріал ще про дві частини мови. Хочете дізнатися які? Тоді — розгадуйте ребуси!

(числівник)

(займенник)

— Готові до випробовувань! Тоді — до виконання завдань.

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

— Сформулюйте тему нашого уроку.

3. Тренувальні вправи на осмислення знань, умінь, навичок.

Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про числівник?

Вправа «Квест-цікавинка».

Числівник — чи не найменша за кількістю слів частина мови, яка нараховує їх усього кілька десятків.

На шляхах історії числівники «погубили» категорії роду, числа і виокремилися в особливий клас слів. За частотою вживання числівники займають у нашому мовленні восьме місце. (Пригадайте, скільки частин мови ви знаєте?)

Впродовж свого існування числівник мав різні назви: «ім’я числове», «ймення чисельне», «чисельник». Вперше термін «числівник» ужив Пилип Микитович Дячан у своїй праці «Методична граматика языка малоруского».

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

— Запишіть вирази словами та обчисліть будь-яким зручним для вас способом.

— Підкресліть числівники.

21 х 23, 12х13

Перегляд відеоролика за посиланням.

https://www.youtube.com/watch?v=746SjhkH_Oo

— Перевірте результат. Який спосіб множення вам зручніший?

Фізкультхвилинка.

Вправа «Мозковий штурм».

— Пригадайте, що ви знаєте про займенник?

Вправа «Квест-цікавинка».

— Наша мова була б нудна і довга, коли б у ній не було займенників. Адже займенники з успіхом замінюють іменники, прикметники, числівники (це видно із самої їхньої назви: займенник — замість імені, тобто замість іменних частин мов), а іноді й цілі частини речень чи інші довгі найменування. За частотою вживання займенники посідають третє місце (після іменників і дієслів). До займенників належить не так уже й багато слів, але з поміж інших найчастіше у повсякденному мовленні використовуються я, ти, ми, ви, він, вона, вони).

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

Розгадування загадок.

ЗАЙМЕННИКИ-ЧИСТУНИ

Загадка-жарт

А хто з вас, діти відгадає,

як будь-хто, перш ніж їстиме,

трьома займенниками має

зробити руки чистими? (Має ви-ми-ти)

Дмитро Білоус

https://mala.storinka.org/дмитро-білоус-загадkи-про-частини-мови-зі-збірки-чари-барвінкові.html

ЗАЙМЕННИКИ-ПСУВАЧІ

Загадка-жарт

Якщо до жарту ви готові,

назвіть, кмітливі дітлахи,

ті два займенники у мові,

що можуть зіпсувать шляхи.

Які це займенники? (Я-ми)

Дмитро Білоус

https://mala.storinka.org/дмитро-білоус-загадkи-про-частини-мови-зі-збірки-чари-барвінкові.html

— Розкажіть усе, що ви знаєте про відгадані займенники.

Робота в групах на картках.

Картка 1

Виписати у стовпчик займенники. Визначити та через риску записати їх число, особу, відмінок.

ТАТІВ ПОМІЧНИК

Мишко Данькові каже:

— Слухай-но,

Давай сьогодні підемо в кіно!

— Не клич мене сьогодні ти,

Я мушу таткові допомогти.

— А що йому ти будеш помагати?

— Мої уроки готувати.

Сергій Воскрекасенко

https://mala.storinka.org/жартівливі-віршики-веселинки-сергія-воскрекасенка-nро-школу-і-не-тільки-з-ілюстраціями.html

Картка 2

Виписати у стовпчик іменники. Замінити їх займенниками та через риску записати. Потім у дужках після кожного займенника записати його число, особу, відмінок.

ЗАЙЧЕНЯТКО ВИЙШЛО З ХАТИ

Зайченятко вийшло з хати:

— Ну й морозива багато!

На дахах і на ялинах,

на горбочках і в долинах!

Усміхнулася зайчиха

і на те сказала тихо:

— Втіха, синку, для усіх —

де ж бо випав перший сніг!

Володимир Кленц

https://sonyashnik.com/verses/14/

ІІІ. Заключна частина.

Вправа «Продовж речення».

Сьогодні я дізнався / дізналася ...

Найбільш цікавим для мене було ...

Мені ще потрібно працювати над ...

На уроці я зрозумів / зрозуміла, що ...

Після уроку я зможу ...

Найбільш вдалим на уроці для мене було ...