Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 115. Повторення. Іменник Прикметник

Мета: узагальнити і систематизувати знання, які отримали діти, вивчаючи розділи Іменник та Прикметник, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, критичне мислення, виховувати зацікавленість до вивчення української мови.

Обладнання: картки.

Тип уроку: урок практичного застосування знань, умінь, навичок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

Девіз нашого уроку: «Цікаво знати!». Сьогодні ми з вами дізнаємося цікавинки про частини мови, які, здавалось би, добре знаємо. Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

Гра «Упізнай частину мови». Робота в групах.

Читання тексту на картках з позначками («система поміч»).

Діти, читаючи текст ви повинні з’ясувати, що ви вже знаєте, яку інформацію прочитали вперше, про що ви хотіли б дізнатися більше. Для цього ви будете ставити простим олівцем відповідні умовні позначки на картках, які перед вами. Але пам’ятайте: після перевірки потрібно стерти позначки.

Умовні позначки:

«V» — я це знав / знала;

«-» — це суперечить тому, що я знаю;

«+» — я цього не знав;

«?» — я хочу про це запитати.

— Що нового ви дізналися з тексту? Які знання суперечать тому, що ви знали? Про що б хотіли ще дізнатися?

Картка 1

Учені дослідили, що половина всіх слів, наявній у нашій мові, припадає на цю частину мови. Це, очевидно, тому, що він дає назву усьому, що нас оточує. А світ такий велетенський. До того ж ця частина мови — незрівнянна порівняно з іншими частинами мови за можливістю поповнення новими словами. От і виходить, що майже кожне друге слово в нашій мові — це ця частина мови.

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

Картка 2

Пізнаючи світ, людина знайомиться з новими предметами. Але людський розум прагне якомога більше дізнатися про той чи інший об’єкт, оцінити його властивості, описати особливості. Тому кожний предмет супроводжує постійне запитання: який він? Так, вічним супутником іменника в нашому мовленні є ...

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

— Хто може сформулювати тему нашого уроку?

3. Тренувальні вправи.

Каліграфічна хвилинка.

Написати каліграфічно з’єднання букв слів іменник, прикметник та назви частин мови

Хочете зрозуміти наскільки гарно вивчили ці частини мови? Тоді — до роботи!

Повторення знань про конкретні та абстрактні іменники. Робота в групах.

Картка 1

Розшифруйте слова. Напишіть приклади:

нкретКоні (Конкретні) іменники:

Картка 2

рактАбстні (Абстрактні) іменники:

Повторення знань про рід іменників та прикметників. Розгадування ребусів.

(рід)

Вправа «Кола Ейлера-Вена». Робота в групах на картках.

— Напишіть іменники / прикметники, які відносяться до вказаних вами родів.

Цікаво знати!

В африканській мові масаї виділяють 2 роди (точніше, класи): один включає все велике і сильне, а другий — все маленьке і безсиле. Таким чином мові притаманні не чоловічий, жіночий та середній рід, а сильний і слабкий.

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

Повторення знань про відмінювання іменників. Загадка.

Наче лицарі казкові,

вірно служать рідній мові.

Так слова єднати вміють,

що усі їх розуміють.

Цікаве мовознавство в початковій школі: посібник для вчителя початкових класах. Г. Одинцова, Я. Кодлюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2013. — 208 с.

Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про відмінки іменників / прикметників?

Вправа «Кола Ейлера-Вена». Робота в групах.

Визначення відмінків іменників та прикметників у тексті.

Серед зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків весла вона свої чисті води. Великою рікою плавали великі човни й навіть маленькі кораблики.

За Василем Сухомлинським

http://syhomlinskiy.blogspot.com/p/10.html

Робота з підручником на сторінці 141.

Виконання вправи 381.

Діти розшифровують слова та кажуть, у яких випадках відбувається чергування приголосних.

Використання стратегії «РАФТ». Робота в парах.

Учні складають невеличкі висловлювання від імені іменника / прикметника.

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

Вправа «Яким був для тебе урок».

— Розкажіть про наш урок, використовуючи тільки іменники / прикметники.

Вправа «Яким я був / була сьогодні на уроці».

— Розкажіть про те, що ви відчували на уроці, використовуючи тільки іменники / прикметники.

2. Самооцінювання

Я дізнався / дізналася ...

Я запам’ятав / запам’ятала ...

Я навчився / навчилася ...

Я повторив / повторила ...

Мені ще важко ...

Я хочу порадити ...

Я хочу подякувати ...