Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 113. Підсумковий урок за темою «Текст»

Мета: узагальнити і систематизувати знання, які отримали діти, вивчаючи даний розділ; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, критичне мислення, виховувати зацікавленість до вивчення української мови.

Обладнання: сходинки (кольорові паперові прямокутні картки різної довжини).

Тип уроку: урок повторення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель за правильно виконане завдання дає групі кольорову сходинку-прямокутник.

— Ось і настав час закінчувати вивчення розділу «Текст». Сьогодні ми проведемо незвичний урок — урок-підсумок. За кожне правильно виконане завдання ви отримуєте по сходинці (кольоровий паперовий прямокутник). Виграє та команда, яка отримає найбільше сходинок, тобто досягне найвищих результатів.

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

3. Тренувальні вправи на осмислення знань, умінь, навичок.

Складання сенкану «Текст».

Текст.

Цікавий, захоплюючий.

Навчає, повідомляє, захоплює.

Зв’язані за змістом речення, розміщені в логічній послідовності.

Оповідка.

Пригадування складових частин тексту. Завдання за вибором учнів.

✵ Записати з яких частин складається текст.

✵ Записати з яких частин складається текст-міркування.

Вправа «Фішбоун».

— Розкажіть одні одним про типи та стилі тексту, використовуючи вправу «Фішбоун» та тексти завдань.

1. Цікаво ведуть вухаті сови боротьбу з антисанітарією. Для цього вони використовують сліпозмійок. Птах приносить плазунів у гніздо для знищення комах, паразитів. Фахівці встановили, що у тих гніздах, де жили сліпозмійки, пташенята росли швидше і були здоровішими.

З енциклопедії

Тваринний світ. Цікаві, дивні, незвичайні. Ілюстрована енциклопедія. — Харків: Промінь, 2003. — 64 С.: іл.

2. Весна! Усе навколо ожило, ніби проснулося від сну. Як гарно довкола! Яка краса!

3. На сивих його лапах упоперек чорні смужки. А шия біласта, ніжна, й на ній такі самі смужки. Увесь котик пописаний цятками та смугами, наче найкращий маляр розмальовував його.

За Надією Кибальчич

Надія Кибальчич. Спогади кота Сивка. — Київ: Веселка, 1968.

4. Навколо акваріуму ходив котик. Як ти гадаєш, чому?

На мою думку, він хоче з’їсти рибку. По-перше, котик так ласо поглядає на рибку в акваріумі. По-друге, він раз по раз пробує лапкою спіймати рибку. Отже, кицька — таки хоче спіймати рибку. Щоб поласувати нею!

Фізкультхвилинка.

Складання плану тексту.

БІЛКА І ДОБРА ЛЮДИНА

Ішла собі лісом Добра Людина. Дивилася на трави й квіти ласкавими очима. Не наступила на квіти, бо помітила їх. Ось підійшла Добра Людина до високої сосни. Побачила білочку. Білочка стрибала по гілках, а за нею гнався якийсь рудий звірок. Добра Людина впізнала куницю. Це лютий білоччин ворог. Ось-ось куниця наздожене білку й розірве своїми лютими пазурами. З жалем і болем у серці глянула Добра Людина на бідолаху. Побачила білочка очі Доброї Людини, плигнула з дерева й сіла їй на плече. А зла куниця втекла в темний ліс. Погладила Добра Людина білочку та й сказала:

— Стрибай собі до свого дупла.

Глянула білочка вдячно Добрій Людині у вічі й пострибала додому. Дітки давно вже чекали на неї.

Вона й розповіла їм про Добру Людину.

https://mala.storinka.org/добірка-оповідань-василя-сухомлинського-важко-бути-людиною.html

Вправа «Читацьке колесо».

— Розкажи, що тебе вразило в тексті?

— Склади власне продовження історії.

— Опиши, якими ти уявляєш головних героїв?

— Що ти хочеш запитати у головних героїв?

— Якби ти потрапив/ потрапила у історію, що б змінилося?

— Про що йдеться у тексті? (Яка його тема?)

— Чого навчає цей твір? (Основна думка)

Складання різновидів текстів.

Кожна група обирає собі картку, на зворотній стороні якої написано: розповідь, опис, есе, міркування. За поданим початком діти складають короткий текст.

Розповідь. Улітку Мирон з Аміною поїхали в село до бабусі.

Опис. Аліна закінчує четвертий клас. Вона ...

Есе. Які гарні діти в четвертому класі!

Міркування. Я вважаю, що учні четвертого класу .

Розрізнення текстів науково-популярного та художнього стилів.

Картка 1

Білка відноситься до ссавців, загін гризунів і сімейства болючих. Вона має подовжений тулуб, який закінчується гнучким пухнастим хвостом. У білки довгі вуха у вигляді трикутника з пензликами або без них на кінці.

https://nrv.org.ua/bilka-vydy-i-opys-chym-kharchuyutsya-de-zhyvut-foto-i-video/

Картка 2

Білка — найпоширеніший вид гризунів, який мешкає практично на всіх материках. Вони зустрічаються в листяних та вічнозелених лісах, в горах і низинах. Часто представників даного виду можна побачити в міських парках, в приватних садах.

https://nrv.org.ua/bilka-vydy-i-opys-chym-kharchuyutsya-de-zhyvut-foto-i-video/

Картка 3

На гіллячках, на тоненьких,

поки день ще не погас,

сироїжки та опеньки

білка сушить про запас.

За Ліною Костенко

https://ukrlit.net/textbook/2klas/61.html

ІІІ. Заключна частина.

Рефлексія

— Діти, складіть ваші прямокутнички у вигляді сходинок. Хто дібрався найвище? Як ви гадаєте, чому?

Вправа «Самооцінювання».

Допишіть речення.

На уроці я:

Зрозумів /зрозуміла ...

Найбільший мій успіх - це...

Найбільші труднощі я відчував /відчувала ...

Я змінив / змінила своє ставлення до...