Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 107. Розрізнення різновидів текстів (розповідь, опис, міркування, есе)
Мета: удосконалювати навички пізнавати текст за його ознаками, розрізняти різновиди текстів (розповідь, опис, міркування, есе), розвивати мовлення учнів, критичне мислення, вміння аналізувати, зіставляти; виховувати бажання бути успішним / успішною та робити все можливе для цього.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Учитель пропонує пригадати українську народну казку «Сім лозин».
— Яка головна ідея казки?
— Доведіть, що при командній роботі ми можемо досягти кращих успіхів, ніж працюючи поодинці.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Каліграфічна хвилинка.
Гра «Плутанка».
Не відкладай можна зробити на завтра те, що сьогодні. (Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні).
Збірка «Народ скаже — як зав’яже: Українські народні прислів’я, приказки, загадки, скоромовки.» Упорядник — Н. С. Шумада. Київ, Веселка, 1985 рік.
Висловлення міркувань щодо правильності / неправильності висловленого твердження у прислів’ї. Каліграфічний запис прислів’я у зошитах.
— Які ще прислів’я знаєте про працелюбність? Поясніть, як ви їх розумієте.
(Діло майстра величає. Землю красить сонце, а людину — праця. Рання пташка росу оббиває. Хто рано підводиться, за тим і діло водиться. Бджола мала, а й та працює. І коваль, і швець, і кравець, і на дуду грець. Доброму коневі — не довгі версти.) https://pustunchik.ua/ua/online-school/literature/prykazky-ta-pryslivia-pro-pratsiu-ta-lin
2. Мотивація навчальної діяльності.
Виконання вправи 364 (с. 135).
— Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 135-136).
Виконання вправи 365.
Вправа із «Щоденних 5». Робота зі словами.

(план)
Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про план?
Вправа «Квест-цікавинка».
Задум, проект, що передбачають хід, розвиток чого-небудь; текст, документ із викладом такого задуму, проекту.
http://sum.in.ua/s/plan
Робота зі словниками.
✵ Робота із словником синонімів. Добір синонімів.
Задум (те, що задумане — перев. заздалегідь), замисел, помисел, помисл, затія, подум, програма, перспектива, вигляд, передбачення, переднакреслення, накреслення, проєкт, площина, аспект.
✵ Робота із фразеологічним словником. Добір фразеологізмів із словом план.
Ставити на перший план — надавати чому-небудь особливо важливого значення, вважати щось основним.
Відійти (відступити, відсунутися і т. ін.) / відходити (відступати, відсуватися і т. ін.) на задній (другий) план — стати другорядним, неістотним, менш важливим, незначущим.
Джерело: Інтегрована лексикографічна система «Словники України»
Виконання завдань вправи. Дослідження.
Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії.
|
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
|
Так, |
Чи потрібно складати плани? |
Ні, |
|
ВИСНОВОК |
||
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 366.
Виконання завдань за вибором. Слухання та аналіз різновидів тексту.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Робота з картками.
Розрізнення різновидів текстів, визначення головної думки та добір заголовків.
Картка 1
— Це сталося тоді, коли я прочитала про найдовше слово. Слово — назва молекули. І щоби його вимовити — треба більше трьох годин! Так довго, що поки казатимеш, то можна й забути про нього.
За Оленою Більчук
Олена Більчук. Тюльпанчик та інші історії. — БукРі, 2018.
Картка 2
Літо! Літо! Крокує літо світом.
Літо — біле крило.
Літо! Літо! Радіють літу діти.
Літо — їду в село.
Наталя Карпенко
https://www.facebook.com/mala.storinka/posts/1606036789545969/
Картка 3
Ромашка — це рослина з сильним ароматним запахом. Росте невеликими заростями або групами на подвір’ях, біля доріг, на вулицях, у садах майже по всій території України, проте на Поліссі — рідше. Культивується. Важлива лікарська рослина. Збирають суцвіття (кошики).
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%88%D0%BA%D0%B0
Картка 4
Король білих ведмедів жив серед айсбергів у далекому північному краю. Він був старий і величезний, а ще мудрий і дружній з усіма, хто його знав. Тіло мав укрите густою білою шерстю, що виблискувала в промінні опівнічного сонця, наче срібло. Кігті в нього були міцні й гострі, тому він спокійно ходив по по гладенькій кризі, легко ловив рибу та тюленів собі на прохарчування.
За Френком Баумом
https://tales.org.ua/korol-bilykh-vedmediv/
ІІІ. Заключна частина.
1. Вправа «Відкритий мікрофон».
— Який вид роботи найбільше сподобався?
— Яке завдання було найлегшим?
— Яке завдання було найважчим?
— Яке завдання було найцікавішим?
— Що корисного ви дізналися на уроці?
2. Домашнє завдання.
Вправа 367 (с. 136).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.