Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 107. Розрізнення різновидів текстів (розповідь, опис, міркування, есе)

Урок 108. Урок розвитку мовлення. Складання усного відгуку. Вимова і правопис слова справедливість

Мета: вчити складати усний відгук, збагачувати активний словник учнів / учениць, розвиток критичного мислення, зв’язного мовлення, виховання моральних цінностей.

Обладнання: картки, плакати.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

День добрий, день добрий, день добрий,

луги і поля!

День добрий, день добрий, день добрий,

рідна земля!

День добрий, день добрий, день добрий,

учителько й друзі мої!

Я шлю вам сердечний привіт

і побажання свої.

Наснаги й здоров’я,

щоб сміливо до знань мандрувать.

Сили, уміння й терпіння

невдачі здолать.

Щоб рідна мова у кожнім із вас проросла.

Стежиною знань вас усіх

до вершини вела.

Валентина Романова

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з ребусом.

(життя)

Вправа «Мозговий штурм».

— Як ви гадаєте, для чого людині дане життя?

Вправа «Квест-цікавинка».

Життя... Воно дивовижне, непередбачуване, дивовижне й цікаве. А от для чого ми приходимо в цей світ так і не знаємо. На жаль, нема в цьому світі нічого вічного, все мінливе і швидкоплинне. В цьому ми переконуємося, але вже проживши чимало на цій землі. А для чого ми прийшли? Що кожен з нас повинен зробити? Я не знаю і не здогадуюсь. Та цього, мабуть, ніхто з людей не відає точно. Та я знаю одне, і переконана в тому, що прийшли ми для добра, бо ми — люди. Ми повинні творити добро, вдосконалювати цей світ своїм розумом і чуйним серцем, адже у наших головах є винахідливий розум, а в серцях є любов, співчуття, жалість, ласка, доброта, чуйність, благородство... Для чогось все воно дано людині.

За Надією Красоткіною

https://krasotkina.com/%D0%B2%D1%96%D1%80%D1%88%D1%96%20%D0%BF%D1%80%D0%BE%20%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%8F/

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (с. 137-138).

Виконання вправи 368.

Вправа із «Щоденних 5». Робота зі словами. Завдання за вибором учнів.

✵ Гра «Сходинки».

✵ Добір синонімів із словника синонімів

Справедливість — правда, істина.

✵ Вправа «Сенкан». Орієнтовний сенкан.

Іменник. Справедливість

Прикметники. Прозора, справжня

Дієслова. Торжествує, перемагає, приходить.

Враження. Добре, коли у суперечці перемагає справедливість.

Висновок. Справедливість — основа стосунків між людьми.

✵ Вправа «Кластер».

Орієнтовний кластер.

Виконання вправи 369.

✵ Прослухування казки.

✵ Метод «Подвійний щоденник».

Метод передбачає уважне читання / слухання тексту з нотатками. Можна прослухати казку двічі. Щоб організувати діяльність, треба:

1. Учням поділити сторінку окремого аркуш навпіл. 2. Під час читання / слухання ліворуч записувати, який момент або персонаж їх вразив (здивував або щось нагадав із власного досвіду), а праворуч — написати коментар до цього (Що саме вразило? Які думки викликало? Які запитання виникли? тощо). 3. Учителеві потрібно дати учням час для читання/ слухання та занотовування. 4. Запропонувати учням поділитися своїми коментарями.

https://imso.zippo.net.ua/wp-content/uploads/2018/03/2018_03_29_2_Bohan.pdf

✵ Складання дайдмонда

Орієнтовний дайдмонд:

1 рядок — перший іменник. Метелик.

2 рядок — 2 прикметники, які характеризують перший іменник. Добрий, довірливий.

3 рядок — 3 дієслова, які вказують на дії першого іменника. Прилітав, розповідав, дружив.

4 рядок — два протилежних за змістом непоширених речення, в якості підметів виступають іменники з першого та останнього рядків. Метелик відданий. Квітка зрадлива.

5 рядок — дзеркально повторюють 2-ий, тільки характеризують другий іменник. Раділа, зустрічала, підставила.

6 рядок — дзеркально повторюють 3-ій, тільки характеризують другий іменник. Красива, підступна.

7 рядок — другий іменник. Квітка.

Виконання вправи 370.

Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Так,

Чи потрібно писати відгуки?

Ні,

ВИСНОВОК

Виконання вправи 371.

Складання відгуку. За потреби дозволяється користування планом.

ІІІ. Заключна частина.

Вправа «Комплімент уроку». Вправа «Комплімент мені».

Рефлексія.

Вправа «Криголам»

— Розкажіть про наш урок.

Усний / уважний

Різкий / розумний / раціональний

Оригінальний / організований

Корисний / креативний/ класний