Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 105. Текст. Структурні частини, тема та мета тексту
Мета: повторити і узагальнити знання про текст, структурні частини тексту, тему та мету тексту; розвиток критичного мислення, мовлення, виховувати бажання вчитися, досліджувати, вивчати рідний край.
Обладнання: картки
Тип уроку: повторення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Американський винахідник Генрі Форд сказав: «Зібратися разом — це початок, триматися разом — це прогрес, працювати разом — це успіх!
Ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю успіху!
https://shag.com.ua/sposobi-organizaciyi-pochatku-uroku.html
ІІ. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа «Квест».

(текст)
Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
2. Повідомлення теми та завдань уроку.
3. Робота з підручником (с. 132-134).
Виконання вправи 358.
Сканування QR-коду та перегляд відео.
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.
Орієнтовні запитання.
Просте Про що розповідається у тексті?
Уточнююче Я можу помилитися, але, здається, у тексті розповідається про цікаву справу дітей.
Пояснююче Чим цікавий проєкт «Це наше і це твоє»?
Творче Який куточок рідного краю ви б представили у проєкті «Це наше і це твоє»?
Оціночне Як ви гадаєте, чим був корисний проєкт, про який ідеться?
Практичне Що потрібно робити, щоб про красу рідної України знав увесь світ?
Використовуючи завдання 3 вправи діти доводять одні одним, що прочитали текст.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 359.
Ознайомлення з текстом. Читання з позначками («система поміч»).
— Діти, читаючи текст ви повинні з’ясувати, що ви вже знаєте, яку інформацію прочитали вперше, про що ви хотіли б дізнатися більше. Для цього ви будете ставити простим олівцем відповідні умовні позначки, які перед вами.
Умовні позначки:
«V» — я це знав / знала;
«-» — це суперечить тому, що я знаю;
«+» — я цього не знав;
«?» — я хочу про це запитати.
— Що нового ви дізналися з тексту?
— Які слова вам потрапили вперше? До речі, не забудьте стерти позначки у підручнику.
Робота зі словами. Стіна слів — спелеологи.
Вправа «Читацьке колесо».
— Розкажіть, що вас вразило в тексті?
— Складіть власне продовження історії.
— Опишіть, якими ви уявляєте юних спелеологів?
— Щоб ви хотіли запитати у юних спелеологів?
— Якби ви потрапили в історію, що б змінилося?
— Про що говориться в тексті? (Яка його тема?)
— Чого навчає цей твір? (Основна думка)
4. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Вправа «Асоціативний кущ».
— Створіть асоціативний кущ «текст».

Робота на картках.
Картка 1.
РАК
Рак, рак,
неборак. Ходить він
таки не так!
Там, де брід,
де очерет —
ходить задом
наперед!
Анатолій Камінчук
https://megaznaika.com.ua/virshi-pro-raka/
Завдання: доведіть, що це текст за допомогою технології «Попс-формула».
П — позиція, О — обґрунтування, П — приклад, С — судження. Кожна з цих позицій — це відповідне речення:
Я вважаю, що ....
Тому що . ..
Я можу довести це на прикладі ...
Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що ...
Картка 2
Розташуйте речення у такому порядку, щоб вийшов текст.
___ Ті, що замерзнуть, навесні поступово відтануть і оживуть.
___ Навіть якщо річка промерзне до дна, раки не загинуть.
___ Потім закопуються у мул і там зимують.
___ Пізньої осені раки знаходять найглибші місця у річках.
___ Тепер ракам навіть найлютіший мороз не страшний!
https://shron1.chtyvo.org.ua/Barvinok/2001_N01.pdf?
Завдання: визначіть зачин, основну частину, кінцівку; поміркуйте, про що йдеться у тексті (його тема); подумайте, чого навчає цей твір (основна думка тексту).
Гра «Правильно / помилково».
Зв’язані за змістом речення утворюють текст.
правильно помилково
У тексті речення розміщені у будь-якій послідовності.
правильно помилково
У тексті речення розміщені у певній послідовності.
правильно помилково
Не зв’язані за змістом речення утворюють текст.
правильно помилково
Вірші, оповідання, казки — це теж текст.
правильно помилково
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Згадайте слова американського винахідника Генрі Форда «Зібратися разом — це початок, триматися разом — це прогрес, працювати разом — це успіх!»
Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії.
|
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
|
Так, |
Чи досягли ми успіху? |
Ні, |
|
ВИСНОВОК |
||
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 360 (с. 134).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.