Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 99. Урок розвитку мовлення. Написання розповіді з власного досвіду за опорними словами. Вимова і правопис слова врівноваженість

Мета: вчити складати твори на задану тему, навчати розуміти себе, керувати своїми емоціями, збагачувати активний словник учнів / учениць, розвиток критичного мислення, зв’язного мовлення, виховання бажання пізнавати себе.

Обладнання: картки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

Вправа «Вітання».

Діти утворюють внутрішнє і зовнішнє коло, яке рухається у різні сторони. Після кожного питання рухами демонструють привітання.

— Якби ви були зірочкою, як бив ви привіталися?

— Якби ви були хмаринкою, як би ви привіталися?

— Якби ви були лисичкою, як би ви привіталися?

— Якби ви були вітерцем, як би ви привіталися?

— Якби ви були ялинкою, як би ви привіталися?

— Якби ви були зайчиком, як би ви привіталися?

— Якби ви були сонечком, як би ви привіталися?

— Діти, сьогодні я хочу обговорити з вами дуже важливі питання, відповісти на які, здавалося б, легко, але насправді — складно. Дуже хочу, аби наш урок був вдалим. Заплющте очі. Побажайте в думках своїм однокласникам, собі й мені успіхів.

ІІ. Основна частина.

Робота з підручником (с. 126-127).

1. Мотивація навчальної діяльності.

Виконання вправа 344.

Розгадування слова врівноваженість. Стіна слів. Слово врівноваженість. Робота із тлумачним словником.

Завдання за вибором.

Картка 1

Дібрати споріднені слова до слова врівноваженість.

Врівноваженість, врівноважений, врівноваження, врівноважено.

Картка 2. Гра «Сходинки»

Відповідь. Врівноважено, врівноважений, врівноваженість.

Картка 3

Дібрати синоніми до слова врівноваженість.

Врівноваженість — витримка (уміння володіти собою в будь-яких обставинах), витриманість, спокій, стійкість, характер, врівноваженість (урівноваженість), самовладання, холоднокровність, дисципліна, видержка рідко, самовладання.

2. Повідомлення теми та мети уроку.

3. Робота над вивченням нового матеріалу.

Виконання вправи 345. Робота в групах.

Орієнтовний кластер.

Тест «Риса характеру людини, яка уміє володіти собою»

зневага

заздрість

врівноваженість

обуреність

А

Б

В

Г

Робота із загадками.

— Відгадайте загадку. Поясніть, у якій ситуації герої були врівноваженими, а в яких — ні.

— Як звали півника в казці « Колосок»? (Голосисте горлечко)

— В чий будиночок забралася Коза-Дереза? (Зайчика)

— Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня? (Івасику-Телесику)

— Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)

— Кого зробив дід із соломи? (Бичка)

— Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць)

— Кого купив дід на базарі за три копи? (Козу-Дерезу)

— Який казковий герой народився з горошини? (Котигорошко)

— Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)

— Хто викрав Івасика-Телесика? (Змія)

— Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? (Рак)

— Як звати зеленого чоловічка з довгою бородою, який живе у пеньку? (Ох)

— Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза? (Червоні чоботи)

— У якій казці битий небиту віз? (Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)

— Кому в казці треба було відчинити, через поріг пересадити, нагодувати і спати покласти? (Кобилячій голові)

— Кого в казці «Рукавичка» називали іклан? (Кабана)

https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-kazkovih-geroyiv

Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії.

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Так,

Як ви гадаєте, чи завжди потрібно бути врівноваженим/ врівноваженою ?

Ні,

ВИСНОВОК

Виконання вправи 346.

Складання розповіді про себе. За потреби діти використовують словосполучення із довідки. Читання творів, обговорення сильних сторін.

ІІІ. Заключна частина.

Метод «Капелюшки де Боно».

Біла — колір чистоти.

— Що мені відомо про врівноваженість?

Червона — колір життя, відчуттів.

— Для чого мені потрібна врівноваженість?

Чорна — колір землі, здорового глузду.

— Скажіть, чи приємно вам спілкуватися із врівноваженими людьми. Чому?

Зелена — колір досліджень.

— Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

Синя — колір знань.

— Для чого потрібні мені знання, одержані сьогодні на уроці?

Рефлексійна вправа.

Самооцінка. Оцініть свою роботу на уроці (на картках потрібно зафарбувати відповідну сходинку) Було важко. Інколи виникали труднощі. Працював / працювала із задоволенням.

— Що допомагало гарно працювати на уроці? Що заважало бути активним / активною?

— Що ви порадите собі?