Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 97. Головні та другорядні члени речення
Мета: поновити знання учнів про головні та другорядні члени речення, удосконалювати вміння встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою питань; розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення; виховувати спостережливість, любов до природи, уміння бачити красу навколо себе.
Обладнання: сердечко, картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Вправа «Сердечко».
— Учитель тримає в руках сердечко і промовляє «Я Петрусь, бажаю тобі, Оленко, гарного настрою». Сердечко передається наступній дитині. Дитина, отримавши сердечко, називає своє ім’я, додає слова Олени, говорить побажання і передає сердечко сусідові. Я — Василинка, бажаю вам, Петрусю та Оленці, гарного настрою. Так продовжується вітання, поки сердечко не повернеться до вчителя.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Робота із загадками. Робота в групах.
Кожна група отримує загадку, відгадує і розповідає про речення, укінці яких стоять саме ці розділові знаки.
Картка 1
Він після речення, цитати
вмостився, схожий на гачок.
Всіх нас примушує питати,
а сам ні пари з уст — мовчок.
Що це таке? (Знак питання)
Картка 2
Маленька, менша від мачини,
ні з ким не стану на борню.
А при читанні, коли треба,
й людини мову зупиню.
Що це таке? (Крапка)
Картка 3
Що за знак — стрункий, мов спис,
він над крапкою завис,
спонука до поклику.
Хто ж бо він? (Знак оклику)
Дмитро Білоус
ukrlib.com.ua
Перевірка домашнього завдання.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Каліграфічна хвилинка.
Розгадування ребуса.

(знання)
— Яка орфограма у слові знання?
Списування із завданням (на слайді презентації каліграфічно записані слова).
— Спишіть лише ті слова, у яких є подовжені приголосні звуки.
Коло(с/сс)я, воло(с/сс)я, зна(ннн)я, осі(н/нн)є, су(д/дд)я, мі(д/дд)ія, рі(л/лл)я, ма(л/лл)я, по(л/лл)я, ши(т/тт)я, жи(т/тт)я, Ка(т/тт)я, (л/лл)ється.
— Хочете дізнатися, які ще знання ви почерпнете сьогодні на уроці? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
Списування з рукописного шрифту.
— Уставте потрібні букви у слова.
..еревики, ..елека, ..лектрика, ..оутбук, ..рій; ..юкзак, ..нергійно, ..ернетка, ..кватор, ..еділя, ..апам’ять, ..блуня.
— Із уставлених букв складіть слова.
Зрозуміли, про що буде йти мова? Ні? Тоді — до роботи!
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 123-124).
Виконання вправи 335.
Діти читають речення та пригадують що означають такі підкреслення. Потім порівнюють власні міркування з правилом.
Створення асоціативних кущів (за вибором учнів) за зразком.

Виконання вправи 336.
Діти читають вірш, пригадують ознаки весни, списують виділені речення, підкреслюють головні члени речення.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 337.
Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах.
— А зараз об’єднайтеся в пари. Проведемо вправу із «Щоденних 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.
Учитель проходить між парами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), а й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так думати? Як це впливає на наше життя?).
Вправа «Квест-цікавинка».
— Мабуть, вам не раз доводилося чути, що батьки кажуть про своїх дітей: за весну і літо вони так витягнулися! Чи відповідає дійсності думка про те, що діти ростуть навесні та влітку швидше? Багато хто вважали це твердження досить спірним. Але зараз англійські вчені підтвердили цей факт. В результаті проведених ними досліджень встановлено, що в першій половині року діти ростуть втричі швидше, ніж з серпня по грудень.
https://www.kobu.kiev.ua/ цікаві-факти-про-весну-зміни-які-відбу/
5. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота в групах.
Відгадати загадку. Скласти й записати з відгадкою два речення різних типів.
Картка 1
Тільки дощик прошумів
за лужком, за лісом,
хтось у небі рушничок
вишитий повісив.
Хто вгадає з діточок,
що воно за рушничок? (Веселка)
Картка 2
Летить коник, басує,
полем-долом пустує,
ніхто його н впіймає
і ніхто не загнуздає. (Вітер)
Картка 3
Торох, торох, розсипався горох,
почало світати — нема що збирати. (Роса)
Картка 4
Йшов хлопчина через ліс,
молоко в цеберку ніс.
Хлюпнув трішки молока,
зникли поле, ліс, ріка. (Туман)
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Анкетування.
1. На уроці я працював / працювала:
а) на всю силу, б) інколи в) не працював / не працювала.
2. Своєю роботою на уроці я:
а) задоволений / задоволена, б) незадоволений / незадоволена.
4. За урок я:
а) не втомився / не втомилася, б) втомився / утомилася.
5. Матеріал уроку для мене був:
а) зрозумілим, б) не зрозумілим, в) корисним, г) цікавим, ґ) нудним, д) марним, е) легким, є) важким.
2. Домашнє завдання.
Вправа 338 (с. 124).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.