Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 88. Узагальнення вивченого за темою «Дієслово»

Мета: узагальнити й систематизувати набуті знання з теми; закріплювати навички правопису дієслів, розвивати мовлення, критичне мислення, виховувати бажання вивчати особливості української мови.

Обладнання: на кожного учня листочки по кількості запланованих завдань, деревце з голими гілками, картки, паперовий наплічник.

Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.

Освітні галузі: мовно-літературна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

Де вона проходить —

Там травиця сходить,

Квіти розцвітають,

Солов’ї співають. (весна)

Тисяча п’ятсот загадок / уклад.: Л. Вознюк — Тернопіль: Підручники і посібники. 2021. — 208 с.

Чудова пора року весна! Щороку вона приносить нам нові надії... Всі весни не схожі одна на одну, кожна по-своєму вибаглива: то безперервно сипле дощем, то дме суховіями, то райдужна і весела, мов мале дитя. Разом з нею приходять нові сподівання.

За Віргілієм Ріцко

https://mala.storinka.org/%D0%B2%D1%96%D1%80%D0%B3%D1%96%D0%BB%D1%96%D0%B9-%D1%80%D1%96%D1% 86%D0%BA%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D1%81%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0 %B4%D0%B0%D0%BD%D0%BD%D1%8F.html

ІІ. Основна частина.

1. Мотивація навчальної діяльності.

— Діти, запросимо красуню весну у наш клас? А для цього нам потрібно оживити деревця, які є в кожного на парті. Діти, як ви гадаєте, як ми можемо оживити деревця? Правильно, почепити листочки. Отже, після кожного успішно виконаного завдання будемо чіпляти листочок на деревце. Укінці уроку ви побачите, наскільки зазеленіє ваше деревце від ваших листочків — успіхів.

Хочу сказати, що за активну старанну роботу я залишаю за собою право прикріплювати листочки на ваші деревця.

2. Повідомлення теми та завдань уроку.

3. Тренувальні вправи на осмислення знань, умінь, навичок.

Листочок 1

Каліграфічна хвилинка.

Розшифруйте слова: жибіть, юрдзчить, літаприють, стнаає, бечщеуть. (Біжить, дзюрчить, прилітають, настає, щебечуть).

— Діти, що об’єднує усі ці слова? (весняна тематика, усі слова — дієслова)

— Каліграфічно напишіть слова.

Листочок 2

Вправа «Тестування».

1. Дієслово — це:

А частина мови, яка називає предмет;

Б частина мови, яка називає ознаку предмета;

В частина мови, яка називає дію предмета.

2. Початкова форма дієслова — це:

А Називний відмінок однини

Б Неозначена форма

В Чоловічий рід, однина

3. Дієслова в неозначеній формі:

А називають дію, але не вказують на час, на особу та число

Б називають дію та вказують час, особу та число.

В називають дію, але не вказують на час

4. Дієслова вживаються:

А тільки в однині

Б тільки в множині

В у однині і множині.

Листочок 3

Гра «Хто запам’ятає найбільше дієслів?».

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічає.

Тарас Шевченко

https://osvitanova.com.ua/posts/3399-33-virsha-pro-vesnu-iaki-lehko-vyvchyty-ditiam

Робота з підручником (с. 114-115).

Листочок 4

Виконання вправи 309.

Читання вірша Надії Красоткіної. Визначення, кому адресований вірш та яка його мета. Виконання завдання на вибір.

Фізкультхвилинка.

Листочок 5

Виконання вправи 310.

Діти розглядають малюнки, описують їх за допомогою дієслів. Потім складають за малюнком три речення, використовуючи дієслова у формі одного часу. У дужках після кожного дієслова позначають час, особу, число та, якщо є, рід.

Листочок 6

Робота в групах.

Виписати дієслова та назвати їх ознаки:

Картка 1.

Лист зелений не пропав,

а під снігом задрімав,

щоб у синю сукенчину

одягнуть весняну днину. (Барвінок)

Картка 2.

Горів в траві росистій

Ліхтарик золотистий.

Світив — і враз потух:

Перетворився в пух. (Кульбаба)

Картка 3.

Перша квіточка весняна

тихо під сніжком куняла.

Дмухнув вітерець тепленький,

і з’явився цвіт біленький. (Підсніжник)

Тисяча п’ятсот загадок / Уклад.: Л. Вознюк — Тернопіль: підручники і посібники, 2016. — 208 с.

Листочок 7

Вправа «Кластер». Групова робота.

Листочок 8

Виконання вправи 311.

При виконанні вправи можна використати зміст підручника, повторно переглянути розділ «Дієслово».

ІІІ. Заключна частина.

Показ дерев, на яких прикріплені листочки. Учитель прикріплює свої листочки учням, які гарно працювали.

1. Рефлексія.

Вправа «Наплічник».

Мета — усвідомити свої здобутки в навчанні. Принцип: Учні передають один одному умовний «наплічник». Той, хто тримає його в руках, має озвучити свої досягнення та навести конкретний приклад. Якщо не вдається одразу зібратися з думками, учень/ учениця може сказати фразу «Пропускаю хід» та передати слово наступному школяреві.

https://vseosvita.ua/news/8-pryiomiv-dlia-refleksii-osvitnoho-protsesu-5984.html

Приклад: 1) Я вмію упізнавати дієслова. Наприклад, слова вивчати, зрозуміти, навчитися — це дієслова. 2) Я знаю, що дієслова минулого часу однини змінюються за родами. Наприклад, дієслово прийшов — чоловічий рід, дієслово прийшла — жіночий рід, дієслово прийшло — середній рід.

2. Домашнє завдання.

Виконати будь-яку вправу із розділу «Дієслово».