Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 90. Прислівник. Ознайомлення з прислівниками
Мета: розширювати уявлення про частини мови, ознайомити дітей із прислівниками, з їх особливістю, вчити розпізнавати прислівники серед інших частин мови, розвивати критичне мислення, виховувати доброзичливе ставлення, повагу одні до одних.
Обладнання: картки
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Вправа «Усмішка».
Учитель показує смайлик без ротика.
— Як ви гадаєте, який ротик краще підійде смайлику? Чому ви так вважаєте?
— Коли у людини з’являється усмішка? Який настрій сьогодні у вас? Чому він саме такий? Скажіть компліменти один одному. Що ви відчуваєте, коли вам говорять приємні слова? Я бачу, що у всіх учнів з’явилася посмішка. Ось із таким гарним настроєм ми розпочинаємо наш урок.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Проблемне питання:
— Для чого ми сьогодні зібралися у класі? Обґрунтуйте свою думку.
Розшифруйте словосполучення.
|
а |
б |
в |
|
|
1 |
ч |
м |
в |
|
2 |
т |
а |
о |
|
3 |
н |
и |
с |
Код 1. 1а, 2б, 3в, 2а, 3б, 3а, 3б (частини)
Код 2. 1б, 2в, 1в, 3б (мови)
2. Мотивація навчальної діяльності.
— Діти, пригадайте частини мови. Заповніть таблицю.
|
ЗНАЮ |
ХОЧУ ДІЗНАТИСЯ |
ДІЗНАВСЯ / ДІЗНАЛАСЯ |
|
(іменник) |
— |
Називає предмет, ... |
|
(прикметник) |
— |
Називає ознаку предмета, .... |
|
(займенник) |
— |
Вказує на предмет, але не називає його, ... |
|
(числівник) |
— |
Вказує на кількість предметів або на порядок їх при лічбі, ... |
|
(дієслово) |
— |
Вказує на дію предмета, ... |
— Дивно, залишилася ще одна комірка для... Як Ви гадаєте, для чого?
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Розгадування ребуса.
Кому підсунути після шприца підсунути до шприца.
Після сліду теж поставити кому.

(прислівник)
Вправа «Біном фантазії».
— Скажіть протяжно прислівник. Як ви гадаєте, що означає назва цієї частини мови?
Робота з підручником (с. 115-116).
Виконання вправи 312.
Учні розшифровують анаграми (удома, додому, сьогодні, правильно) та досліджують відгадані слова. Потім роблять власні висновки і порівнюють їх з правилом.
Виконання вправи 313.
Учні зіскановують QR-код та виконують завдання. Після виконання вправи діти називають прислівники, які запам’ятали та ставлять до них питання.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 314.
Учні дописують словосполучення, уставивши відповідні прислівники. За потреби користуються словами для довідки.
Виконання вправи 315.
Розгадування ребусів. Робота в групах.
Гра «Сходинки».
Визначення споріднених слів. Виділення прислівників.
Група 1

Відповідь. Вчора, позавчора, вчорашній.
Група 2.
Гра «Сходинки».

Відповідь. День, вдень, денний.
Визначення серед однорідних слів прислівників.
Вправа «ПОПС-формула».
П — позиція,
О — обґрунтування,
П — приклад,
С — судження.
Кожна з цих позицій — це відповідне речення: «Я вважаю, що...», «Тому що...», «Я можу довести це на прикладі...», «Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що...».
Мовне дослідження.
Спроба змінити прислівники. Порівняння власних висновків із правилом.
Каліграфічна хвилинка.
Прописування слів вчора, вдень. Складання з цими словами речень та записування їх.
Виконання вправи 316.
Знаходження серед поданих слів прислівників. Визначення в них виділеної частини слова.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Вправа «Щоденні 5».
Письмо для себе.
— Напишіть якомога більше прислівників, які ви запам’ятали.
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Заповнення останньої колонки таблиці.
Вправа «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнаюсь».
2. Домашнє завдання.
Вправа 317 (с. 116).
Інструкція до виконання домашнього завдання.