Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 83. Правопис особових закінчень дієслів у теперішньому часі

Мета: повторити граматичні ознаки дієслова, вчити правильно писати особові закінчення дієслів у теперішньому часі, розвивати уміння аналізувати та робити висновки, розвивати критичне мислення, виховувати бажання вивчати таємниці рідної мови.

Обладнання: картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань

Гра «Розкажи про дієслово».

— На які питання відповідають дієслова?

— Що називають дієслова?

— Назви три дієслова.

— Чим особлива неозначена форма дієслова?

— Назви три дієслова у формі неозначеної форми дієслова.

— Назви дієслово у формі однини.

— Назви дієслово у формі множини.

— У якому часі можуть бути дієслова?

— Назвіть дієслова теперішнього часу.

Перевірка домашнього завдання.

Словниковий диктант.

Прекрасний, предобрий, приїхати, прийти, пресмачно, прилізти, прибити, приглушить.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Каліграфічна хвилинка.

Розгадування ребусів.

(мріяти)

Завдання за вибором:

✵ Складання кластера. Прописування з’єднань слова мріяти. Складання речення з словом.

✵ Гра «Яку букву потрібно писати?».

— Ти мрієш, ви мрієте. Хочете дізнатися більше? Тоді — до робити?

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (с. 106-107).

Виконання вправи 291.

Робота з таблицею. Дослідження мовних явищ та порівняння власних висновків з правилом.

Виконання вправи 292.

Сканування QR-коду та виконання завдання.

Фізкультхвилинка.

Уявіть, що ви — самотні атоми. Ви рухаєтесь по класу. Будьте обережні, бо можливі легкі зіткнення . Спробуйте їх уникати. За моєю командою ви повинні з’єднатися в молекули, число атомів в якій я назву.

Через деякий час після початку учитель говорить цифру, наприклад, «п’ять». Учасники складають групи по п’ять осіб. Потім, інша кількість атомів в молекулах і тощо, але не більше 4-5 разів. Вкінці можна назвати молекулу, в якій атомів рівно стільки, скільки учасників в групі.

https://dytpsyholog.com/2016/07/29/7-%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B3%D1%96%D0% BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%D1%88%D0%B8%D1%85-%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1% 96%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85-%D0%B2%D0%BF%D1%80%D0%B0/

Виконання вправи 293.

Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.

Орієнтовні запитання.

Просте — Про що розповідається у тексті?

Уточнююче — Я можу помилитися, але, здається, у тексті розповідається про Місяць.

Пояснююче — Поясніть, чому астрономи називають Сонце денною зіркою?

Творче — Опишіть Сонце.

Оціночне — Як ви гадаєте, чому Сонце так важливе для Землі?

Практичне — Як за допомогою Сонця можна визначити сторони світу?

Знаходження та виписування дієслів. Позначення закінчення в дієсловах. Записування через риску скорочено особи та числа дієслова.

Виконання вправи 294.

Змінювання та запис дієслів за зразком. Позначення закінчень дієслів.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Гра «Чарівники».

Відгадати загадку. Знайти, змінити та записати дієслова в дужках у формі 3-ї особи однини та множини. Позначити закінчення.

Картка 1

Блиснула, зламалася,

Десь умить сховалася.

Не впіймати, не догнати,

Тільки одголос чувати. (Блискавка, грім)

Зразок. Зайшла — зайдуть.

Картка 2

Хоч безкрилий, а літає,

Безголосий — свище.

Хоч безрукий, а буває,

Груші з дерева збиває,

Навіть часом вириває

Сосни з коренищем.

А як втомиться — впаде

І нема його ніде. (Вітер)

Зразок. Зайшла — зайдуть.

Картка 3

Кудись біжать булані

А поводи в них рвані,

Ні запрягти, ні загнуздати,

Ні з батогом їх перейняти. (Хмари)

Зразок. Зайшла — зайдуть.

Тисяча п’ятсот загадок / уклад.: Л. Вознюк — Тернопіль: Підручники і посібники. 2021. — 208 с.

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

Вправа «Веселка».

— Оцініть свою роботу на уроці. (На дошці прикріплена веселка, на парті в кожного учня сім кольорів веселки. Кожен учень має право вибрати кольорову смужечку таку, відповідно як він (вона) працювали на уроці. Діти прикріплюють смужки до веселки.)

Червона смужка — я не міг / не могла, не хотів / не хотіла це робити.

Помаранчева — я хотів / хотіла це робити, але не вдалося.

Жовта — я це робив / робила з допомогою.

Зелена — я це робив / робила, хоча були помилки.

Блакитна — я це робив / зробила, але не відразу.

Синя — я це робив / зробила.

Фіолетова — це було дуже просто!

2. Домашнє завдання.

Виконання вправи 295 (с. 107).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.