Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 82. Урок розвитку зв’язного мовлення. Написання переказу від імені іншої особи. Вимова і правопис слова спільнота
Мета: вчити писати переказ від імені іншої особи, збагачувати словниковий запас, розвивати зв’язне мовлення та критичне мислення, виховувати повагу одних до одних, шанувати гідність кожного.
Обладнання: аркуші чистого паперу, картки.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Вправа «Чемпіони».
Мета впровадження: представити учасників один одному в позитивному, оптимістичному ключі, який підкреслює цінність учасника для групи.
Хід проведення:
1. Учасники стають у пари
2. Протягом декількох хвилин учасники опитують один одного і краще пізнають.
3. Потім кожен учасник представляє групі свого партнера.
4. Подання дитини має бути представлене в найкращому вигляді, показати її цінність для класу.
5. Поясніть учасникам, що мета вправи — успіх, а не просто представлення свого партнера. Потрібно показати членам групи яким цінним активом для класу є дитина.
http://simshecon.com/wp-content/uploads/2020/07/1e4d82e5c50b5b93206d88954808741c.pdf
ІІ. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності.
Вправа 288 (с. 104).
Розгадування слова, доповнення кластера.
Завдання за вибором учнів:
✵ Гра «Сходинки» (дібрати споріднені слова, розібрати за будовою)

Відповідь. Спільне, спільнота, спільність.
✵ За допомогою словника синонімів дібрати синоніми до слова спільнота.
Спільнота, спільність (схожість, цілковита подібність, однаковий зміст чого-небудь, відношення до чогось), єдність, одностайність, згода, спільнота.
Спільнота, спільність (сукупність людей, держав, згуртованих спільними умовами життя, метою, інтересами). Європейська спільнота.
✵ Скласти сенкан.
Орієнтовний сенкан.
Іменник. Спільнота
Прикметники. Дружня, чисельна
Дієслова. Об’єднує, рекомендує, збирається.
Враження від предмета. Спільнота — це об’єднання людей, згуртованих спільними умовами життя, метою, інтересами.
Висновок. Учнівська спільнота 4 класу організувала свято квітів.
Стіна слів — спільнота.
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 105-106).
Виконання вправи 289.
Передбачення за заголовком.
— Як ви гадаєте, про що розповідатиметься у творі з таким заголовком?
Читанні тексту, порівняння передбачень з матеріалом, викладеним у казці.
Метод «Товсті й тонкі питання».
Орієнтовні «тонкі» запитання.
— Що усім відомо про свиней та кабанів?
— Що особливого було у поведінці одного кабанчика?
— Чи подобалося це іншим свиням та кабанам?
— Що надумали свині та кабани, щоб провчити кабанчика Чеперунчика?
Орієнтовні «товсті» запитання.
— Чи ображався Чепурунчик на інших свиней та кабанів?
— Як вийшов Чепурунчик із ситуації, коли поросята нарили канавок до хлівця Чепурунчика?
Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії
|
ТАК |
ПРОБЛЕМА |
НІ |
|
Так, |
Чи потрібно було зневажати Чепурунчика за те, що він був не таким, як усі? |
Ні, |
|
ВИСНОВОК |
||
Переказування за планом.
Переказування за планом казки від імені іншої особи. Записування переказу. За бажанням діти фантазують та складають іншу кінцівку, де поросята стали спільнотою.
Фізкультхвилинка.
Хто ж там швидко так втомився,
І наліво нахилися?
Треба разом нам всім встати, (вийти з-за парт)
Фізкультпаузу почати.
Сонце спить і небо спить (діти закривають очі долонями)
Навіть вітер не шумить.
Рано-вранці сонце встало (діти відкривають очі, потягуються, підіймати голову)
І проміння всім послало (всі піднімаються на носочки та руки підносять вгору, потім розводять їх у сторони).
https://osvitanova.com.ua/posts/3087-12-vprav-fizkultkhvylynok-dlia-molodshykh-shkoliariv
Виконання вправи 290.
Читання переказу одних одним. Обговорення, що вдалося найкраще, а над чим потрібно ще попрацювати. Діти міркують, чи можна назвати спільнотою їх клас.
Вправа «Болото».
Потрібен інвентар: «купини» — папір форматом А3 — кілька штук в залежності від розмірів приміщення. «Купини» прикріплюються до підлоги скотчем на відстані середнього кроку один від одного. Група стає в ряд, береться за руки, і виходить ланцюжок. Необхідно перейти через «болото» по «купинах», не розірвавши ланцюжка. Якщо хтось наступить на болото, вправа починається спочатку. По завершенню можна провести обговорення, задавши запитання на кшталт «Чи було складно?», «Що сподобалося?», «Що не сподобалося?». Звернути увагу на те, що відбувалося з групою — як домовлялися, хто керував, хто допомагав тощо.
http://teach-hub.com/treninhovi-vpravy-dlya-zhurtuvannya-shkolyariv/
ІІІ. Заключна частина.
Рефлексія.
Вправа «Криголам».
Метод «Капелюшки де Боно».
Біла — колір чистоти.
— Що мені відомо про Чепурунчика?
Червона — колір життя, відчуттів.
— Що я відчував / відчувала, коли вперше слухав / слухала казку «Чепурунчик»?
Чорна — колір землі, здорового глузду.
— Як потрібно ставитися до незвичних для себе уподобань інших людей?
Зелена — колір досліджень.
— Що потрібно робити, щоб дітям нашого класу було комфортно?
Синя — колір знань.
— Для чого потрібні мені знання, одержані сьогодні на уроці?