Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 80. Змінювання дієслів за числами

Мета: продовжити вивчати граматичні ознаки дієслова, удосконалити навички змінювання дієслів за часами, повторити написання ненаголошених е - и, розвивати критичне мислення, виховувати зацікавленість мовними явищами, зацікавленість до життя риб.

Обладнання: картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

Завітала до вас я на годинку,

Розкажу вам цікаву новинку,

Поведу вас в чарівну науку,

Тільки слухайте, будь ласка,

Щоб робота в нас кипіла

Працювати будемо як?

Старанно! Дружно! Вміло!

Світлана Ходій

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Гра «Бліц-опитування».

— Як називається частина мови, яка відповідає на питання хто? що?

— Що називають дієслова?

— На які питання відповідають дієслова?

— Як називається незмінна форма дієслова?

— Що ви знаєте про неозначену форму дієслова?

— Як називається частина мови, яка називає кількість предметів?

— Якими суфіксами закінчується неозначена форма дієслова?

— На які питання відповідають дієслова у неозначеній формі?

— Яка форма дієслова є початковою формою?

— Наведіть приклади дієслів, які стоять у неозначеній формі.

Перевірка домашнього завдання.

Каліграфічна хвилинка.

Загадка про рибу

По землі не пробіжуся,

І на небо не дивлюся,

Очі маю - не моргаю,

Маю рот - не розмовляю.

Маю хвіст, але не звір я,

І не птиця, хоч із пір’ям.

Хати зроду не будую,

Та ніколи не жалкую. (Риба)

Тисяча п’ятсот загадок / уклад.: Л. Вознюк — Тернопіль: Підручники і посібники. 2021. — 208 с.

— Які назви риб ви знаєте? Що цікавого ви знаєте про рибу?

Прописування з’єднань. Пригадування назв риб, у яких є такі з’єднання. Запис назв цих риб.

Ел, ец (оселедець), ам, ал (камбала), ак, ул (акула), вс, ол, об (товстолоб)

Робота з фразеологізмами. Гра «З’єдналка».

В інтегрованій лексикографічній системі «Словники України» уміщено 16 фразеологізмів про рибу. Ось деякі із них. Подумайте і спробуйте пригадати або здогадатися значення деяких фразеологізмів._________________________

Велика риба


Зовсім не потрібен.

Мати на рибу

Дружно, мирно, у злагоді.

Як риба з водою

Поважна особа, впливова людина.

Як рибі парасолька

Нічого не говорити.

Як риба під мостом

Зазнавати неприємностей, кривди.

2. Мотивація навчальної діяльності.

— Хочете дізнатися, як знання про рибу допоможуть нам вивчити нову тему? Тоді - до роботи?

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (с. 101 -102).

Виконання вправи 279.

Дослідження граматичних форм дієслів. Порівняння власних висновків з правилом. Розповідь про дієслова у формі однини чи множини, користуючись словосполученнями для довідки. Запис утворених речень.

Виконання вправи 280.

Орієнтовні запитання

Просте — Про кого розповідається у тексті?

Уточнююче — Я можу помилитися, але, здається, риби замерзають взимку?

Пояснююче — Поясніть, чому риби не замерзають взимку?

Творче — Як ви гадаєте, якого кольору для риб зима?

Оціночне — Як ви гадаєте, чи комфортно рибам взимку?

Практичне — Напишіть дієслова, які описують стан риби під час зимівлі.

Фізкультхвилинка.

Річка та рибка

Річка — хвилястий, плавний рух розслаблених кистей рук. Рибка. Вихідна позиція — випрямлені долоні притиснуті одна до одної. Пальці спрямовані в бік «від себе». Повертати зімкнуті долоні вправо та вліво, імітуючи рухи риби хвостом.

Хвостиком б’є наша рибка маленька,

В річці живе ця манюня гарненька.

https://dzhylunkairc.e-schools.info/news/150712

Виконання вправи 281.

Утворення від іменників дієслів, ужитих у формі однини та множини.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

— Відгадайте ребуси. Заповніть картку, записавши до відгадки якомога більше дієслів.

(щука)

(пташка)

(котик)

Дієслово

Однина

Множина










ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

Вправа «Один, два, три».

1 — факти, які були цікавими, новими, несподіваними на уроці.

2 — нецікаві факти.

3 — про що б хотілося дізнатися детальніше.

2. Домашнє завдання.

Виконання вправи 282 (с. 102).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.