Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 5. Розташування десяти-дванадцяти слів за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу і третю літери в слові

Мета: вчити розташувати 10-12 слів за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу і третю літери в слові, закріпити знання алфавіту; активізувати і поповнювати словниковий запас учнів; розвивати мовлення та мислення учнів, виховувати бажання навчатися, вчити помічати красу природи.

Обладнання: паперові кружечки — намистинки, картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

Чарівниця — осінь

листя фарбувала,

яблука медові

дітям дарувала.

Вранці на травичці

морозець будила.

Сонячною ковдрою

рідну землю вкрила.

Щоб цю казку не злякати,

будем, друзі, працювати,

хай знання, як намистини,

поспішають до дитини.

Валентина Романова

2. Вправа «Очікування».

— Що ви очікуєте від уроку? Запишіть свої очікування на паперовій намистинці. Сподіваюся, ваші очікування справдяться.

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Робота в групах. Диференційовані завдання.

Червона картка

— Спиши, уставляючи букви, що позначають м’які подовжені звуки

Взу[т':]я, розумі[н':]я, павути..[н':]я, обладна[н':]я, узбі[ч':]я,узлі [с':]я, чита[н':]я.

Жовта картка

— Випиши слова, у звучанні яких є м’які подовжені звуки.

Змага(н/нн)я, виш(н/нн)я, ши(т/тт)я, тьо(т/тт)я, смі(т/тт)я, ми(т/тт)я, поня(т/тт)я, знаря(д/дд)я, бади(л/лл)я, Ко(л/лл)я, прова(л/лл)я.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Каліграфічна хвилинка.

Гра «Дешифрувальник».


а

б

в

1

в

н

с

2

ь

е

р

Код. 1а, 2б, 2в, 2б, 1в, 2б, 1б, 1а. (Вересень)

Виконання завдання на вибір.

Вправа «Сенкан».

Орієнтовний сенкан.

1. Іменник. Вересень.

2. Прикметники. Теплий, урожайний.

3. Дієслова. Приходить, закінчується, господарює.

4. Враження від предмета. У вересні бабине літо.

5. Висновок. Вересень — початок навчального року.

Вправа «Кластер».

Орієнтовний кластер.

Прописування слова вересень та складених з цим словом речень.

Пригода з Наталею Карпенко.

— Якось поетеса Наталя Карпенко помітила дивний кошик. З першого погляду нічого дивного. Але якщо прислухатися... То з кошика долинали голоси. Виявляється, деякі овочі, фрукти та ягоди сперечалися між собою. Уявляєте, кожному хотілося бути на першому місці.

Вправа «Біном фантазії».

— Як знайти вихід у ситуації, що склалася?

— Хочете дізнатися, чим закінчилася суперечка? Хочете допомогти? Тоді — до вивчення нової теми!

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Слухання та підспівування пісні «Алфавіт» Євгена Пастухова на слова Бориса Федчука.

https://www.youtube.com/watch?v=PFPLar9UqEM

Робота з підручником (с. 9-10).

Виконання вправи 19.

Виразне читання вірша.

Вправа «Мозковий штурм».

— Що цікавого ви знаєте про овочі, фрукти та ягоди, які згадуються у вірші?

Вправа «Квест-цікавинка».

Бересклет може бути листопадним або вічнозеленим. Може бути кущем і деревом. Він може змінювати колір листя залежно від періоду росту або від пори року. У народі вірять, що бересклет приносить щастя тим людям, у чиєму дворі він росте. Якщо насіння жовте — то завжди будуть у господарів гроші. А якщо жовто-гаряче, то родина буде щаслива.

Глід використовується в кулінарії. З плодів готують варення, сурогат кави. Борошно з сушених ягід додають в тісто для отримання хліба з фруктовим присмаком. Тому глід називали ще й «хлібником». З сушених плодів, перемелених в борошно і розмішаних з медом, отримують корисну і смачну начинку для пирогів. Ягоди і листя використовують для заварки замість чаю. З глоду завжди можна приготувати дуже смачний і корисний джем або повидло, який в період зимових морозів нагадає про спекотне літо.

https://tsikavi-fakty.com.ua/74-tsikavyh-faktiv-pro-glid/

Виконання завдання підручника.

Діти записують виділені слова за алфавітом для складання лепбука «Подарунки осені». Потім перевіряють за словником, чи правильно ти розташував / розташувала слова.

— Як ви гадаєте, чи допомогли ми помирити овочі, фрукти та ягоди з кошика Наталі Карпенко?

Виконання вправи 20.

Читання тексту. Спостереження за тим, що кожне слово починається із букви «ве». Записування слів з тексту за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу та третю літери. Виставлення у кожному слові наголосу, підкреслення орфограм (апостроф, ьо, велика буква у власних назвах тощо)

Фізкультхвилинка.

Виконання вправи 21.

Складання і запис за алфавітом списку із дванадцяти осіб, з якими ви хотіли б вирушити в подорож.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Робота з комп’ютером.

Завдання за вибором учнів. Гра «За алфавітом».

✵ https://learningapps.org/view3001711

✵ https://learningapps.org/view10378022

Гра «Запиши за алфавітом». Вправа «Броунівський рух».

Червона картка

Часник, патисон, морква, цибуля, капуста, картопля, горох, гарбуз.

Жовта картка

Горох, огірок, патисон, перець, хрін, цибуля, часник, кабачок, картопля, помідор, капуста.

Зелена картка

Кріп, баклажан, кабачок, кавун, буряк, гірчиця, капуста, горох квасоля, картопля, гарбуз, біб.

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія. Вправа Рефлексія.

— Подивіться на свої намистинки-очікування. Якщо очікування здійснилося, то прикріпіть його на ниточку (на дошці лінія для «нанизування» намистинок). Яке ж довге намисто вийшло!

— Як ви гадаєте, чи корисним був для вас сьогодні урок?

— Яку радість приніс вам урок?

— Чи справдилися ваші очікування?

2. Домашнє завдання.

Вправа 22 (с. 10).

Виконання завдання на вибір.

У вільний час можна погратися одному або з друзями за посиланням:

https://learningapps.org/1308577