Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 4. Вимова і правопис слів з подовженими приголосними звуками

Мета: формувати в учнів навички правильної вимови подовжених м’яких приголосних звуків, удосконалювати уміння правильно позначати на письмі подовжені м’які приголосні звуки, розвивати зацікавленість до мовних явищ, виховувати наполегливість.

Обладнання: картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

— Розпочинаємо урок.

В знаннях ми виростем на крок.

А крок веде нас до вершини.

Пірнуть ми зможемо в глибини

мови нашої, як в океан.

Тому несе він радість нам.

Світлана Ходій

— Як ви гадаєте, чому урок принесе нам радість? (Ми зможемо дізнатися багато нового, цікавого)

— Які ваші очікування від уроку?

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Робота з ребусами.

— Сьогодні в нас на уроці будуть панувати... Хочете знати? Тоді — розгадайте ребуси:

(знання)

http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&enter=1

(уміння)

http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&slovo=%D3%CC%B2%CD%CD%DF&skip=4&mode=1

(старання)

http://rebus1.com/ua/index.php?item=rebus_generator&enter=1

— Розгляньте ребуси? Що ви помітили? Розгадайте їх? Що у написанні цих слів однакове? Хочете дізнатися більше? Тоді — до навчання!

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Каліграфічна хвилинка.

— Яка спільна орфограма в словах знання, уміння, старання?

Прописування нн, тт, дд, сс, лл, ння, ття, ддя, лля.

Гра «Чарівне перетворення». Колективна робота.

— Я показую один предмет, а ви називаєте слово, яке означає багато предметів. Наприклад, насінина — насіння.

Вуглина — багато ... (вугілля). Назвіть м’який подовжений звук. Якими буквами на письмі позначається м’який подовжений звук? (лл)

Промінь — багато ... (проміння). Назвіть м’який подовжений звук. Якими буквами на письмі позначається м’який подовжений звук? (нн)

Судити — хто? ... (суддя). Назвіть м’який подовжений звук. Якими буквами на письмі позначається м’який подовжений звук? (дд)

Колос — багато ... (колосся). Назвіть м’який подовжений звук. Якими буквами на письмі позначається м’який подовжений звук? (сс)

Робота з підручником (с. 8-9).

Виконання вправи 15.

Читання та списування тексту вправи.

— Як позначають на письмі м’які подовжені звуки?

Виконання вправи 16.

— Діти від поданих слів утворюють слова з подовженими приголосними звуками. Потім записують за зразком.

Фізкультхвилинка.

Виконання вправи 17.

Пригадування правила переносу слів з подовженими приголосними звуками.

Запис слів, поділених для переносу різними способами.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Робота з комп’ютером.

Завдання за вибором учнів. Гра «Знайди пару».

✵ https://learningapps.org/view4043307

✵ https://learningapps.org/view14358394

Слухово-зоровий диктант.

Очікування, бажання, знання, досягнення, старання, суддя, приладдя, знаряддя, вугілля, рукоділля, провалля.

Над кожним словом поставте кількість звуків та букв. Що ви помітили? (Число звуків завжди на один менше, ніж букв)

Пояснення орфограми.

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

— Як ви гадаєте, чи виросли ви на крок у своїх знаннях?

— Яку радість він вам приніс?

— Чи справдилися ваші очікування?

2. Домашнє завдання.

Вправа 18 (с. 9).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.