Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 50. Змінювання прикметників за родами і числами
Мета: удосконалювати уміння змінювати прикметники за родами і числами, розвивати критичне мислення, виховувати бажання дізнаватися нове.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Вправа «Очікування».
— Якось увечері підніміть голівки і погляньте у безмежне небо, всіяне мільйонами зірок. Там можна побачити зорі та сузір’я, планети та комети, котрі, ніби вишиті чарівні візерунки, ховають у собі історії про богів, людей та героїв — повчальні, цікаві та захопливі. Неймовірно! Скільки ж на небі зірок? Незліченна кількість!
https://nbu4kids.wordpress.com/tag/%D0%BA%D0%BE%D1%81%D0%BC%D0%BE%D1%81/
— А чи знаєте ви, що чимало людей, дивлячись на зірки, полюбляють загадувати бажання? Хочете спробувати? Один, два, три, зірочко з неба, зійди! Які гарні зірочки! (Учитель роздає учням «золоті зірочки» — стікери золотистого кольору). Загадайте бажання, що можуть стосуватися нашого уроку і запишіть його на зірочці. Укінці уроку на нашому плакаті — нічному небі загоряться зірочки тих дітей, у яких здійснилося бажання. Усміхніться одні одним. Тепер починаємо урок.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Гра «Так — ні. Якщо ні — то чому?».
— Слова цікавий, жовті, сонячна, далеке — це прикметники.
— Прикметники називають предмети.
— Прикметник завжди зв’язаний із дієсловом.
— Прикметник завжди стоїть у тому числі й роді, що й іменник.
— За допомогою прикметників ми можемо більше дізнатися про предмети.
— Прикметник — це частина мови, що називає ознаку предмета.
— Прикметники відповідають на питання який? яка? яке? які?
Перевірка домашнього завдання.
— Доведіть, що виписані слова — це прикметники.
Вправа «Попс-формула».
П — Я вважаю, що слово ... прикметник.
О — Тому що ...
П — Я можу довести це на прикладі ...
С — Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що ...
Каліграфічна хвилинка.
Ребус.

(Всесвіт)
Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про Всесвіт?
Прописування буквосполучень, які поєднуються нижнім з’єднанням, придумування речень на космічну тематику. Запис одного з речень.
2. Мотивація навчальної діяльності.
— Як ви гадаєте, чи все ви знаєте про прикметник? А про Всесвіт? Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 64-65).
Виконання вправи 178.
Мовне дослідження. Порівняння власних висновків із правилом.
Виконання вправи 179.
Використання стратегії «Ромашка Блума». Робота в групах.
Орієнтовні запитання
Просте Який вибір постав перед людиною?
Уточнююче Я можу помилитися, але, здається усі планети Сонячної системи зібралися на парад.
Пояснююче Поясніть, чому планети зібралися на парад.
Творче Яким би було життя Людини, коли б вона вибрала іншу планету?
Оціночне Оцініть вибір Людини.
Практичне Що б ви порадили собі та однокласникам?
Виконання завдань підручника. Взаємоперевірка.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 180.
Перегляд трейлера до фільму «Земля: один вражаючий день». Виконання завдань вправи.
Робота з картками.
Картка 1
— Прочитай.
Космічні глибини приховують безліч цікавих таємниць та загадок, багато з яких людству лише належить розгадати. Поза сумнівом, попереду нас чекають приголомшливі відкриття, які змінять сучасні уявлення про Всесвіт.
https://www.05361.com.ua/news/2540794/15-faktiv-pro-vsesvit
— Випиши з тексту прикметники у відповідну колонку, зміни та заповни інші колонки.
|
Прикметник із тексту |
Прикметник в множині |
Прикметник жіночого роду |
Прикметник чоловічого роду |
Прикметник середнього роду |
Картка 2
— Прочитай.
Наш Всесвіт багатий на всілякі дива. Одне з таких — скляний дощ, що йде на планеті під чарівною назвою HD189733b. Дякуємо, що це не в нас. Для нас краще дощ із цукерок :)
https://www.05361.com.ua/news/2540794/15-faktiv-pro-vsesvit
— Випиши з тексту прикметники у відповідну колонку, зміни та заповни інші колонки.
|
Прикметник із тексту |
Прикметник в множині |
Прикметник жіночого роду |
Прикметник чоловічого роду |
Прикметник середнього роду |
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Згадайте бажання, яке ви записали на початку уроку. Якщо воно здійснилося — прикріпіть свою зірочку на нашому плакаті — нічному небі, щоб вони засяяли на весь клас.
У кого бажання не здійснилося — подумайте, що потрібно зробити для здійснення бажання. Потрібна допомога? Звертайтеся до однокласників та до мене. Вірю, у вас усе вийде.
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 181 (с. 65).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.