Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 44. Змінювання іменників у місцевому відмінку множини

Мета: ознайомити дітей із правильним вживанням літературних форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по, вчити правильно вживати літературні форми іменників; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бажання розмовляти українською мовою.

Обладнання: картки, кулька.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Каліграфічна хвилинка.

Гра «Дешифрувальник».


а

б

1

п

е

2

а

о

3

м

к

4

л

и

Код. 1а, 2б, 3а, 4б, 4а, 3б, 2а (Помилка)

Виконання завдань на вибір:

— Знаходження синонімів до слова помилка у словнику синонімів. Записування їх у алфавітному порядку. (Ляпсус, недолік, непорозуміння, огріх, помилка, похибка, промах, хиба)

— Складання кластера.

Орієнтовний кластер

Складання вислову Альберта Енштейна.

— Як ви його розумієте?

5 помилявся, 8 пробував 10 нового. 1 Той, 2 хто 4 не 6 ніколи 7 не 3 ніколи 9 нічого

(Той, хто ніколи не помилявся, ніколи не пробував нічого нового.)

https://sites.google.com/site/vpulibrary/poezia-aforizmi/vislovluvann/pro-cilespramovanist

Записування слова помилка, з’єднань та вислову.

Перевірка домашнього завдання.

Гра «Упіймай кульку».

Учитель кидає кульку дитині і називає одне з питань до відмінка. Дитина ловить кульку, називає відмінок до цього питання. Потім називає питання до іншого відмінку і кидає дитині кульку. І так далі, аж поки діти не назвуть усі відмінкові питання та відмінки.

2. Мотивація навчальної діяльності.

Гра «Здогадайся».

Крок 1. Цей відмінок колись давно об’єднувався з давальним відмінком.

Крок 2. Відомо, що цей відмінок був останнім, після кличного відмінка. Він використовувався лише тоді, коли треба було сказати про когось.

Крок 3. Тепер основним значенням цього відмінка є вираження місця дії. Він відповідає на питання на кому? на чому? у кому? у чому?

— Здогадалися, який це відмінок? Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (с. 59-60).

Виконання вправи 162.

Мовне дослідження. Порівняння власних висновків із правилом.

Виконання вправи 163.

Знаходження в таблиці іменників. Змінювання та запис у формі місцевого відмінка множини з прийменником по. Виділення закінчень у змінених словах. Записування за зразком. Складання та запис двох речень з іменниками у формі місцевого відмінка множини з прийменником по.

Фізкультхвилинка.

Виконання вправи 164.

Прочитайте анаграму:

м’яеКанць-льПоийдіськ (Кам’янець-Подільський)

— Що ви знаєте про це місто?

Вправа «Взаємні питання».

Повторне читання тексту. Використання стратегії «Методика взаємних запитань». Робота в парах.

— А зараз об’єднайтеся в пари.

— Проведемо вправу із «Щоденні 5» — читання з другом. Читайте по черзі текст і ставте одне одному запитання.

Учитель проходить між парами і контролює виконання вправи. Важливо, щоб учні ставили не лише буквальні запитання (Що? Де? Коли?), а й запитання, які стосуються ідей, що не лежать на поверхні (Чому? Що буде далі? Що дає підстави так думати? Як це впливає на наше життя?) Списування вправи, розкриваючи дужки.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Після кожного іменника у дужках скорочено запишіть його відмінок.

Картка 1

Ой ходить сон по долині

У червоній кожушині.

Кличе мати до дитини:

— Іди, сонку, в колисоньку,

Приспи мою дитиноньку.

Картка 2

КОЛИСКОВА

Ходить сонко по вулиці,

Носить спання в рукавиці.

Чужих дітей пробуджає,

А Ларису присипляє.

— Ходи, сонко, сюди, до нас,

Буде тобі добре у нас:

У нас хата тепленькая

І Лариса маленькая.

https://mala.storinka.org/%D0%B7%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1 %81%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%8F%D1 %82-%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8C-%D1%81%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D0%BE-%D0%BF% D0%BE-%D0%B2%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%96.html

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

Вправа «Відкритий мікрофон».

— Вимову та правопис якого слова ми сьогодні повторили на початку уроку? Що ми сьогодні вивчили. Хто сьогодні переміг помилки? Як ви себе почували на уроці?

2. Домашнє завдання.

Виконання вправи 165 (с. 60).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.