Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 43. Правильне вживання закінчень в іменниках чоловічого роду в родовому та орудному відмінках з основою на -р. Робота із словником
Мета: ознайомити із особливостями змінювання іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини, вчити правильно визначати і записувати закінчення іменників чоловічого роду в родовому та орудному відмінках однини, удосконалити уміння користуватися словником; розвивати зв’язне мовлення; виховувати бажання досліджувати мовні явища.
Обладнання: картки, словники.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
ІІ. Основна частина
1. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Карусель».
Діти утворюють два кола — зовнішнє і внутрішнє, які рухаються у різні сторони. Діти одного кола називають відмінок, а іншого — питання до відмінка.
Перевірка домашнього завдання.
— Прочитайте виписані іменники. Чому саме ці іменники ви виписали?
Робота на картках. Завдання за вибором. Робота в групах.
Примітка. Можна користуватися правилом, розміщеним у підручнику на с. 56.
Картка 1
— Розшифруйте анаграми. Запишіть іменники в орудному відмінку однини. Позначте у записаних словах закінчення.
Прка, ісл, адс, лефотен. (Парк, ліс, сад, телефон)
Картка 2
— Розшифруйте анаграми. Запишіть іменники в орудному відмінку однини. Позначте у записаних словах закінчення.
ечМ, ижч, ушд, ендь. (Меч, чиж, душ, день)
Картка 3
— Розшифруйте анаграми. Запишіть розгадані слова у стовпчик. Поставте іменники у форму орудного відмінка однини і через риску запишіть. Позначте у записаних словах закінчення.
ндрАій, ремВеій, ексОлій, алерВій. (Андрій, Веремій, Олексій, Валерій)
2. Мотивація навчальної діяльності.
Робота з віршем
— Прочитайте вірш. Як ви гадаєте, про який відмінок іде мова?
Він завжди доскіпує свого —
хоче знати він: кого? чого?
І про тебе знать, якого роду,
що немає роду переводу.
За Дмитром Білоусом
Https://www.ar25.org/article/ce-zh-yak-virsh.html
Робота із загадкою.
Хто людей з біди рятує
і хвороби всі лікує?
Призначає процедури
І таблетки, і мікстури? (Лікар)
https://pustunchik.ua/ua/checkyourself/zagadki/zagadki-o-professiyakh
Вправа «Квест-цікавинка».
ВЕЛИКИЙ ЛІКАР
— У проєкт 2007-2008 роках на українському телебаченні був проєкт «Великі українці». Це цікава передача, яка включала інтерактивне опитування телеглядачів. У міжпрограмний період проходило опитування усіх громадян України щодо місця й ролі видатних державних і політичних діячів, військових, художників, учених, спортсменів, релігійних діячів тощо у національній і світовій історії. За підсумками опитування лікар Микола Михайлович Амосов у 2008 році був визнаний другим великим українцем.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%96_%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0% D1%97%D0%BD%D1%86%D1%96
Робота із загадкою.
Слоненяті чи качаті,
котеняті чи курчаті
дасть пігулку чи відвар
друг тварин — ... (ветеринар).
https://pustunchik.ua/ua/checkyourself/zagadki/virsh-pro-profesii
Вправа «Мозковий штурм».
— Що ви знаєте про ветеринара? (Ветеринар — це також лікар, але тварин. Ветеринар лікує тварин та підказує, як дбати про їх здоров’я. пацієнти ветеринара — це ваші домашні улюбленці, велика і дрібна рогата худоба, а також бджоли.)
Проблемне питання.
— Змініть та запишіть слова-відгадки у формі родового та орудного відмінках однини.
— Знову проблеми? Тоді — до вивчення нового матеріалу!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 57-59).
Виконання вправи 158.
Мовне дослідження. Порівняння власних висновків із правилом.
Виконання вправи 159.
— В українській мові назви багатьох професій або назви роду діяльності мають суфікс -ар. А ким ви мрієте стати?
Діти читають та списують назви професій, уставивши відповідні закінчення за допомогою орфографічного словника. Далі складають та записують речення з одним словом — назвою професії кожного відмінка.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 160.
Перегляд офіційного трейлера «Пригоди Котигорошка та його друзів» за покликанням:
https://www.youtube.com/watch?v=MDVF-3I4Vtc&list=PUlas5bOPwixnbgYmd7j76TQ&index=106
Читання тексту вправи, змінюючи іменник, що в дужках, за змістом.
Вправа «Що означає кожна професія?».
Слухання міркувань дітей. За потреби вчитель уточнює і доповнює відповіді дітей.
Визначення відмінку іменників чоловічого роду з основою на -р. Списування тексту, уставляючи закінчення. Для уникнення помилок, діти користуються орфографічним словником онлайн.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
— Пригадай алфавіт. Розшифруй слова. Запиши форми цих слів у родовому та орудному відмінках.
Код 1. 1, 3, 12, 1, 23, 19, 21 (авіатор)
Код 2. 17, 7, 18, 7, 6, 9, 7, 21 (менеджер)
Код 3. 23, 21, 7, 18, 7, 23 (тренер)
Код 4. 15, 24, 26, 1, 21 (кухар)
Код 5. 29, 19, 25, 7, 21 (шофер)
ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія.
Вправа «Запитання — відповідь».
— Яку таємницю рідної мови ми дізналися? Що вас вразило сьогодні на уроці? Що було найцікавішим? Що було складно? Яке золоте зернятко мудрості ми знайшли?
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 161 (с. 59).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.