Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 3. Вимова та правопис сумнівних приголосних, що піддаються асиміляції (просьба, боротьба, нігті, кігті)
Мета: поглиблювати і удосконалювати знання про звучність звуків української мови, удосконалювати уміння учнів вимовляти глухі звуки перед дзвінкими, вчити перевіряти сумнівні приголосні звуки; розвивати критичне мислення, виховувати бажання досліджувати, пізнавати нове.
Обладнання: картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
На початку уроку говоримо до учнів чарівним голосом:
— Уявіть, що пролунав дзвінок, який повідомляє про початок уроку. Та це незвичайний дзвінок - він кольоровий. Подумайте і відчуйте зараз, якого кольору дзвінок, що розпочинає наш урок? А який звук, яка мелодія цього емоційного дзвінка? Спробуйте саме так передати свій настрій, внутрішній стан у цю хвилину».
https://bogosvyatska.com/2019/02/19/%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9- %D0%B4%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%BD%D0%BE%D0%BA/
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Каліграфічна хвилинка.
Вправа «Квест».

(Депутат)
Завдання за вибором учнів.
Робота із тлумачним словником.
Тлумачення слова депутат. Добирання прикметників до слова депутат.
Вправа «Сенкан».
Орієнтовний сенкан.
1. Іменник. Депутат.
2. Прикметники. Новообраний, відповідальний.
3. Дієслова. Обіцяє, допомагає, вирішує.
4. Враження від предмета. Було б добре, якби депутати дотримувалися своїх обіцянок.
5. Висновок. Вибори депутатів до Верховної Ради відбуваються раз на п’ять років.
Складання кластера депутат.
Орієнтовний кластер.

— Зробіть звукову схему слова депутат. Що цікавого у приголосних звуках ви помітили? (у слові депутат є пара приголосних звуків за звучанням д-т)
Словниковий диктант.
Предмет, ґанок, дитина, горох, ґудзик, допитливий, засклив.
— Знайдіть у кожному слові пару приголосних звуків по дзвінкості - глухості. Як розрізнити дзвінкі і глухі приголосні звуки?
2. Мотивація навчальної діяльності.
— Як вимовляються дзвінкі приголосні звуки в кінці слова та складу перед глухими? Хочете дізнатися про дзвінкі та глухі звуки більше? Тоді — до навчання!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 6-8).
Виконання вправи 11.
Мовне дослідження «Вимова слів із сумнівними приголосними звуками»
Порівняння висновку із правилом.
Фізкультхвилинка.
Виконання вправи 12.
Читання забавлянки, виписування виділених слів. Добирання перевірних слів.
Виконання вправи 13.
Добір перевірних слів. Взаємоперевірка. Складання речень.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Гра «Мовне лото». Робота в малих групах.
У кожної групи є картки із словами (на 1 картці 1 слово). Перед початком гри викладають перевернуті картки. Діти по черзі витягають картку, підкреслюють букву, яка позначає сумнівний приголосний звук. Далі добирають перевірне слово і записують його на протилежній стороні картки. Якщо дібрали перевірне слово, то картку забирають собі. Якщо перевірне слово дитина не може дібрати, то картка повертається. Виграє та група, у якої буде більше карток.
Група 1. Казка, трубка, кігті, легкий, молотьба, доріжка, ліжко, дужка, загадка, відгадка, стежка, гриб.
Слова для довідки: казочка, трубочка, кіготь, легенький, молотити, доріженька, ліжечко, дужечка, загадати, відгадати, стежечка, грибок.
Група 2. Шибка, коробка, скибка, берізка, пов’язка, приказка, газ, хліб, горб, ложка, вантаж, кружка.
Слова для довідки: шибочка, шибки, коробочки, коробочка, скибочка, скибки, берізки, берізочка, пов’язочка, пов’язки, на газу, приказати, приказки, хлібці, хлібець, горбик, ложки, ложечка, вантажі, кружечка, кружки.
Група 3. Редька, нігті, боротьба, просьба, мигтить, вузький, різкий, низько, близько, тяжкий, швидко, будка, колодка.
Слова для довідки:
Робота з комп’ютером.
https://learningapps.org/view8904371.
Пам’ятайте, що є два «зайвих» слова.
ІІІ. Заключна частина
1. Рефлексія.
Наприкінці уроку можна вдруге провести вправу.
— Прислухайтесь до себе і спробуйте відчути, а якого кольору зараз, у цю хвилину, ваш дзвінок?.. Який у нього звук, мелодія?..»
https://bogosvyatska.com/2019/02/19/%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9- %D0%B4%D0%B7%D0%B2%D1%96%D0%BD%D0%BE%D0%BA/
2. Домашнє завдання.
Вправа 14 (с. 8).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.