Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 38. Чергування приголосних [г], [к], [х] з [з'], [ц'], [с'] у процесі словозміни іменників
Мета: ознайомити дітей із особливостями чергування [г], [к], [х] із ’[з [ц’], [с’], удосконалити навички розрізняти різні слова та форми одного слова; розвивати зацікавленість до мовних явищ, розвиток критичного мислення; виховувати старанність і наполегливість.
Обладнання: картки, модель світлофора на кожного учня.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Гра «Продовж ланцюжок».
Діти об’єднуються в три групи. Одна група називає відмінок, друга — питання, третя — приклади слів у певному відмінку.
Каліграфічна хвилинка.
Вправа «Квест».
1. Знайди відповідні букви.
2. Склади із них слово.

(Шеренга)
Робота за вибором.
Складання кластера або асоціативного куща.
Орієнтований кластер

2. Мотивація навчальної діяльності.
Гра «Допиши слово».
— Допишіть, змінюючи слово шеренга.
Стають в ... .
Виходять із ... .
Крокують в ... .
Командують ... .
Обходять ... .
Зупиняються біля ... .
— Позначте основу в змінених словах. На який звук закінчується основа? Є два варіанти відповіді? Хочете дізнатися, як правильно? Тоді — до роботи!
3. Повідомлення теми та завдань уроку.
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу
Робота з підручником (С. 50-51).
Виконання вправи 139.
Діти висловлюють міркування.
Вправа «Попс-формула».
П — Я вважаю, що подані слова це різні слова / форми одного слова.
О — Тому що ... .
П — Я можу довести це на прикладі ... .
С — Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що ... .
Читання правила. Мовне дослідження. Порівняння власних висновків із правилом.
Перевірка правильності змінювання слова шеренга. Робота в парах.
— Перевірте роботу одні в одних.
Виконання вправи 140.
Змінювання поданих слів так, щоб відбувалося чергування приголосних звуків. Запис за зразком.
Виконання вправи 141.
Читання фразеологізмів. Пояснення значень. Пригадування ситуацій, коли доречним було б уживання цих висловів. Змінювання іменників. Запис іменників за зразком.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
Гра «Дешифрувальник». Робота в парах.
— Розгадайте слово. Змініть його так, щоб відбувалося чергування у корені слів.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|
а |
в |
г |
і |
к |
л |
о |
ф |
х |
ч |
ь |
Код 1. 5, 1, 10, 5, 1 (качка)
Код 2. 2, 4, 6, 11, 9, 1 (вільха)
Код 3. 8, 7, 6, 11, 3, 1 (фольга)
ІІІ. Заключна частина.
Вправа «Письмо для себе».
— За три хвилини запишіть іменники, у яких при зміні слова відбувається чергування приголосних звуків.
1. Рефлексія.
Вправа «Світлофор».
— Яким кольором засвітиться ваш світлофорчик?
Зелений — можна йти до вивчення наступної теми.
Жовтий — треба деякі питання вияснити.
Червоний — потрібна допомога однокласників та учителя.
2. Домашнє завдання.
Виконання вправи 142 (С. 51).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.