Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 35. Розрізнення називного і знахідного відмінка іменників

Мета: вчити розрізнювати називний та знахідний відмінки іменників, удосконалювати уміння та навички визначати відмінок іменників, розвивати мовлення, критичне мислення, виховувати почуття вдячності та відповідальності.

Обладнання: картки

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

Вправа «Усе чудово-пречудово!».

— Діти, озирніться навколо! Ви в чудовому класі. Поряд з вами чудові однокласниці та однокласники. Усміхніться собі, усміхніться всім, кого бачите. Пам’ятайте, що новий день приносить гарний настрій тільки тим, хто знає, що все чудово — пречудово!

Вправа «Очікування».

— Що ви очікуєте від уроку?

— А я очікую, що ви будете дружно, наполегливо працювати, підтримувати одне одного, радіти своїм успіхам і досягненням інших.

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Вправа «Кубик запитань».

— Скільки відмінків мають іменники?

— У якого відмінка відсутні питання? Коли вживається цей іменник?

— Який іменник завжди вживається із прийменником?

— Який відмінок є початковою формою іменників?

— До якого відмінка ми ставимо питання кого? що?

— У яких відмінках є однакове питання?

Перевірка домашнього завдання.

— Як визначити відмінок іменника?

Робота на картках. Робота в парах.

— Укажіть послідовність дій при визначенні відмінка іменника в реченні.


За допомогою питання назви відмінок іменника


Постав відмінкове питання до іменника


Визнач слово, з яким пов’язаний іменник

2. Мотивація навчальної діяльності.

Виконання вправи 131 завдання 1, 2.

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (С. 46-47).

Виконання вправи 132.

(вдячні)

Вправа «Кластер».

Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Так,

Чи завжди потрібно дякувати?

Ні,

Читання легенди.

Каліграфічна хвилинка.

Вдячність, вдячний, вдячна, вдячне.

Виконання завдань підручника.

Визначте відмінок виділених слів. Спишіть перший абзац легенди. У виділених словах позначте закінчення, у дужках укажи відмінок.

Фізкультхвилинка.

Виконання вправи 133.

Розгадування слів. Складання з ними речень так, щоб кожне слово-відгадка вживалося в називному і знахідному відмінках. За потреби для утворення форм знахідного відмінка іменників діти використовують дієслова побачив, видніється, намалювала, заварив.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Вправа «Броунівський рух».

Червона картка

— Визначте відмінок іменників.

Знайшов (що?) пенал (... в.). Лежить (що?) пенал (... в.). Побачив (що?) море (... в.). Видніється (що?) море (... в.).

Жовта картка

— Визначте відмінок виділених іменників.

Дівчинка намалювала човник. Рожевий човник пливе по струмочку. Мені подарували пензлик. Пензлик лежить на столі. У лісі ми побачили найвище дерево. Високе дерево росте у нашому дворі.

Зелена картка

— Надпишіть над кожним іменником його відмінок.

Баранець маленький мріє,

щоб усі були щасливі!

Волик віз візок добра:

вовну, весла, два відра,

в’язку дров, травицю

й чистую водицю.

Біг баранчик на базар

вибирати славний крам:

блузку білу — для матусі,

брилики — собі й дідусю.

Братику — ліхтарика,

сестричці — букварика!

За Галиною Римар

https://mala.storinka.org/%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0% B0%D1%80-%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D0%B4%D0%B8%D0% B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82-%D0%BD%D0% B0%D0%B2%D0%BA%D1%80%D1%83%D0%B3-%D1%96%D0%BB%D1%8E%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1% 86%D1%96%D1%97-%D0%B2%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%97-%D0%B4%D1%83% D0%BD%D0%B0%D1%94%D0%B2%D0%BE%D1%97.html

ІІІ. Заключна частина.

1. Рефлексія.

Вправа «Плюс-мінус».

Діти визначають позитивні та негативні для себе моменти уроку.

2. Домашнє завдання.

Виконання вправи 134 (С. 47).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.