Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021
Урок 2. Вимова та правопис дзвінких приголосних звуків у кінці слова та складу перед глухим
Мета: повторити знання про дзвінкі та глухі приголосні звуки української мови, удосконалити уміння учнів правильно вимовляти слова із дзвінкими приголосними звуками в кінці слова і складу перед глухим; розвивати критичне мислення, виховувати бережне відношення до рідної мови.
Обладнання: чистий аркуш паперу на кожного учня / ученицю, картки.
Тип уроку: комбінований.
Освітні галузі: мовно-літературна.
Хід уроку
І. Вступна частина. Організація класу.
Гра «Без запитань».
Діти, візьміть чистий аркуш паперу. Зараз ви будете малювати простим олівцем те, що я вам скажу. Але умова одна — робити все на свій розсуд. Не запитувати і не перепитувати! Готові? Будьте уважні.
Намалюйте чотири тюльпани. А тепер три ромашки. І чотири волошки.
А тепер покажіть свої малюнки сусідові / сусідці, усьому класу. Як ви гадаєте, чому вони такі різні. Адже на кожному малюнку однакова кількість квітів? (Бо кожна людина різна і неповторна). Але всі кіти такі чудові — пречудові. Як і ви, мої найкращі учні.
Отже, кожен з нас має своє світосприйняття. Ви прекрасні і неповторні. Пам’ятайте про це.
ІІ. Основна частина.
1. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Диктант.
Написання диктанту. Українська мова офіційно визнана однією з найкрасивіших. Вона займає друге місце в світі за мелодійністю (після італійської) та третє за красою слів (після французької та перської). І це не прості слова — а підтверджені факти.
https://volodymyrets.city/read/misto/109807/ne-promova-ale-pro-movu-cikavinki-fakti-pro-ukrainsku-movu-do-svyata
Робота з орфограмами. Я буду називати орфограми, а ви будете наводити приклади до них із тексту диктанту:
а) написання прикметників з суфіксами ськ, зьк (українська, французька, перська);
б) ненаголошені е / е (мелодійністю).
Вправа «Квест».

(Українська)
Каліграфічна хвилинка.
Прописування буквосполучень та слова українська
Завдання за вибором учнів.
Вправа «Кластер».

— Придумати і записати якомога більше словосполучень із прикметником українська.
3. Повідомлення теми та завдань уроку
4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Робота з підручником (с. 5-6).
Виконання вправи 6.
Розгляд таблиць приголосних звуків. Знаходження парних та непарних дзвінких та глухих приголосних звуків. Пригадування, як визначають дзвінкість / глухість приголосних звуків (затулити вуха, промовити звук). Практичні вправи.
Виконання вправи 7.
Мовне дослідження. Дослідження звуків у поданих словах. Порівняння висновку із правилом.
Фізкультхвилинка. Руханка.
Виконання вправи 8.
Читання прислів’їв та пояснення їх змісту. Списування трьох прислів’їв, які найбільше сподобалися. Підкреслення букв, які позначають дзвінкі приголосні звуки в кінці слова та складу перед глухими.
Виконання вправи 9.
Читання слів, розкриваючи дужки та добираючи букви, які позначають дзвінкі приголосні звуки в кінці слова та складу перед глухими. Виконання завдань на вибір.
5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.
— Пригадайте і назвіть слова, у яких є дзвінкі приголосні у кінці слова і складу перед глухим. Примітка. Можна називати слова, які згадувалися на уроці.
— Робота із «Т-таблицею».

ІІІ. Заключна частина.
1. Рефлексія. Вправа «Три, два, один».

В кінці уроку учні висловлюються з трьох позицій:
Три факти, які були новими, цікавими, несподіваними на уроці.
Два факти, які здалися нецікавими, або вже відомі.
Один факт, який хотілося б вивчити детально, поглибити знання.
https://bogosvyatska.com/2019/04/06/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%96%D1%8F- %D1%82%D1%80%D0%B8-%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD/
2. Домашнє завдання.
Вправа 10 (с. 6).
Інструктаж до виконання домашнього завдання.