Українська мова 4 клас - Розробки уроків - Надія Кравцова, Ольга Придаток, Галина Сапун 2021

Урок 21. Розрізнення і правильне написання префіксів пре-, при-

Мета: поглиблювати знання учнів про будову слова, про префікс, вчити розрізняти і правильно писати слова з префіксами пре-, при-, розвивати пізнавальні інтереси, бажання досліджувати мовні явища, уміння робити висновки, узагальнювати, розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, виховувати бережливе ставлення до рідної мови.

Обладнання: картки.

Тип уроку: комбінований.

Освітні галузі: мовно-літературна, природнича.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

— Сьогодні наш урок я хочу розпочати словами вірша відомого українського поета Максима Рильського, який він написав у далекому 1956 році. Полічіть, скільки років цьому віршу. І у кінці уроку скажіть, чи актуальний цей заклик сьогодні. Отже,

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірно і слухняно

Нехай вона щоразу служить вам,

Хоч і живе своїм живим життям.

https://www.ukrlib.com.ua/books/printit.php?tid=184

ІІ. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.

Гра «Зашифроване слово».

— Щоб розгадати слово, вам потрібно записати номер правильного твердження. Тоді за допомогою коду ви зможете відгадати зашифроване слово.

1. Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається префікс.

2. Частина слова, яка стоїть перед суфіксом, називається закінчення.

3. Спільна частина споріднених слів — це корінь.

4. Слово без кореня не може існувати.

5. Суфікс стоїть перед коренем.

6. Щоб визначити закінчення, потрібно змінити слово.

7. Після префіксу з кінцевим м’яким приголосним звуком перед я, ю, є, ї ставимо апостроф.

8. Після префіксу з кінцевим твердим приголосним звуком перед я, ю, є, ї, які позначають два звуки, ставимо апостроф.

9. За допомогою префіксу можна утворити нові слова.

— Перевірте свої відповіді за допомогою цифр 1, 3, 4, 6, 8, 9. А тепер складіть і прочитайте за допомогою коду слово. (Префікс)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

п

-

е

ф

-

і

-

к

с

2. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнаюсь».

— Як ви гадаєте, чи все ви знаєте про префікс? Тоді скажіть, яка буква пропущена у цих словах?

Пр..чудовий, пр..їхати, пр..йти, пр..повзти, пр..зелений.

З

Х

Д




— Хочете дізнатися більше? Тоді — до роботи!

3. Повідомлення теми та завдань уроку.

4. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.

Робота з підручником (С. 29-30).

Виконання вправи 83.

Дослідження вимови і правопису префіксів пре-, при-. Порівняння власних висновків з правилом.

Виконання вправи 84. Робота в групах.

Утворення та запис слів з апострофом після префікса.

Вправа «ПОПС-формула»

П — позиція

О — обґрунтування

П — приклад

С — судження

Кожна з цих позицій — це відповідне речення: «Я вважаю, що...», «Тому що...», «Я можу довести це на прикладі...», «Виходячи з цього, я роблю висновок про те, що...».

Виконання вправи 85.

Загадка.

В’ється стрічка невеличка

де пісочок, де травичка.

Ви її не зачіпайте,

стороною оминайте. (Змія)

http://zagadki1.ru/ua/zagadka/vyetsya-strichka-nevelychka.htm

Вправа «Мозковий штурм».

— Що ви знаєте про змій?

Вправа «Квест-цікавинка»

Зараз на нашій планеті виявлено та описано понад 3 000 різних видів змій. Ці плазуни заселили практично всі континенти, за винятком Антарктиди. Також змії не живуть в Новій Зеландії, Ірландії та на деяких тихоокеанських і атлантичних островах. Отруйні змії становлять приблизно 25 % від загальної кількості видів.

https://tut-cikavo.com/pryroda/tvaryny/reptylii/318-tsikavi-fakti-pro-zmij

Дискусійна сітка Елвермана або «павутинка» дискусії

ТАК

ПРОБЛЕМА

НІ

Так,

Чи потрібні планеті Земля змії?

Ні,

ВИСНОВОК

Фізкультхвилинка.

Виконання вправи 86.

Заміна словосполучень одним словом із префіксом при- або пре-.

5. Закріплення нових знань у процесі практичної діяльності.

Гра «Скажи мені комплімент, уживаючи префікс пре-».

Змагання в групах «Слова з префіксом при-».

Діти змагаються, яка група напише за вказаний учителем час якомога більше слів із префіксом при-. Ініціатива скористатися словником вітається.

ІІІ. Заключна частина.

Перегляд відеоролика за посиланням.

https://www.youtube.com/watch?v=ICzD80zNqnw

— У якому значенні вжито слово бур’ян?

— Як ви гадаєте, чи актуальний цей заклик сьогодні.

— Як ви особисто можете зберегти нашу мову?

Вправа «Знаю. Хочу дізнатися. Дізнаюсь».

— Чи дізналися ви, яку букву е чи ипотрібно писати у словах пр..чудовий, пр..їхати, пр..йти, пр..повзти, пр..зелений? Поясніть свій вибір.

— Заповніть останню колонку таблиці.

З

Х

Д




Вправа «Мікрофон».

— Розкажіть, яку користь приніс вам урок.

Домашнє завдання.

Виконання вправи 87 (с. 30).

Інструктаж до виконання домашнього завдання.