Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021
Урок 70. Розвиток мовлення. Детальний переказ тексту. За Зінаїдою Грієвою «Як звірята Наталочці допомогли»
Зачарувала все зима
Мета. Вчити дітей писати детальний переказ тексту за самостійно складеним планом. Розвивати мовлення, комунікативні навички, увагу, уяву. Виховувати пізнавальні інтереси, почуття дружби, бажання допомагати іншим.
Перебіг уроку
I. Вступна частина. Емоційне налаштування.
II. Основна частина.
1. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
✵ Відгадування загадки.
У блискучій білій шубі,
з моркви — ніс, з калини — губи,
а на голові — баняк.
Що це? Зветься воно як? (Сніговик)
Марія Пономаренко
Джерело: Тисяча п'ятсот загадок / Уклад.: Л. Вознюк. — Тернопіль: Підручники і посібники, 2016. — 208 с.
— Чи доводилося вам ліпити сніговиків?
— Які емоції ви відчували, коли ліпили снігові фігури?
— Чи шкода вам було своєї праці, коли фігури танули чи хтось їх нищив?
— Сьогодні ми ознайомимося з текстом «Як звірята Наталочці допомогли», складемо план і напишемо детальний переказ тексту.
2. Робота над текстом (с. 117-118).
✵ Вправа 221 (1).
Учні самостійно читають текст, визначають, що з описаного могло відбуватися в реальному житті, а що — казкове.
✵ Вправа 221 (2).
— Хто запропонував звірятам провчити вовка?
— Чому, на вашу думку, звірята зуміли провчити сіроманця?
✵ Вправа 221 (3).
Учні висловлюються за зразком.
Я погоджуюся / не погоджуюся з думкою, що там, де справжня дружба, кривдникові непереливки.
Я вважаю, що ..., тому що ... .
Наприклад, ... . Отже, ... .
✵ Вправа 222.
Орієнтовний план.
1. Зоопарк на подвір'ї.
2. Вовчисько-шкідник.
3. Пропозиція ворони.
4. Щасливі звірята.
✵ Вправа 223.
— Пригадайте, що таке переказ. (Це виклад своїми словами прочитаного або почутого, у якому потрібно коротко, лаконічно передавати зміст тексту.)
— Який переказ називається детальним? (Близький до тексту, з усіма деталями.)
Під час повторного читання тексту учні звертають увагу на вживання авторкою синонімів, засобів зв'язку між реченнями, абзацами.
III. Заключна частина.
Домашнє завдання.
Вправа 224 на с. 118.
Урок 71. Діагностична робота (на розсуд учителя).