Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021

Урок 50. Розвиток мовлення. Відтворення деформованого тексту. Легенда «Татарське зілля»
Легенди, міфи
Іменник

Мета. Ознайомити учнів з легендою «Татарське зілля». Вчити визначати послідовність подій у тексті. Повторити відомості про будову тексту. Розвивати мовлення, критичне мислення, уяву, спостережливість. Виховувати пізнавальні інтереси, бажання ознайомлюватися з легендами рідного краю.

Перебіг уроку

I. Вступна частина. Емоційне налаштування.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

✵ Вправа «Квест».

Вибравши вказані літери слів трактор, місяць, метелик, зірка, цибуля, учні утворюють словосполучення татарське зілля.

— Як по-іншому називають рослину татарське зілля? (Лепеха, аїр, шувар.)

— У перекладі з грецької мови міжнародна назва рослини Acorus означає «неприкрашений», «некрасивий» (квітки малопомітні, непоказні). З цією рослиною у нас асоціюється свято Трійці. Коли вона потрапила в Україну, достеменно невідомо. Зате є точна дата появи її у Відні (Австрія). Це сталося 1574 року. А передісторія така. З Османської імперії сюди возили якісь дуже смачні солодощі. З чого вони — ніхто не знав. Тож можна собі уявити, як зрадів ботанік Клузіус, директор ботанічного саду, коли отримав від дипломата в Константинополі шматок кореневища, придатного для посадки. Перше розчарування було через три роки, коли новосел зацвів. Квітки були дрібні й геть невиразні. Ботаніки назвали рослину Acorus calamus, тобто «негарна тростина». А потім було нове розчарування. У ботанічному саду побував польський лікар і страшенно здивувався, нащо тут посадили цю татарську траву, яка в Литві росте скрізь по берегах водойм.

— Сьогодні ми ознайомимося з легендою «Татарське зілля», дізнаємося, чому саме таку назву має рослина у нашій країні.

3. Вивчення нового матеріалу (с. 83-84).

✵ Вправа 162 (1).

Учні самостійно читають текст, визначають, що порушена послідовність розміщення абзаців.

— Як, на вашу думку, починається легенда? (Жили колись в одному селі...)

— Як далі розвивалися події? (Одного разу, коли брат орав у полі... І вирішив хлопець битися.)

— Як закінчується легенда? (А на тому місці, де був вбитий татарин, виросло зілля...)

✵ Вправа 162 (2).

✵ Вправа 163 (1).

— Складіть план легенди.

1. Жили брат із сестрою.

2. Напад татар на село.

3. Брат вступає у бій.

4. Перемога.

5. Татарин дотримав слова.

6. Виросло зілля на місці битви.

✵ Вправа 163 (2).

ІІІ. Заключна частина.

Домашнє завдання.

Вправа 164 на с. 84. Інструктаж щодо виконання вправи.