Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021

Урок 2. Звуки і букви. Вимова і написання слів з подовженими приголосними звуками. За Людмилою Кибалкою «Мрія Марії». Прогнозування орієнтовного змісту за заголовком
Літо, до побачення! Здрастуй, рідна школо!
Повторення вивченого в 3 класі

Мета. Повторити назви відомих літературних жанрів та їх основні ознаки. Удосконалювати читацькі навички (читання в особах). Повторити правило написання слів з подовженими приголосними звуками. Закріплювати вміння розташовувати слова в абетковій послідовності. Розвивати діалогічне мовлення, критичне мислення. Виховувати естетичні смаки.

Перебіг уроку

І. Вступна частина. Організація класу.

II. Основна частина.

1. Перевірка домашнього завдання.

Робота в парах. Учні почергово зачитують складені запитання й відшукують відповіді на них у вірші Олени Пчілки «Як швидко літо проминуло!».

2. Мотивація навчальної діяльності учнів.

✵ Гра «Зайве слово».

Учні читають з екрана групи слів, визначають «зайві» слова в кожній групі.

Мрія, мрійливий, мріяти, Марія, замріялася.

Яблуня, сад, слива, груша, вишня, черешня.

Зима, весна, літо, вересень, осінь.

✵ Робота в групах. Вправа «Сторітелінг».

Скласти мініісторію, використовуючи «зайві» слова.

3. Оголошення теми та завдань уроку.

4. Робота над оповіданням Людмили Кибалки «Мрія Марії».

✵ Робота над заголовком.

Вправа 5 (1).

Учні висловлюються щодо реальності чи вигадки описаних подій.

✵ «Щоденні 5» (Читаю для себе).

— Чи справдилися ваші передбачення?

Вправа 5 (2, 3).

— Чий діалог найцікавіший? Яка пара учнів найартистичніше спілкувалася?

5. Повторення вивченого про написання слів з подовженими приголосними звуками.

✵ Вправа 6.

Учні виконують завдання за вимогами підручника.

✵ Вправа «Броунівський рух».

Учні обирають для роботи картки різних кольорів. Самостійно виконують завдання за вказаний учителем час. Відтак групуються за кольорами карток, звіряють виконання завдань.

Зелена картка. Утворити від поданих слів споріднені так, щоб у них були м'які подовжені приголосні звуки. Записати їх за алфавітом.

Осінь, промінь, колос, вуглинка, прилад, волосина.

Синя картка. Поділити на склади для переносу подані слова.

Навчання, уміння, старання, знання, бажання, узлісся, багаття.

Помаранчева картка. Утворити та записати словосполучення, доповнивши словами з подовженими приголосними.

Шкільне ..., сонячне ..., абрикосове ..., соняшникове ..., усміхнене ... .

III. Заключна частина.

1. Рефлексія. Вправа «Сходинки успіху».

2. Домашнє завдання.

Вправа 7 на с. 6. Інструктаж щодо виконання вправи.