Розробки уроків - Українська мова та читання 4 клас - Г. Сапун 2021
Урок 1. Літо, до побачення! Здрастуй, рідна школо! Олена Пчілка «Як швидко літо проминуло!». Повторення вивченого в 3 класі. Алфавіт. Розташування 10-12 слів за алфавітом, орієнтуючись на першу, другу і третю літери у слові
Літо, до побачення! Здрастуй, рідна школо!
Повторення вивченого в 3 класі
Мета. Ознайомити учнів з новим підручником «Українська мова та читання». Розширити уявлення школярів про мову як найважливіший засіб спілкування між людьми, головну ознаку нації і держави, про її суспільне значення. Закріпити знання учнів про алфавіт, співвідношення між звуками мови та їх буквеним позначенням на письмі. Виховувати повагу до рідної мови та увагу до мовленого слова.
Перебіг уроку
І. Вступна частина. Організація класу до роботи на уроці.
1. Ознайомлення з підручником.
— Діти, у четвертому класі ви продовжуватимете вивчати українську мову, працюючи з двома частинами підручника: з частиною 1 — у першому семестрі і з частиною 2 — у другому.
— Прочитайте, як називається підручник, прізвище авторки. Розгляньте малюнок на обкладинці.
Як ви гадаєте, чи можна за малюнком упізнати, що це Україна? Що саме допомагає у цьому?
— Чому підручник називається «Українська мова та читання»?
— Розкажіть, що ви бачите на форзаці.
Учитель / учителька ознайомлює школярів з умовними позначеннями на с. 2, зі змістом, разом пригадують текст Державного Гімну України.
2. Мотиваційне звернення до учнів.
Самостійне читання мотиваційного звернення (с. 3).
II. Основна частина уроку.
1. Робота над віршем Олени Пчілки «Як швидко літо проминуло!».
Самостійне читання вірша (мовчки, а потім уголос).
Учитель / учителька цікавиться, який настрій учнів після читання вірша.
Виконання вправи 1 (2) за вимогами підручника.
Вправа 1 (3). Робота в парах.
— Визначте, якими частинами мови є слова-рими.
— У якій строфі тільки одна пара рим? (У третій.) Доберіть свої рими до слів на городі, на грядці.
2. Повторення вивченого про звуки і букви.
✵ Робота з підручником.
Вправа 2 (1).
Слова, у яких є м'які приголосні звуки: як, літо, прийшла, осінняя, літечко.
Чотирискладові слова: проминуло, осінняя, полинуло.
Вправа 2 (2).
✵ Повторення алфавіту. (Учитель / учителька проєктує алфавіт на екран.)
— Назвіть усі літери.
— Ви пам'ятаєте, що означає слово алфавіт? А близькі за значенням слова? (Азбука, абетка.) Пригадайте, як утворилися ці слова.
Вправа 3 (1).
Перевірка: календар, ластівка, минулий, орбіта, сорока, цвіркун, чорнослив, шанувати. З підкреслених літер утворилося слово канікули.
Вправа 3 (2, 3).
III. Заключна частина.
1. Рефлексія.
2. Домашнє завдання.
Вправа 4 на с. 5. Інструктаж щодо виконання вправи.